• $8,5629
  • €10,0996
  • 497.925
  • 1351.59
13 Ocak 2012 Cuma 06:12 | Son Güncelleme:

Sahra Çölü'nün rüzgarları Nişantaşı'nda

Sahra Çölü'nün rüzgarları Nişantaşı'nda

1988 doğumlu genç ressam Görkem Dikel, Sahra Çölü'ne yaptığı yolculuğunu yansıttığı büyük boyutlu resimlerini Soda'da sergiliyor.

Eyüp Tatlıpınar
etatlipinar@gmail.com

Hafta arasında Nişantaşı'nın galerilerinden Soda'da, çöllerin esintisini hissettiren bir serginin açılışı vardı. 1988 doğumlu genç sanatçı Görkem Dikel'in 'Senden Daha Büyük' başlıklı sergisinde, 2010'da Sahra Çölü'ne yaptığı bir gezinin etkileriyle çizdiği büyük boyutlu yağlıboya resimler sergileniyor. Daha önce karma sergilere katılmış sanatçının bu ilk kişisel sergisi 25 Şubat'a kadar gezilebilecek.
Genç yaşına karşın kişisel sergi açabilmesini, resimlerine koleksiyonerlerin ilgi göstermesini, Dikel'in resim yeteneğinin ve önümüzdeki dönemde karşımıza sıkça çıkacağının ipuçları biçiminde görebiliriz. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde resim bölümünü bitirdiği sırada öğrenci değişim programı Erasmus ile İspanya Sevilla'ya gitmiş Dikel. Burada geçirdiği zamanlarında, artık kendisine pek tat vermeyen 'Avrupa kültürü etkisindeki medeniyet timsali şehirlerden' kaçma fırsatı yakaladığını düşünüp Fas'a geçmeyi ihmal etmemiş. Beş günlük yolculuğunun önemli bir kısmını da çölde geçirmiş. Sergide yer alan eserleri, bu yolculuk sırasında gördüklerinin eskizlerini çizdiği not defterinden ortaya çıkmış.

ÜRKÜTÜCÜ ÇÖL VE 'SPAGETTİ WESTERN'
Çölün içlerine doğru otobüsle yaptığı 10 saatlik yolculuk, otobüs daha fazla devam edemediği için develerle sürünce doğanın kurallarıyla, ürkütücü gücüyle ilk kez karşılaşmış; 'Sahra Çölü milyarlarca yıl önce var olan bir denizin dibiymiş. İnsanların bugün bu dönemden kalan deniz canlısı fosilleri toplayıp pazarlarda sattığını görüyorsunuz. Devasa genişlikteki çöl kumlarının içinde yol alma düşüncesi, o anı yaşarken ürkütücü bir şeye dönüşüyor. İçlere doğru gittiğinde çölden çıkabilmen için 5- 6 yıl yürümek gerekebiliyormuş. Oranın ne rüzgarı insan için, ne güneşi, ne de gece soğuğu... Bir çöl fırtınası bütün renkleri değiştiriyor. Eli ağır bir insan gibi; bir esintiyle yoklasa seni yüzüne çarpan havaya şaşırıyorsun. Azıcık soğuduğunda soğuktan ölme tehlikesi yaşıyorsun. Gece çadırdan çıkıp yıldızlara çok bakınca delirebilirsin. Doğa her şeye egemen bir kişilik orada.' Dikel, kendisi için ilham kaynağı olan bu gezisinde gördüğü ve hissettiği formlardan ilham alarak kendi soyut espasını kurduğunu söylüyor.
Genç ressamın en çok ilgi gösterdiği, etkilendiği alan kültürel antropoloji ve dil meseleleri. Farklı kültürlerin hayat biçimleri kendi resimleri için de iyi bir kaynak... Etkilendiği sanat geleneklerini sorduğumuzda, 1950'li yıllarda Amerika'da gelişmeye başlayan soyut resimden ve 'Spagetti Western'den söz ediyor; 'O filmler anti kahramanlığın kültleriydi. Botları ciladan parlamayan, terli, yıkanmamış, jölesiz adamlar... Kahraman yaratma ihtiyacını biraz hastalıklı buluyorum. Bu filmlerin önemli kısmı İtalya'nın, İspanya'nın güneyinde, Sahra Çölü'nün benim gittiğim kısımlarında çekilirmiş. Amerika coğrafyasına, mimarisine benzediği için. İspanyollar Amerika'ya gittiklerinde mimariyi de taşımışlar çünkü. Almonte adında bir yer var mesela, Teksas'ta sanabilirsiniz kendinizi. Bu gezide ve resimlerde 'Spagetti Western' merakımın da rol oynadığını söyleyebilirim.'

Sokak hayvanlarına destek veren sergi
Bu soğuk günlerde dikkatleri sokak hayvanlarına; onların sokaklarda ve barınaklarda verdikleri yaşam mücadelesine çekmek isteyen bir sergi bu hafta arasında Galata'daki Milk Gallery'de açıldı. 28 Ocak'a kadar açık kalacak, 47 sanatçının eserlerinin yer aldığı 'Hayvan Gibi Sergi'de satılacak eserlerin geliri, hayvan barınaklarına mama ve tıbbi yardım olarak gönderilecek. Serginin bir hedefi de atölye etkinlikleriyle, kampanyalarla bu inisiyatifi kalıcı hale getirmek ve Ankara, İzmir, Eskişehir, Bursa gibi şehirlere taşımak.

<p>Sosyal medyada toplumsal algıyı manipüle etmek için birçok yalan servis ediliyor. </p><p>Bazı yay

Hepsi teker teker deşifre oldu... İşte haftanın yalanları

Kuzey Makedonya'nın zarafet sembolü... Osmanlı mirası Alaca Cami

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak