İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.6794
  • 5.4552
  • 191.08
  • 95852
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Sesi var görüntüsü yok Lin Pesto

UYGAR TAYLAN

x

uygartaylan@gmail.com

Sosyal Medya hayatımıza yeni müzisyenler katmaya devam ediyor. Bunlardan biri de son günlerde YouTube’a yüklediği cover parçalarıyla ve etkileyici sesiyle merak uyandıran Lin Pesto. Bülent Ersoy, Seda Sayan, Ajda Pekkan ve Yıldız Tilbe gibi isimlerin şarkılarına farklı yorum katarak söyleyen Lin Pesto’yla Müziği üzerine  konuştuk.

Bir ay oldu olmadı dinlediğim parça bitince YouTube “al bunu da seversin” diye onu karşıma çıkardı. Önce sesine hayran kaldım sonra Türkçe olduğunu fark ettiğim parçanın aslında bir Bülent Ersoy şarkısı olduğunu anladım. Bir süre tuttuğum nefesimi bırakıp parçayı defalarca kez baştan açtım. 

Bugünlerde Bülent Ersoy, Seda Sayan, Ajda Pekkan ve Yıldız Tilbe’nin rafa kalkmış şarkıları tekrar onun sesiyle can buluyor. Şarkı coverlamanın çok yanlış anlaşıldığı Türkiye müzik piyasasına bakacak olursak müzik dünyasının en vizyonlu kadın vokallerinden biri geliyor! O yaptığı müzikle hayran kitlesini artırırken şimdi herkes bu sesin kime ait olduğunu merak ediyor. YouTube’un  büyüleyici sesi Lin Pesto’yla görüştük.

Seni biraz tanıyabilir miyiz?

Kendi başına müzik yapan, odasında şarkı kaydeden ve tam zamanlı müzisyen olmaya çalışan biri diyelim.

Lin Pesto ismi nerden geliyor?

Çok sevdiğim bir animasyon dizi olan “Bob’s Burger”dan. Tam “Bob’s Burger” izlerken aynı zamanda kendime bir isim arıyordum. Karakter isimlerini birleştirip “Lin Pesto”da karar kıldım. Aslında çok da bir manası yok.

Lin Pesto solo proje mi yoksa bir ekip işi mi?

Sadece ben varım şu anlık. Müzikleri ve videoları elimden geldiğince kendim hazırlıyorum. Diğer bir yandan da işlerini çok beğendiğim insanlarla ve arkadaşlarımla da beraber çalışıp düzenleme, kayıt yapmak veya video hazırlamak istiyorum.  

Yaptığın müziği nasıl tanımlıyorsun?

Aslında ben de bilmiyorum. Saatlerce bunları kaydedip video hazırlıyorum. Şarkıları alıp üzerlerinde akor deniyorum, “synth” sesleri bakıyorum. Bazen kaydederken şarkının yarısında durup “Ben çok saçma bir şeyle uğraşıyorum şu an.” diyorum ama beni mutlu ediyor işte. Birkaç Youtube yorumunda insanlar “aşırı derecede saçma ama dinleniyor.” demişler. Belki öyle tanımlanabilir. 

Cover yaptığın parçaları seçerken neye göre karar veriyorsun?

Bahar Candan’ın “Dondurma Gibisin” şarkısı dışındaki diğer şarkılar hep küçüklüğümde duyduğum, dinlediğim, beynimin bir köşesinde yer alan ve dilime dolanan şarkılar. Bana çocukluğumu hatırlatıyorlar, ben de onları kendimce yeniden kaydediyorum.

Bülent Ersoy, Seda Sayan, İzel en son Ajda Pekkan coverları yaptın. Bu sanatçılardan olumlu olumsuz dönüş oldu mu?

Hiçbirinden geri dönüş almadım. Olumlu ya da olumsuz. Aslında çok güzel olurdu ama olmadı.

Şimdiden sosyal medyada elle tutulur bir hayran kitlesine sahipsin. Nasıl gelişmeler var hayatında?

Hayran kitlesi değil de dinleyenler ve beğenenler var ve onlar her dinlediklerinde, her yorum yaptıklarında ben çok mutlu oluyorum. Zaten mutlu olmak için “Lin Pesto”yu buldum. 

Hep cover yaparak mı devam edeceksin?

Her ne kadar cover yapmak hoşuma gitse de beste yapmak çok farklı. Sana ait ve senin parçan olan bir iş ortaya çıkmış oluyor. O zaman yorumları daha farklı okumaya başlıyorsun. Beğenilmesi daha da hoşuna gidiyor. Şu an coverlardan devam edeceğim. Kaydetmek istediğim birkaç parça daha var. Sonra belki bir tane beste koyup tepkilere bakarız. 

Parçalarını Spotify gibi müzik mecralarında dinleyip listelerimize katabilecek miyiz?

Ben çok istiyorum parçaları Spotify’a koymayı. Daha kolay dinlenir, insanlar dinlemek için video açmak zorunda kalmazlar ama parçaların sahibi ben olmadığım için telif hakları sıkıntı yaratabilir. 

Sosyal medyayla çıkış yakaladın, albüm yapmayı düşünüyor musun?

Coverlardan bir albüm yapmayı düşünmüyorum. Zaten yapamam da. Belki besteleri insanlar beğenirlerse parçaları biriktirip bir albüm olarak sosyal medyadan ya da bağımsız bir plak şirketinden yayınlayabiliriz.

Sırada kimin coverı var?

En son Yıldız Tilbe’nin “Delikanlım” ve “Emi” şarkılarını birleştirip kaydetmiştim. Şimdi birkaç fikrim var ama sürpriz olsun. 

Çok ön plana çıkmaktan hoşlanmıyor gibi bir halin var. Bunun bir sebebi var mı?

Evet, çok hoşlanmıyorum ama aynı zamanda da kimse beni görmesin, tanımasın diye bir çaba da sarf etmiyorum. Sadece ön planda olduğun zaman müzik ikinci planda kalıyor bence. İnsanlar müzikle değil, saçınla başınla ilgileniyor. Doğal bir şey tabi. Zaten hep söylüyorum kendi kendime, gün gelir herkesle tanışırız. Şimdilik böyle iyi.

www.youtube.com/linpesto

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
CHP Maltepe mitingi için başka illerden seçmen getirtti

İnce´nin Maltepe mitingi oyunu ifşa oldu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Ermenistan titreyecek! 'Türkiye ile girebiliriz!'

Savunma Bakanı: SOM füzemizi satmaya başladık

En Çok Okunanlar