• $12,8361
  • €14,5213
  • 735.83
  • 1808.79
4 Eylül 2021 Cumartesi 01:33 | Son Güncelleme:

Sine'masal' değil, sinefelaket!

Sine'masal' değil, sinefelaket!
- ALİ DEMİRTAŞ / ali.demirtas@aksam.com.tr

Başlıktan da anladığınız üzere bu filmler masal gibi değil, felaketin ta kendisi! Son zamanlarda yaşadıklarımız filmleri aratmasa da işte perdeye yansıyan felaketler...

Hem dünya hem de ülkemiz öyle günlerden geçiyor ki, bazen insan sorgulamıyor değil, yaşadıklarımız gerçek mi, yoksa bir filmin içinde miyiz diye... İşte tam da bu sorgulamanın içinden geçerken, geçmişten günümüze beyazperdede hangi felaketler nasıl işlenmiş, Akşam Cumartesi okurları için derledim...

BIRDBOX – KUŞ KAFESİ – 2018

Bird Box, peşlerinde olanlardan kurtulmak için gözleri bağlı bir şekilde yola koyulan bir kadın ve çocuklarının hikayesini konu ediyor. Her şey tam beş yıl öncesinde başlar. Başlangıçtan bu zamana kadar hayatta kalmayı başaran Malorie ve iki çocuğu için hayat bu süreçte hiç de kolay olmaz. Nehir kenarında terk edilmiş bir evde kalan aile, bugünlere her adımlarını planlayarak gelir. Ailesini güvende olabilecekleri bir yere götürmenin hayalini kuran Malorie ve çocukları için artık gitmedir. Ancak bu yolculuk oldukça tehlikelidir. Tek bir hataları ölümlerine sebep olacaktır. Her şeyden önemlisi de yolculuk sırasında ne olursa olsun gözlerinin bağlı olması gerekir. Zekalarına ve geliştirdikleri duyma yetilerine güvenerek çıktıkları bu yolculukta Malorie ve çocukları yalnız değildir. Peki onların peşinde olan insan mı, hayvan mı, yoksa bir canavar mıdır? Josh Malerman'ın aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Susanne Bier oturuyor.

CARGO – 2018

Korkunç bir salgın baş gösterir ve ailesiyle mutlu bir hayat yaşamakta olan Andy karısının zombiye dönüşmesini izlemek zorunda kalır. Eşini kaybettikten sonra, kırsal Avustralya'da çocuğuyla bir başına kalan baba, karısının kendisini ısırması sonucu zombi virüsünü almıştır ve 48 saat içinde bir zombi olacaktır. Şimdi en önemli amacı, henüz daha bebek olan çocuğu Rosie için yeni bir yuva aramak ve onu, 48 saat içinde dönüşeceği yaratıktan korumaktır...

THE SİLENCE – SESSİZLİK - 2021

Dünya, onlarca yıl boyunca yeraltında yetişen ölümcül yaratıkların saldırısı altındadır. Yeryüzüne çıkıp insanları avlayan yaratıklar, kurbanlarını seslerinden tanıyarak ele geçirir. Dünyaya dehşet saçan yaratıklardan kaçmaya çalışan genç bir kız ve ailesi, şehir dışında bir yerde saklanmaya çalışır. Ancak onların yaşam mücadelesi burada da devam eder. Sığındıkları yerde olacakları beklemeye başlayan genç kız ve ailesi burada gizemli bir tarikatla karşılaşır.

GRAVITY - YERÇEKİMİ - 2013

Özel bir araştırma için uzaya giden bir grup araştırmacının başına gelen felaket olaylar ele alınıyor. Grup uzayda keşif yaparken bu sırada kullanmış oldukları araç ciddi bir zarar görür, bu zarar onların dünyaya geri dönmelerine engeldir ve aynı zamanda dünya ile iletişimleri de kopmuştur. Çaresiz kalan keşif grubunun başına inanılmaz olaylar gelmektedir. Heyecan, gerilim, korku ve felaketler bir arada.

WORLD WAR Z – DÜNYA SAVAŞI Z - 2013

Ünlü oyuncu Brad Pitt'in başrolde oynadığı filmde zombiler ile insanların savaşı konu alınıyor. Ancak bu savaş daha farklı. Güney Kore'de bir virüsün insanlara bulaşması ve adeta insanların yaşayan birer zombiye dönüşmeleri sonucunda tüm dünyaya yayılmaya başlıyor. Tüm insanlığın bu zombiler ile baş etmesi gerekiyor.

MELANCHOLİA - MELANKOLİ – 2011

Yeni evlenen çift Justin ve Micheal evliliklerini Justine'nin ablası Claire'nın malikanesinde, görkemli bir davet ile kutlarlar. Fakat bu iki kız kardeş yapı itibariyle birbirlerine ters karakterdedirler. Justine depresyona, drama ve melankoliye yakın ve yatkın bir kadınken, Claire kız kardeşine göre daha normal olan taraftır. Justine'nin düğün gününde ise ailede herkesin kendine has arızları bir bir ortaya çıkmaya başlar. Tam da bu kutlama esnasında Melankolia adlı bir gezegen, şimdiye kadar güneşin arkasında saklı kaldığı yörüngeden çıkarak dünyaya doğru gelmektedir. Şimdi herkesin kıyameti kendisine göredir...

TANG SHAN DA Dİ ZHEN - ARTÇI ŞOK - 2010

Gerçek olaylara dayanan bol ödüllü bir Çin filmi... 27 Temmuz 1976′da Çin'in Tangshan bölgesinde tarihin en büyük depremlerinden biri meydana gelir. Li Yuanni'nin (Fan Xu) kocası ve ikizleriyle birlikte yaşadığı bina da yıkılmıştır. Kocası ölen genç kadın, hayatının en zor seçimiyle karşı karşıya kalır. Yıkıntılar arasında kalan iki çocuğundan sadece birini kurtarabilecektir.

WAR OF THE WORLDS – DÜNYALAR SAVAŞI - 2005

Filmin başlarında ailesine düşkün bir babanın çocuklarıyla geçirdiği bir hafta sonunu izleriz. Güzel ve eğlenceli geçen birkaç saatin ardından gökyüzü kararır ve arkasından gelen yağmurla oldukça şiddetli bir fırtına baş gösterir. Fakat felaketler bitmez ve yarılan topraklar, yıkılan evlerle bu durumun daha korkunç bir şeyin habercisi olduğu anlaşılır: Uzaylılar dünyaya saldırmıştır. Steven Spielberg'in yönettiği filmde başrolde Tom Cruise'u izlemiştik. Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm) Yönetmenliğini Wolfgang Petersen'ın yaptığı, 2000 yılında vizyona giren Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm) filmi, izleyicilere gerilim dolu anlar yaşatmayı başarıyor. George Clooney, Mark Wahlberg, John C. Reilly, William Fichtner ve Diane Lane gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosu ise bu filmi çok daha etkileyici hale getiriyor. Sebastian Junger'in eserinden uyarlanan bu film; büyük bir fırtınanın ortasında kalan balıkçıların yaşam mücadelelerini anlatıyor.

THE DAY AFTER TOMORROW - YARINDAN SONRA - 2004

Dünya bütünüyle doğanın hükmü altına girmiştir. İnanılmaz kasırgalar bazı kentlerde tsunamiye dönüşürken, iklim değişikliği yüzünden bazı kentler kar altında, bazı kentler ise sele teslim olmuştur. Dünya yavaş yavaş tarihten silinirken bir bilim adamı, Jack Hall (Jack Gyllenhall) hem ailesini hem de dünyayı kurtarmak için bir çözüm arayışına girer. Roland Emmerich'in yönettiği bu felaket filmi bugün bile harika özel efektleri ile adından sıkça söz ettiriyor.

İKİBİNONİKİ - 2009

Başrolünde John Cussack'ın yer aldığı 2012, dünyayı saran küresel bir felaketten ailesini kurtarmaya çalışan bir yazarın hikayesine odaklanıyor. İnsanlığı tehdit eden küresel felaketin konu edinen filmin yönetmeniyse bu tarzdaki filmlerle tanınan Roland Emmerich.

Ali Demirtaş

'Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek'... Tarihi proje için geri sayım
'Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek'... Tarihi proje için geri sayım

"Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek"... Tarihi proje için geri sayım

Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı
Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı

Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı

Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu
Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu

Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu

<p> </p>

Muhalefet liderleri Abdullah Gül'ün kapısını neden çaldı?

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor