• $7,481
  • €9,0441
  • 440.138
  • 1524.49
09 Ocak 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Tarassut Tepe ilhamı ödül getirdi

Tarassut Tepe ilhamı ödül getirdi

Çanakkale'de üzerinde görevleri başında şehit düşen üç isimsiz askerin mezarının bulunduğu Tarassut Tepe'den ilham alan Çanakkale Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin çıkardığı Tarassut dergisi ÖNDER 5. Kültür Sanat Ödüllerinde “Yılın Okul Dergisi” ödülüne değer bulundu

Herkesin hayatında bir dönüm noktası, önemli köşe taşları olur. Bazen bir aile büyüğü, bazen bir öğretmen, bazen de bir yazar, çizer, düşünürdür bu figür. İşte Çanakkale Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden bir grup öğrenci, kendilerine rehber olan edebiyat öğretmenleri Fırat Oruç’un öncülüğünde bir yolculuğa çıktı. Önce Yazarlık Okulu, ardından basılan kitaplar, ardından Tarassut dergisi geldi. 3 sayısı çıkan dergi, ÖNDER 5. Kültür Sanat Ödüllerinde “Yılın Okul Dergisi” ödülünün sahibi oldu.

5 Ocak 2020 Salı günü gerçekleştirilen ödül töreninde, kültür ve sanat dünyasından 7 isme ödülleri takdim edildi. 4 ödül de okulların başarılı projelerine verildi. Yılın Eğitimcisi Sakarya Adapazarı Anadolu İHL’den Ayhan Yağız oldu. Yılın Okul Dergisi ödülü, Çanakkale Anadolu İHL’den Tarassut dergisine, Yılın Okul Kültür Sanat Medyası ödülü, Adana Çukurova Hümeyra Ökten Kız Anadolu İHL’ye, Yılın Okul Kültür Sanat Projesi ödülü, Ankara Batıkent Şehit Demet Sezen Kız Anadolu İHL’ye verildi.

EDEBİYAT RUHLARINA DOKUNDU

Derginin ilk sayısında “Vira bismillah” diyerek yola çıkan Tarassut ekibi, dergiyi neden çıkardıklarını, “İnsanların ruhuna dokunan edebiyat, gün geldi bizim de ruhumuza dokundu. Bizler ise bu ilham ve sorumluluğu hissettiğimiz ilk andan itibaren kalemlerimizin işlemesinin gerekliliğinin bilincindeydik” sözleriyle açıklıyor. Edebiyat öğretmeni Fırat Oruç’un üç yıl önce Yazarlık Okulu’nu kurmasıyla başlamış çalışmalar. Bir süre sonra Yazarlık Okulu bitince de çalışmalar devam etmiş; okula ait bir dergi çıkarmak üzere kolları sıvamış gençler öğretmenleriyle birlikte.

11 ÖĞRENCİNİN KİTABI OLDU

“Edebiyat Sanat Kültür Dergisi” olarak yılda üç sayı yayımlanan derginin ekibi dördüncü sayıyı çıkarmaya hazırlanıyor. 20 öğrencinin katıldığı çalışmalar, neredeyse okulun tümüne sirayet etmiş. Gençler, dergi ile çıktıkları bu yolda kitap da çıkarmaya başlamışlar. Dergi ve kitap sürecinde hem tüm içeriği üretip, hem de baskı ve resmi işlemleri kendileri yürütüyor. Öğrencilerin Gecelerin Hatırı ve Kelebeğin Ömrüne Sığanlar adı altında 2 bireysel, Karalama Defteri adında da bir toplu kitabı yayımlanmış. Böylece 11 öğrencinin de kitabı çıkarılmış.

HAYAL OKULUNDAN GEÇİYORLAR

Gençlere öncülük eden Fırat Oruç, bu çok verimli süreçten ve öğrencilerinin aldığı ödülden oldukça memnun. Bu yöndeki çalışmaları nedeniyle artık okul dışındaki öğrenci ve velilerden de taleplerin geldiğini aktaran Oruç, “Bu ödül, gençlerimizi daha fazla motive edecek. Öğrencilerimiz yazı çalışmalarına devam ediyor. Mezun olduktan sonra da gittikleri yerlerde çalışmalarını sürdürüyorlar” diyor. Yazarlık Okulu’ndaki öğrencilerinin TRT Diyanet’teki Hatibin Kum Saati yarışmasına katıldıklarını ve burada ikinci olduklarını söyleyen Oruç, “Gençlerimiz kendilerini hem yazıyla hem de sözlü olarak daha iyi ifade ediyor. Burada gençlerimiz bir hayal okulundan geçiyorlar.” ifadelerini kullanıyor.

HER ŞEY TARASSUT TEPE’Yİ TANIMAKLA BAŞLADI

ÖNDER 5. Kültür Sanat Ödüllerinde Tarassut dergisini çıkaran ekip arkadaşları adına ödülü alan İclal Yılmaz, Tarassut’un manasını bulmalarının, Çanakkale’de üzerinde görevleri başında şehit düşen üç isimsiz askerin mezarının bulunduğu Tarassut Tepe’yi tanımalarıyla mümkün olduğunu söyledi. “Ziyaretçi beklemeyen, şaşaadan uzak, yalnızca görevini yapmış olmanın huzuruyla mahşeri bekleyen o üç isimsiz mezardan öğrendiklerimiz, dergi yolculuğunda her daim düsturumuz oldu” diyen İclal, bu sebeple dergilerini matbaada ciltli parlak kağıtlara bastırmayıp, okulun fotokopi makinesinden aldıkları nüshaları zımbayla birleştirerek hazırladıklarını söyledi.

RASATIMIZA DEVAM EDECEĞİZ

Dergi adına ödülü alan diğer isim Sevde Sezer de, “Herkesin sadece bir şeyleri anlatmaya çalıştığı bu çağda bizler İsmet Özel’in de dediği gibi önce bir şeyleri yapıp zamanı geldiğinde en uygun ortamda anlatmanın gururunu yaşıyoruz” dedi. Sevde, konuşmasını şöyle sürdürdü: Bizler bu sürece iz sürerek başladık ve bu süreçte de kendi tarassutumuzu yapabileceğimiz bir iz bırakmak istedik. Başta sadece inanmış iki üç kişiydik ama şu an yeni gelen öğrencilerimiz ve mezunlarımızla büyük bir Tarassut ailesi olduk. Kainata küçük de olsa bir renk, bir ses, bir nefes olmak umuduyla rasatımıza devam edeceğiz.

11 KATEGORİDE ÖDÜL VERİLDİ

Bu yıl beşincisi gerçekleştirilen ÖNDER Kültür Sanat Ödülleri töreninde 11 kategoride kişi ve kuruma ödül verildi. ÖNDER Özel Ödülü emekli din görevlisi Emrullah Hatipoğlu’nun, ÖNDER Sanata Hizmet Ödülü Hattat Talip Mert’in, Yılın Fikriyat Ödülü Prof. Dr. Tahsin Görgün’ün oldu. Yılın Sinema Ödülü Karınca filmi dolayısıyla yönetmen Nazif Tunç’a, Yılın Edebiyat Ödülü Yazar Hüseyin Su’ya, Yılın Müzik Ödülü müzisyen Doç. Dr. Fatih Koca’ya, Yılın Medya Ödülü ise gazeteci Bünyamin Yılmaz’a takdim edildi. 

<h3>Başkan Erdoğan'dan 'Siber Vatan' mesajı</h3><h3>'DİJİTAL DÜNYADA...'</h3><p>Başkan Erdoğan, Resi

15 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sokak kedilerinin de artık bir kasabası var

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2021)