• $8,7735
  • €10,4631
  • 502.894
  • 1398.52
22 Mayıs 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

'Toplumun görünmeyen yüzüne dikkat çekiyorum'

'Toplumun görünmeyen yüzüne dikkat çekiyorum'
- BÜLENT ŞANLIKAN – HABER MERKEZİ

İzmir'de 2015 yılında çalıştığı inşaattan evine dönerken sosyal medya, bir kadının kitap okurken gizlice çekip altına "Entel olacağım, kız tavlayacağım diye kendini yırtan İzban kekosu, terliklerine bayıldım" şeklindeki linçine uğrayan 34 yaşındaki Ali Uçar, yazar oldu.

'Kitap Dokununca Yüreğe' isimli romanı raflarda yerini alan Ali Uçar, AKŞAM'a konuştu. O kötü günden, "İyi bir insan olmaktan başka gayemizin olmadığını anlamalıyız" şeklinde bahseden Uçan, şimdilerde ikinci kitabının çalışmalarına başlamanın mutluluğunu yaşıyor. Uçan, "Kitabımın ardından toplumsal sorumluluk üslenerek herkese umut vermek istiyorum" dedi.

İşte Uçar'ın yazarlığa uzanan dünyası:

HAYALLERE İNANAN ALİ

"Mardinli bir ailenin 3 erkek çoğundan en büyüğü olarak İzmir de dünyaya geldim. Babam ve annem ben 5 yaşındayken ayrıldılar. Babam yurt dışına gitti ve bir daha geri dönmedi. Çileli dönemlerin başlangıcı tanımadığım hayatın başlarında yakalamıştı bile beni. Akraba ve aile baskılarıyla geçen ve teyzesinin kızının eski elbiselerini bile yokluktan giyen bir Ali hep hayal kuran ve bir gün bunların gerçekleşe bileceğine inan Ali'ye doğru yelken açmıştı."

MEMLEKETİMİZE BAHAR GETİRELİM

"Okumayı seviyorum, anlamayı seviyorum. Çünkü okumak başka dünyalarda olmak isteyen insanlar içindir. Kütüphanelere gitmeyi seviyorum. Edinebileceğim bir tek bilgi ile bile eve dönmenin sevincini yaşıyorum. Ve istiyorum ki birlikte okuyarak el ele memleketimize bahar getirelim. Kadınlar öldürülmesin, çocuklar çalışmaya zorlanmasın, eğitimi ve sağlığı eşit verelim. Bu dünyadan başka dünyamız yok bu insanlığımızdan başka insanlığımız yok. Hepimiz belli bir zamanın parçalarıyız hepsi bu."

HERKESE UMUT VERMEK İSTİYORUM

"Birçok insan mesaj aldım. Mesela bir abla sekiz aylık hamile olduğunu ve çocuğunun cinsiyetinin erkek olduğunu söyleyerek adını Ali koymak istediğini söyledi. Benim gibi bir evlat olmasını temenni ediyordu. Kitabımın ardından toplumsal sorumluluk üslenerek herkese umut vermek istiyorum. Ben yazdıklarımdan kazandığımı önce kendimi daha sağlıklı geliştirmek ve daha sonra okumayı okul ve şehir şehir gezerek çocuklarımıza anlatmayı istiyorum."

YENİ KİTABIMA BAŞLADIM

"İkinci kitabımı yazıyorum şu an. Gerçek bir hayat hikayesinden esinlenerek kaleme alıyorum. Hikâyeyi 14 sene önce ilk duyduğumda beni nasıl etkilediyse hala aklıma geldikçe aynı duyguları hissediyorum. Konusu ise şimdilik sürpriz olsun. Ve bu hikâye üzerinden toplumun görünmeyen diğer yüzüne de değinmek istiyorum. Fakat yayın evimle bağlarımı kopardım. Yeni bir yayın evi arayışım var. Hedefime ulaşmak istiyorum."

RUHEN VE AHLAKEN GELİŞMELİYİZ

"Umarım bir gün bütün insanlık teknolojik gelişmeden çok ruhen ve ahlaken gelişmenin daha önemli olduğunu kavrar. Günümüz de erdemli insan sayısı azaldı ve gülünç geliyor topluma bu çok üzücü. Hatalarımızla yüzsüzleşmek yerine onlarla yüzleşmeliyiz ve iyi bir insan olmaktan başka gayemizin olmadığını anlamalıyız. Çünkü evrende her şey mutlaka başa dönüyor artık bu ince detayları iyi kavramamız gerekiyor."

'KİTAP DOKUNUNCA YÜREĞE'

Romanda 25 yaşındaki Cem isminde yazar olmak isteyen bir karakterin hayatından kesitler anlatıyor. Cem'in günlük hayatında etkileşim kurduğu insanlarla değişen ve gelişen hayatı romanın öznesi konumunda.

<p>Tudor Hughes, Türkiye'nin tartışmasız yaşanabilecek en güzel yerlerden olduğunu söyledi.</p>

Muğla'ya yerleşen İngiliz çift Türkiye'deki aşı deneyimini anlattı

''Türk Yıldızları'' Sakarya semalarında selamlama uçuşu yaptı

Tarihi Gelibolu Yarımadası sahilinde müsilaj yoğunluğu arttı

Rekor kıran keşif: 13.1 milyar yıllık süper kütleli karadelik rüzgarı