• $ 6,7295
  • € 7,4086
  • 369.478
  • 103024
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
26 Ekim 2019 Cumartesi 08:00 | Son Güncelleme:

'Sürdürülebilir moda için birlikte daha iyiyiz'

Ümit TEMURÇİN

umittemurcin@gmail.com

Euratex İstanbul Kongresi ve 12. İstanbul Moda Konferansı’nda, hazır giyimde dönüşüm, inovasyon, sürdürülebilirlik, merino yününün çevreye zarar vermeyen özelliklerine dikkat çekildi. 

‘Better Together’ konsepti altında gerçekleşen Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen moda konferansı kapsamında modanın gelişen trendlerini, hazır giyim sektörünün dönüşümünü, sürdürebilirliğin önemi konuşulurken alınması gereken sorumluluklara vurgu yapıldı. İlk gün yapılan oturumlara bende katıldım ve tekstil sektörünün geleceği ve sorumluluklarına dair birçok farklı başlıkta yeni fikirler edindim.

YÜNE TALEP ARTIYOR

Türkiye The Woolmark Company’nin sorumlusu Gülay Gökbayrak, markanın misyonunu ve yeni ürün gruplarına dair detaylı bilgi verdi. Markanın, Global Strateji Danışmanı olan Peter Ackroyd konuşmacı olarak yer aldığı seminerde merino yününün çevreye zarar vermeyen özelliklerinden, sağlığa yararlarından ve bu elyafın inovatif kullanım alanlarına dikkat çekti. 

Ackroyd, yün pazarının seçkin bir pazar olduğunu belirtirken, yüne olan talebin son yıllarda ciddi bir artış gösterdiğini de dile getirdi. ‘Sürdürebilir ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek isteyen tüketicilerin talebi karşısında, yüne olan ilgi gittikçe artıyor. Sentetik elyaflardan uzaklaşıp, doğal elyaflara yaklaşan bir trend gözlemliyoruz’ dedi. 

Tekstil sektörünün sentetik mikro elyaf üretimi için yarattığı kirliliğe de dikkat çeken Ackroyd, yün gibi doğal bir elyaf kullanarak bu kirliliğin önüne geçilebileceğini de vurguladı. Yünün geniş kullanım alanları ve kaliteli yapısı sayesinde moda tasarımcıları tarafından da sevilen bir elyaf olduğunu belirten Ackroyd, başka hiçbir elyaf bu kadar inceliğe sahip değil. Cildin nefes almasını sağlayan ve kolayca şekillendirilen merino yünü tasarımcıların ilk tercihi oluyor. The Woolmark Company’nin Türkiye ile olan yakın ilişkisine de değinerek, “Hem Asya hem Avrupa pazarlarını kapsayan, bir imalat merkezi olan ve güçlü bir üretim endüstrisine sahip Türkiye’de The Woolmark Company olarak dünyanın en seçkin elyaflarından olan Avustralya Merino yünü hakkında bilinirlik yaratma çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu. 


Bayramda el öpme geleneğine sosyal mesafe ayarı

Bayramda el öpme geleneğine sosyal mesafe ayarı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Cuma namazıyla açılacaklar! Hummalı çalışmalar başladı

ŞOK 27 Mayıs - 2 Haziran aktüel ürünler kataloğu çıktı!