• $8,4745
  • €10,0804
  • 498.32
  • 1386.63
12 Haziran 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Türk cimnastik tarihinin “altın” kızı: Ayşe Begüm Onbaşı

Türk cimnastik tarihinin “altın” kızı: Ayşe Begüm Onbaşı
- MERVE YILMAZ ORUÇ / merve.oruc@aksam.com.tr

Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda bireysel kadınlar finalinde altın madalya kazanan 19 yaşındaki milli sporcu Ayşe Begüm Onbaşı, Akşam Cumartesi'ye konuştu. Büyükler kategorisinde ilk kez bu madalyayı ülkesine getiren Onbaşı başarısının sırrını şöyle açıkladı: "Çok çalışmak ve yaptığım işi sevmek. Ayrıca almış olduğum madalya benim boynumda asılı dursa da bu bir takım işi, arkamda kocaman bir ekip var."

Türk sporu hemen hemen her alanda tarihinin en parlak dönemini geçiriyor. Dünya ve Avrupa şampiyonalarında rakiplerine fırsat vermeyen ve madalyalar ile dönen genç sporcular göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. İstiklal Marşımızı dünyaya duyuran ve bizleri gururlandıran başarılı sporculardan biri de Ayşe Begüm Onbaşı... Milli sporcu, Bakü'de düzenlenen Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda bireysel kadınlar kategorisinde 21.850 puanla altın madalya kazanarak büyüklerde Türk aerobik cimnastik tarihinde bir ilke imza attı. Her geçen gün başarılarına bir yenisini ekleyen, madalya canavarı lakabıyla anılan ve 36'sı altın 60'tan fazla madalya kazanan Onbaşı ile şampiyona sonrası bir araya geldik.

TÜRK'ÜN GÜCÜNÜ DÜNYAYA KANITLAMAK İSTİYORUZ

Öncelikle seni tebrik ediyoruz Ayşe Begüm. Dünya şampiyonusun ve bu kategoride altın madalya alan ilk sporcu sensin...

Böylesine bir turnuvada altın madalyaya ulaştığımız, Türk kadının gücünü gösterdiğimiz ve İstiklal Marşı'nı okuttuğumuz için çok mutluyum ve gururluyum.

Altın madalyayı alıp kürsüye çıktığında ne hissettin peki?

İstiklal Marşı'nı okurken tüylerim diken diken oldu. Normalde dinlerken bile gözlerim dolarken, birincilik kürsüsünde bayrağımız göndere çekilirken marşımızı dinletmek çok büyük bir gururdu. Gözyaşlarıma hâkim olamadım. O güne kadar yaşadığımız tüm zorluklar, verdiğimiz mücadele gözümün önüne geldi ve başarmış olmamın verdiği haklı gururla içimden "her şeye rağmen buna değdi" dedim.

Peki şampiyonaya giderken altın madalya alacağını düşünüyor muydun?

Hedef kesinlikle altın madalyaydı. Takım arkadaşlarımla büyük başarılar elde edeceğimize inanmıştık. Çok yoğun bir antrenman tempomuz vardı. Günlük 8-9 saatlik antrenmanlardan bahsediyorum. Zaman zaman motivasyonumuzu kaybettiğimizde kendimize hedeflerimizi hatırlattık. Tekimin haricinde triolar kategorisinde de takım arkadaşlarım Emir Erışık ve Erkut Ergin ile birlikte dünya finali yaşadık. Yaptığımız ufak hatalar bizi madalyadan aldı, umuyoruz ki önümüzdeki yarışmalarda bu hataları da yapmadan daha çok madalyalar kazanıp, Türk'ün gücünü tüm dünyaya kanıtlarız.

Nasıl bir hazırlık süreci geçirdin?

Bu turnuva için üç yıldır hazırlanıyoruz. Antrenörüm Mehmet Ali Ekin ve yardımcılarının hazırlamış oldukları programlar doğrultusunda yaptığımız antrenmanların şiddeti, yoğunluğu ve süresi çok fazlaydı. 8-9 saatlik antrenmanlar ile bu turnuvaya hazırlandık.

ARKAMDA KOCAMAN BİR EKİP VAR

Sanırım kısa süre önce kolunda bir sakatlık olmuş. Ona rağmen iyileşip şampiyonaya katıldın. Nasıl sakatlandı kolun?

Antrenmanlar esnasında, son pozumda yere olması gerekenden daha şiddetli bir şekilde elimi vurdum. O anda bir acı hissetmememe rağmen ertesi gün elimde oluşan morluk üzerine hastaneye gittik. Elim alçıya alındı. Birkaç hafta durması gereken alçıyı birkaç gün sonrasında çıkarıp antrenmanlara başladık. Şampiyonaya kadar hafif ağrı ve morarmalar yaşadım. Fakat belirlediğimiz hedef doğrultusunda ve spor psikoloğumuz Berceste Şeber'in telkinleri, mental çalışmaları ile motivasyonumu kaybetmedim.

Organizasyonun da en iyi sporcusu seçildin. Bu da senin için ayrıca önemli olmalı...

Organizasyonun en iyi sporcusu seçilmek benim için büyük bir onur. Yapmış olduğumuz işin doğru olduğunu gösterdi. Verdiğimiz emeklerin karşılığını aldık. Bu madalya benim boynumda asılı dursa da yaptığımız iş takım işi, arkamda kocaman bir ekip var. Bundan dolayı öncelikle antrenörüm, takım arkadaşlarım ve ailem olmak üzere beni destekleyen herkese teşekkür ederim. Bu insanlar olmasaydı başaramazdım.

Devlet büyüklerinden ve sanatçılardan tebrikler aldın... Neler söylemek istersin?

Başarımızın takdir edilmesi bizi en çok mutlu eden şey. Bu anlamda devlet büyüklerimize, sanatçılara ve spor severlere teşekkürü bir borç bilirim. Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğine ayrıca bir parantez açmak isterim. Kendisi yarışmadan hemen sonra telefonla tebriklerini iletti ve en kısa sürede görüşmek istediğini dile getirdi. Ülkemize geri döner dönmez de bizi makamına davet etti. Bir kez daha Türk sporuna ve Türkiye Jimnastik Federasyonu'na vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

"ELİMDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPACAĞIM"

Lakabın "madalya canavarı" J Senin başarının sırrı ne?

Çok çalışmak ve yaptığım işi sevmek. Her iş için böyle olduğunu düşünüyorum. Yaptığımız işe yeteneğimiz varsa ve başarılı olmak için çalışıyorsak sonuç kaçınılmazdı. Ama dünya çapında bir başarı elde etmek için yaptığımız işe âşık olmamız gerekiyor.

Sahne performansın öncesinde mutlaka bir heyecan oluyordur... Bu heyecanını nasıl bastırıyorsun?

Ben kendi içimde stresi ve heyecanı ikiye ayırıyorum. Yarışma öncesinde yaşadığımız ufak tefek heyecanlar oluyor. Bununla birlikte stres yaşamamak için yarışmaya hazırlık sürecinde fiziksel hazırlığımızı tamamlamak ve mental antrenmanlar yapmak gerekiyor. Spor psikoloğumuz ile birlikte yaptığımız çalışmalar bu anlamda etkili. Salona girmeden önce tüm hazırlıklarımı tamamladıktan sonra ayna karşısına geçip; "Elimden gelenin en iyisini yapacağım, bugün bomba gibiyim." diyerek kendimi telkin ediyorum.

HEDEFİMİZ BAYRAĞIMIZI GÖNDERE ÇEKMEK

Seninle birlikte Türk cimnastik tarihinde yeni bir dönem başladı. Milli takım olarak dünyada ne durumdayız?

Türk Milli takımı olarak cimnastiğin her branşında başarı kazanmaya devam ediyoruz. 2016'da Güney Kore'de düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda kazanmış olduğum altın madalya ile hem cimnastik hem de aerobik cimnastik Türkiye'de duyulmaya başlandı. Bununla birlikte Gençlik Spor Bakanlığımızın ve federasyonumuzun yürüttüğü çalışmalar, antrenörlerimizin ve sporcuların özverili çalışmaları ve ailelerin bilinçlenmesi ile başarılarımız arttı. Başarılarımızın artması bu anlamda doğru işler yaptığımızın göstergesi diye düşünüyorum. Türk Milli Takımımızın dünyadaki yeri gün geçtikçe daha da yükseliyor ve bu durumu gördükçe emeklerimizin karşılığını aldığımız için çok mutlu oluyoruz.

Bundan sonraki hedefin nedir?

Bundan sonraki en yakın yarışmamız Avrupa Şampiyonası. Yine takım arkadaşlarım Emir Erışık ve Erkut Ergin ile birlikte bu yarışmaya katılacağız. Hedefimiz tabii ki de İstiklal Marşı'nı bir kez daha okutup bayrağımızı göndere çektirmek.

SEKİZ YILDIR MİLLİ FORMAYI GİYİYORUM

Ne zaman başladın cimnastiğe? Kim yönlendirdi seni?

2 buçuk yaşımdan beri sporun içerisindeyim. Ailemin yönlendirmesi ile Akhisar Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu bale kursunda spor hayatıma ilk adımımı attım. İki sene bale yaptıktan sonra antrenörüm Maria Urdampilleta beni cimnastiğe yönlendirdi. Bu süreç içerisinde iki dönem yüzme kursuna da gittim. Daha sonra Akhisar Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu artistik cimnastik kursuna başladım, bir sene boyunca yarışmalara hazırlandıktan sonra Manisa'da düzenlenen il müsabakalarına katıldım. Yarışmaya katılan aerobik cimnastik antrenörü ile tanışmamız üzerine de "aerobik cimnastik" branşına geçmiş oldum. 2010 yılından beri yarışmalara katılıyorum ve 2013 yılından beri de Milli Takım formasını taşıma onurunu üstlendim.

Genel olarak haftanın kaç günü ve saati antrenman yapıyorsun?

Haftada 6 gün, 8-9 saatlik antrenmanlar ile turnuvaya hazırlandık. Fakat hazırlık dönemlerimizde antrenman sürelerimiz 5-6 saat olup haftanın 5-6 günü oluyor. Antrenman programlamalarımız yarışma programlarımıza göre şekil alıyor.

Okul peki?

İstanbul Gelişim Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu'nda ikinci sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi'nde açıktan işletme okuyorum.

  • cimnastik
  • ayşe bügüm onbaşı
  • altın madalya
<p>AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, CHP'nin 2016'da mültecilerle ilgili hazırladığ

CHP'li Özcan'a AK Parti'den tepki

Dokumacı kuşların sanat eseri gibi yuvaları büyük ilgi görüyor

Yangın haberleri sonrası İstanbul'da olağanüstü hareketlilik

Sakarya Gaz Sahası'ndaki Türkali-2 tespit kuyusunda ilk kuyu akış testi tamamlandı