• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
10 Ağustos 2012 Cuma 04:05 | Son Güncelleme:

The Stranglers: Türkiye bizim için bakir

The Stranglers: Türkiye bizim için bakir

1977 punk’ın patladığı yıl olarak bilinir. İngiliz publarında ufak gruplar olarak başlayan ve ‘pub rock’ diye nitelenen müziği yapan bu gruplar, kısa süre içinde milyonluk satışlara ulaşan punk gruplarına evrildiler. Bunlardan biri de ‘Golden Brown’, ‘Dead Loss Angeles’, ‘Peaches’, ‘Hanging Around’ ve ‘No More Heroes’ gibi önemli klasiklere imza atan The Stranglers’tı.

Kaan KAVUŞAN
kaan.kavusan@aksam.com.tr

Punk müziğin patladığı yıl 1977’ydi. The Clash, Sex Pistols, The Damned, Ramones gibi kısa zamanda ünlenen grupların arasında The Stranglers da vardı.

Zaman zaman seyirciyle kavga ettiler, zaman zaman kadın düşmanı olmakla suçlandılar. (‘Peaches’ adlı şarkıları oldukça seksist bulunmuştu.) Buna tepki olarak bir konserlerine erkek striptizciler getirdiler. Bazen ‘acımasız’, bazen ‘bela’ydılar ama eleştirmenlerin birleştiği bir nokta vardı: Hiçbir zaman ‘sıkıcı’ olmamışlardı.

Grubun kurucularından ve solistlerinden, basçı Jean Jacques Burnel ile telefonla görüştük ve merak ettiklerimizi sorduk.

- Türkiye’ye ilk defa geliyorsunuz. Ne görmeyi umuyorsunuz?
Daha önce ne tatile geldik ne de bizi çağıran bir organizasyon olmuştu. Türkiye bizim için bakir bir alan. İstanbul’un tarihi geçmişi büyük, görmek istiyoruz. Ayrıca Türk yemeklerine de bayılıyorum şahsen. Kebaplar, dönerler…

- İstanbul konserinde akustik performans olacak mı?
Bilemiyorum, olma şansı var mı acaba? Organizasyonla böyle bir şey konuşmadık ama olabilir. Neden olmasın? İsteriz aslında.

- The Stranglers müzik yapmaya başladığında 70’lerdi. The Clash, Sex Pistols ve Dr. Feelgood gibi daha sonra efsane olan gruplar hep aynı sahnelerdeydi…
Tam bir savaştı. Of! O zamanlar rock&roll devriydi. Albümleri para kazanmak için yapmazdık. Kendimizi ifade etmek için yapardık. Müzik, bir görevdi. Bu bizim çıkış yolumuzdu. Sosyal adaletsizliğe, politikaya, hayat hakkındaki her şeye tepkimizi bu şekilde ortaya koyuyorduk. Hepsi büyük gruplardı, hepsiyle kapışırdık!

- Bir punk grubu olarak ilk kez sahne aldınız ama daha sonra müziğiniz ‘new wave’ veya ‘art rock’ olarak da etiketlendi… Bu çeşitlilik bir tercih miydi yoksa zorunluluk mu?
Tabii ki bir tercihti. Çıktığımızda punk patlaması vardı. Birçok grup oldukça başarılı işler çıkarıyordu ama biz müziğimiz punk’tır demedik. Evrimimizi sürdürdük. Bazı gruplar başarılarını sürdürmek adına, aynı kaldılar. Bizse arayışa devam ettik. Hiçbir zaman kriterimiz başarı olmadı.

- Punk öldü mü sizce?
Ben aslında punk ne, hiç bilemedim. Müzik değişiyor, gruplar da değişiyor. Önemli olan ruhun değişmemesi. Şekilsel olarak dünya değişiyor zaten.

- Eski bir grup sayılmanıza rağmen genç yaştaki hayranlarınız da çok. Bu sizi şaşırtıyor mu?
Hiç şaşırtmıyor. Gençler saf, kirlenmemiş. Henüz yozlaşmamışlar. İçten pazarlıklı hâle gelmemişler. Patavatsızlıkla dürüstlük arasındaki farkı bildikleri dönem. Genç hayranlarımız olduğu için çok mutluyum şahsen.

- Son albümünüzde ‘Giants’ diye bir şarkı var. Bir modern zamanlar taşlaması olarak görülebilir. Modern zamanları pek sevmiyorsunuz galiba?
Aslında bugünü sevmemekle alakası yok. Ama işler hâlâ kötü. Politikacılar hâlâ yozlaşmış. Demokrasiye inanan biriyim. Ama onu kavram olarak sömürenlere inanmıyorum. Diktatörleri, tiranları, tehlikeli politikacıları açığa çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum.

- 35 yıldır şarkı yazıyorsunuz...
Gün geçtikçe zorlaşıyor. Ama her gün kızacak, yazdıracak bir şey çıkma potansiyeli olduğunu biliyorum. Toplum hayatı, eşitsizlikler, aşk, haksızlıklar her zaman bize zengin bir yelpaze sunuyor..

- Olimpiyat Oyunları’nın açılışında yönetmen Danny Boyle, The Clash ve Sex Pistols’tan parçalar çaldı ama sizden bir şey çalmadı. Ne hissediyorsunuz bu adam için?
(Gülüyor) Bizi çalmazlar. Normal... Biz ana akım değildik. Biz hep dışlanmış olandık; kendimizi öyle konumlandırdık zaten.

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı

Bozuk parayla öyle bir şey yaptı ki görenleri hayrete düşürdü