• $12,8559
  • €14,5162
  • 736.953
  • 1808.79
21 Ağustos 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Sosyal medya fenomeni Doğacan Toker: İnsanlarla değil, hayvanlarla uğraşmak istedim

Sosyal medya fenomeni Doğacan Toker: İnsanlarla değil, hayvanlarla uğraşmak istedim
- ALİ DEMİRTAŞ / ali.demirtas@aksam.com.tr

Muğla'nın Bozbük köyünde yaşayan sosyal medya fenomeni Doğacan Toker: "2 yıl otelde çalışma fırsatı buldum ve binlerce insanla tanıştım. Ancak bu insanlar beni şehir ortamına küstürdü. Çünkü iyi niyetimin suiistimal edilmesi ve bunu bile bile susmak beni yavaş yavaş herkesten uzaklaştırdı. İnsanlarla değil, hayvanlarla uğraşmak istiyorum diyerek köye yerleştim..."

Sosyal medyada dolanırken fark ettim Doğacan Toker'i. Doğanın içinde, birbirinden farklı hayvanlarla çektiği eğlenceli videolar, benim gibi şehir hayatından yorulanlar için gıpta edilesi bir durumdu. Akşam Cumartesi için bir söyleşi yapmak adına kendisine yazdım ve hemen geri dönüş aldım. 21 yaşında, pırıl pırıl bir genç Doğacan. Hayvanlarla iletişimi o kadar kuvvetli ki, onlarla aynı dili konuşuyor adeta. Doğanın içindeki çiftliklerinde yetiştirdikleri birbirinden sağlıklı ve lezzetli görünen sebze ve meyveler de onun sosyal medya profilini renklendiren ve insanları özendiren bir diğer detay. Gelin şimdi hep birlikte onu daha yakından tanıyalım...

Seni daha yakından tanıyabilir miyiz?

2000'de Aydın Söke'de doğdum ve 18 yaşıma kadar orda büyüdüm. Sadece okul tatillerinde Muğla'ya memleketime köye giderdik. Köyde olmak o kadar güzel geliyordu ki bana okula dahi gidesim gelmezdi. Çünkü küçükken topraktan ev yaparken ve hayvanlarla oynarken fazlasıyla mutlu oluyordum, huzur doluyordu içim. Ailemle birlikte hep beraber Muğla'da yaşıyoruz. Lise sona geldikten sonra bir karar vermem gerekiyordu ya bölümüm olan aşçılığı devam ettirecektim ya da köye yerleşecektim. 2 yıl bir otelde çalışma fırsatı buldum ve binlerce insanla tanıştım. Ancak bu insanlar beni şehir ortamına küstürdü. Çünkü iyi niyetimin suiistimal edilmesi ve bunu bile bile susmak beni yavaş yavaş herkesten uzaklaştırdı. İnsanlarla uğraşmak istemiyorum, hayvanlarla uğraşmak istiyorum diyerek köye yerleştim. 3. senemi dolduruyorum. 3 kardeşiz, iki abim var, biri polis diğeri de taksici.

BİR HAYVANIN GÜVENİNİ KAZANMAK KADAR GÜZEL BİR ŞEY YOK

Hayvan ve doğa sevgini nasıl tanımlarsın? Doğa senin için ne demek?

Ben buraya ilk geldiğim zaman çok zorluk çektim. Hayvanlara alışma sürecim, doğaya ayak uydurmak... Sonuçta şehir ortamından geliyorsunuz alışkın değilsiniz, şehirde konfora alışkınsınız. Ve zaman geçtikçe şunu anladım ki benim hayvanlara alışma sürecim diye bir şey yok onların bana güvenme süreci diye bir şey var. Bir hayvanın güvenini kazanmak kadar güzel bir şey yok. Eğer bir hayvan size güveniyorsa artık onunla konuşabiliyorsanız en yakın arkadaşın oluyorlar artık. Toprakla uğraşmak ise vücudumdaki bütün negatifliği alıyor. Köyde en konforlu yaptığım şey çıplak ayakla toprak ve çamura basmak. O kadar keyifli ve mutlu ediyor ki denemenizi tavsiye ederim. Ben bu ortamda kendimi buldum. Yanlış anlamadınız evet kendimi. Çünkü şehir ortamında herkes başkalaşıyor, ben de öyleydim. Ama buraya geldikten sonra hayvanlarla ve doğa ile ilgilenince kendimi tanıdım ve buldum asıl Doğacan'ı ortaya çıkardım. Doğa benim için vazgeçilmez ve paha biçilemez bir nimet. Hele bu zamanda çok kıymet bilinmesi gereken bir şey. Doğanın olmadığını düşünsenize nefes bile alamazsınız. İnsanoğlu doğanın ne kadar kıymetli bir şey olduğunu anlayacak ama çok geç olacak. İşte bu beni çok üzüyor. Eğer ben şu an yaşıyorsam doğa sayesinde...

HAYVANLARIMIZA DOĞDUKLARINDA MUTLAKA İSİM VERİRİM

Hayvanlarla nasıl iletişim kuruyorsun?

İlk olarak hayvanları kesinlikle doğduğu andan itibaren kişileştiririm. Onu daha iyi anlamak ve tanımak için ona isim veririm. Eğer iyi bir gözlemciyseniz bir hayvanın size ne dediğini çok iyi anlarsınız. Instagram adresimde ineklerimi adları ile çağırdığımda geldikleri videolar var. Bazen bir hayvanın bakışından bazen de hareketlerinden ne demek istediğini anlamak artık benim için çok kolay. Onlarla iletişim kurmak, konuşmak o kadar güzel bir duygu ki bunu insanlarla paylaşınca inanmayanlar, şaşıranlar oluyor. Ama gördükleri zaman çok şaşırıyorlar. Onlarla iletişim kurmak her zaman mutluluk veriyor ve bunu herkesin başarabileceğine inanmıyorum çünkü bu özel bir şey.

Şehre, örneğin İstanbul'a göç etmek ister miydin?

Yarın ne olacağımız belli değil. Bugün varız, yarın bir ihtimal... Belki İstanbul'a taşınabilirim kim bilir, hayatın bizi nereye sürükleyeceğini bilemeyiz elbet.

Sosyal medya, dijital dünya hakkında ne düşünüyorsun?

Sosyal medya sayesinde binlerce insana ulaştım. Hayvan sevgisi olmayana hayvan sevgisi aşılamak o kadar güzel bir şey ki ya da hayvanlardan korkan birisinin hayvanlara karşı yaklaşımını kolaylaştırdım. En önemlisi de insanların hayal kurmasına ve onu gerçekleştirmesine vesile olmak gurur verici bir durum. O platformda beni takip eden herkes benim için çok değerli orada biz bir aileyiz.

Takipçilerinden nasıl dönüşler alıyorsun, seni ziyaret edenler oluyor mu? Ya da bu hayata özenenler...

Onlar benim takipçim değil ailem. Her sıkıntıya beraber koştuğumuz oluyor. Güldüğümüz ağladığımız anlarımız var ve onlar iyi ki varlar. Beni ziyaret edenler oluyordu ilk zamanlar ama Kovid-19 nedeniyle maalesef kabul etmiyorum artık. Evet evet bu hayata özenen çok kişi var yerimde olmak isteyen...

YAPTIĞINIZ İŞTEN KEYİF ALMAYI BİLMELİSİNİZ

Hayalin nedir, bundan sonrası için ne yapmak, nerede olmak istiyorsun?

Hayalimde buraya gelmek isteyenler için çiftlik kamping projem var. Herkesin bu yaşamı tatmasını sağlamak ve hayvan sevgisini aşılamak için bu projemi hayata geçirmek istiyorum. Öte yandan şunları söylemek istiyorum, her ne işle uğraşıyor olursanız olun mutlu olmayı o işten keyif almayı bilmelisiniz. İş ne kadar zor olsa da keyif alırsanız daha mutlu bir yaşam sürdüreceğinizden eminim. Bir de kendinizi sevin mutlu olmanın ilk aşaması kendinizi sevmektir. Mesela ben kendime bayılıyorum. Ha bir de hayallerinizi hayalde bırakmayın ve mutluluğunuza koşun. Nerede huzurlu ve mutlu hissediyorsanız orada olun...

DOĞADAYKEN BAŞKASINA İHTİYAÇ DUYMUYORUM

Böyle bir ortamda yaşıyor olmak psikolojini nasıl etkiliyor?

Böyle bir ortamda yaşamak her olaya pozitif bakmama vesile oldu. Kendi sorunlarımı kendi kendime çözer oldum. Psikolojik desteğimi de kendime kendim veriyorum. Çünkü başkasına ihtiyaç duymuyorum. Hayvanlar ve doğayla ilgilenmek zaten psikolojik olarak istemesen de seni çok mutlu ediyor. Bazen üzüldüğüm anları hatırlıyorum gider bir ineğe sarılıp derdimi anlatırdım o kadar iyi geliyor ki... Bir de ineğin size sarıldığını düşünün gerçekten sarılıyorlar işte o zaman her şey güzelleşiyor.

  • sosyal medya fenomeni
  • doğacan toker
  • dijital
  • takipçi
  • doğa
  • hayvan
'Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek'... Tarihi proje için geri sayım
'Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek'... Tarihi proje için geri sayım

"Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek"... Tarihi proje için geri sayım

Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı
Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı

Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı

Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu
Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu

Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor