• $28,9738
  • €31,2569
  • 1892.43
  • 7978.82
15 Mart 2014 Cumartesi 02:00 | Son Güncelleme:

Sevgilinizin kuklasını yaptırın ipleri elinize alın

Sevgilinizin kuklasını yaptırın ipleri elinize alın

Kimse kukla olmak istemez değil mi? Ama iddia ediyoruz Pınar Akpınar’ın kuklalarıyla tanışınca bu fikriniz değişecek. 4 yıldır yaptığı kişiye özel kuklalarla ‘Her eve bir kukla’ hedefine adım adım yaklaşan Pınar Akpınar’ın atölyesine konuk olduk ve “Sevgilinizin kuklasını yaptırın, ipleri sizin elinizde olsun” diyen Akpınar’ın kuklalarla yolculuğunu konuştuk.

ARZU AKYOL
arzu.akyol@aksam.com.tr
Fotoğraflar: UYGAR TAYLAN

Pınar Akpınar, kuklayla Türkiye’de kukla tasarımı öğreten tek bölüm olan Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Dekorasyonu Kostüm Tasarım ve Kukla Tasarım Bölümü’nde tanışmış. 2008 yılında okuldan mezun olduktan sonra da bu ilgisini işe dönüştürmüş ve küçük bir kukla atölyesi açmış kendisine. 4 yıldır bu küçük atölyede kuklalarını yapıyor ve geçimini sadece bu işten sağlıyor. 
“Kuklaya ilgim okulda başladı ama bu ilgimi işe dönüştürme fikri yoktu aklımda. Zaten kuklaya ilgi de yoktu. Okulu bitirdikten sonra karar verdim ve küçük bir atölye açtım. ‘Ne yaparım da kuklaya ilgiyi artırırım’ diye düşünürken, insanların kendilerinin ya da sevdiklerinin kuklalarını yapmak geldi aklıma. ‘Her eve bir kukla’ hedefiyle çıktım yola. Bu hakikaten çok ilgi çekti. Gerek internet yoluyla gerek kulaktan kulağa yayıldı. Özellikle sevdiklerine farklı sıra dışı bir hediye vermek isteyenler beni bulmaya başladı. Sonra biblo da yapmaya başladım. Şu anda ilgi çok güzel.” 

ONLARDAN AYRILMAK ZOR

Kendi dünyasında sevdiği işi yaparken insanlar haberdar olmuş Pınar’ın kuklalarından ve hayatını başka bir işe muhtaç olmadan geçindirebileceği kadar bir talep oluşmuş bir anda. Kişiye özel kukla yapma işinde tek Pınar. “Kukla yapanlar, oynatanlar var elbette. Ama benim gibi insanların bire bir kuklasını yapan kimse yok. Sanırım bu alanda tekim. Müşteri sıkıntısı çekmiyorum. Tam aksine o kadar yoğun bir talep var ki siparişlerimi ancak bir ay sonraya alabiliyorum. ”
Yaptığı işi çok seviyor Pınar Akpınar. Bu sevgisini de şu sözlerle anlatıyor: “Hayatımda çok büyük bir yer kaplıyor. Hatta bazen ben mi onları yaratıyorum, onlar mı beni bilemiyorum. Çünkü ben onları her yarattığımda beslenmiş oluyorum. Bir sanatçının en iyi beslenme kaynağı bu; yaratmak… Ahşabı önce şekillendiriyorum, ufak ufak yontuyorum. Kuklanın hareketlerini belirleyen eklem yerlerini tasarlıyorum. Bunları yaptıktan sonra ipler takarak canlılığını sağlıyorum. Artık ahşap üç boyutlu bir obje olmaktan çıkıyor. İşin büyülü tarafı bu işte…” Pınar için işin en zor tarafı ise günlerini geçirdiği kuklalarından ayrılmak. “Yalnız çalıştığım için bir kuklanın yapımı ortalama 4 gün sürüyor. Dört gün üzerinde uğraştığınız kuklayla aranızda bir bağ oluşuyor. Onu paketleyip vermek, ondan ayrılmak zor oluyor haliyle. Sadece fotoğrafları kalıyor bana.”

SEVGİLİLER İYİ MÜŞTERİM

Kuklalarını yaparken ahşap malzeme kullanıyor. Genelde ıhlamur gibi işlenebilir yontulabilir yumuşak ağaçları tercih ediyor. Ama bire bir taklit edebilmek için sadece yüz kısmında hamur kullanıyor. Biraz da karikatürize ediyor. “Soruyorlar, ‘Bire bir benzeyecek mi?’ diye. Ama ben karakteristik özelliklerinizi biraz abartırım. Biraz karikatürize ederim. Bunu yapmadan o keyfi yakalayamazsınız. Daha uzun kulaklar, çekik gözler, kalın bir dudak yaptığınızda iş daha keyifli hale gelir. Kuklanın amacı da bu zaten. Burnu, kaşı, gözü güzel; her şeyi yerli yerinde bir karakter benim için en zoru.”

Müşterileri genellikle ‘www.kuklatölye.com’ adlı web sitesinden ulaşıyor ona ve kuklasını istedikleri kişinin fotoğrafını gönderiyorlar. Yüz yüze gelmeden hatta telefonda bile konuşmadan siparişlerini alıyor ve bittikten sonra da kargoyla adreslerine yolluyor. Çoğunlukla sevgililer tercih ediyor Pınar’ın kuklalarını. Onun da sevgililere bir çağrısı var. “Sevgililerinizin kuklasını yaptırın ve iplerini elinize alın” diyor. 

HEDEFİM HER EVE BİR KUKLA

Pınar Akpınar, ‘Her eve bir kukla’ hedefiyle çalışıyor. Bir de kukla tiyatrosu hayali var. Ama bütün bunları büyümeden yapmak istiyor. “Amacım her eve kuklayı sokabilmek ve bir kukla tiyatrosu yapmak. Ama bütün bunları işleri fazla büyütmeden, bir firmaya bir ajansa bağlı olmadan kendi kendime yapmak istiyorum. Çünkü kendi patronunuz olarak kalmadığınız zaman sizi sürekli piyasaya, paraya ve ticarete yönlendirirler. Hedefleri daha fazla para kazanmak. Daha fazla para, her zaman daha az kalite demek. Fiyat artar ama kalite düşer.”
Fiyat demişken kuklaların ve bibloların fiyatlarını soruyorum. Orta büyüklükte bir kukla için 350 TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor. “Biraz fazla bulmuyorlar mı?” diye soruyorum. “Az bile. El emeği çünkü. Bir de ben geçimimi sadece bu işten sağlıyorum. Ama yine de öğrenciler için siparişlerim de uygunsa indirimler yapabiliyorum” diye cevap veriyor.

İsrailli esir gerçekleri gözler önüne serdi: Hamas'tan değil İsrail'in öldürmesinden korktuk
İsrailli esir gerçekleri gözler önüne serdi: Hamas'tan değil İsrail'in öldürmesinden korktuk

İsrailli esir gerçekleri gözler önüne serdi: Hamas'tan değil İsrail'in öldürmesinden korktuk

İşgalci İsrail'in basın katliamına tepki yağıyor: Gazetecileri susturamazlar
İşgalci İsrail'in basın katliamına tepki yağıyor: Gazetecileri susturamazlar

İşgalci İsrail'in basın katliamına tepki yağıyor: Gazetecileri susturamazlar

Bayraktar TB3 SİHA'dan bir başarı daha... 11. testi de geçti
Bayraktar TB3 SİHA'dan bir başarı daha... 11. testi de geçti

Bayraktar TB3 SİHA'dan bir başarı daha... 11. testi de geçti