• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
27 Şubat 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Sınırları zorlayan eğitimler TRT'de

Sınırları zorlayan eğitimler TRT'de

Sualtı Taarruz (SAT) komandolarının en zorlu eğitimleri herkesin merak konusu. O sıradışı ve zorlayıcı eğitimlerden esinlenen Altuğ Gültan ve Burak Aksoy'un yönettiği "Özel Tim Semender" adlı yapım TRT Belgesel'de 27 Şubat Cumartesi saat 21.30'da ekrana geliyor.

TRT Belgesel'de yayınlanmaya başlanacak olan "Özel Tim Semender" belgesel serisinde, yüksek atletik kabiliyetlere sahip farklı branşlardan 13 sivil sporcu, SAT komandosu eğitimlerinin en zor haftasından esinlenerek tasarlanmış bir eğitim simülasyonunu pes etmeden tamamlamak için bir araya geliyor. Bir tür hayatta kalma mücadelesine dönüşen eğitimlerde ekip ruhu ve dayanışma da ön plana çıkıyor.

Sporcular bu özel haftada zorlu eğitimleri geçebilmek için gerekli donanımlara sahip olup olmadıklarını kanıtlamaya çalışıyor. SAT komandolarının eğitimlerinden ilham alınarak tasarlanan belgeselde, emekli SAT komandosu Bülent Kuru ve ekip arkadaşları, yılların deneyimini kullanarak sporcuların sınırlarını zorluyor. Ön elemeleri başarıyla tamamlayarak seçilen katılımcılar, zihinsel dayanıklılık ve seçkin takım becerilerini geliştiren eğitimde gösterdikleri mücadeleye karşılık olarak sembolik bir törenle Semender Sertifikası kazanıyor.

Sporcular altı gün boyunca sadece sekiz saat uykuyla farklı stres pozisyonlarına maruz bırakılıyor. Kilometreler süren koşular, saatler süren fiziksel eğitimler ve bitmeyen cezalar bu eğitimin sadece küçük bir parçası oluyor. İnsanın fiziksel ve psikolojik dayanıklık sınırlarını zorlayan süreç SAT komandalarının nasıl bir eğitimden geçtiğini görmek isteyenleri de ekran başına kilitleyecek.

2020'ye damga vuran "Akıncı" belgeselinin yapımcısı tarafından hazırlanan, yönetmenliğini ise Altuğ Gültan ve Burak Aksoy'un üstlendiği belgesel, SAT komandolarının eğitimlerini gece gündüz mercek altına alarak tüm gerçekliğiyle 27 Şubat Cumartesi saat 21.30'da TRT Belgesel ekranlarına taşıyacak.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü

Artvin'de yayla göçleri başladı