• $ 6,0553
  • € 6,5624
  • 307.841
  • 120151
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Pop âleminin yakın ‘taklit’ geçmişi

Demet Akalın, Beyoncé’nin Billboard Müzik Ödülleri’ndeki performansını olduğu gibi sahnesine taşıyınca, yakın ‘taklit’ geçmişimizi biraz inceleyelim dedik. “Taklit, birini övmenin en içten şeklidir” demişti Madonna birkaç ay önceki konserinde.

Bu sözler, uzun süredir karşılaştırıldığı Lady Gaga içindi.  Bu durumda bizim yıldızlarımızın yabancı meslektaşlarını ‘öve öve bitiremediklerini’ söyleyebilir miyiz? Erol Büyükburç, Elvis Presley’nin İstanbul şubesi olmasaydı, her şey daha farklı olabilir miydi? Fotoğraflara bakın, siz karar verin!

MEHMET ÖZDOĞAN
mehmet.ozdogan@aksam.com.tr

BEYONCE’NİN TAKİPÇİSİ

Göz makyajı, saç şekli, sahne kıyafetleri, dans figürleri… Hadise, Beyoncé’nin attığı her adımın takipçisi. Evvelden beri Ekşi Sözlük’çülerin diline dolanmıştı aslında bu durum. Ama 2011 yılında Altın Kelebek Ödülleri’nde sahneye çıkan Hadise’nin ekibinin hazırladığı koreografi ‘benzerlik’ten çok daha fazlasıydı. 
Hadise ve ekibi sahnede adeta ‘dünden bugüne Beyoncé’ şovu hazırlamışlardı. Dünyaca ünlü yıldızın ‘Upgrade U’ klibindeki dans figürlerinin neredeyse tamamı Haliç Kongre Merkezi’ndeydi. ‘Esinlenme’lerin ardı arkası kesilmedi. Beyonce GQ’ya kapak oldu, Hadise bir sonraki ay GQ için soyundu. Beyoncé, Super Bowl öncesi beyaz bir ceket ve at kuyruğu saç modeliyle ABD Ulusal Marşı’nı söyledi. Hadise hemen hemen aynı kılıkla İstiklal Marşı için sahnedeydi. Son olarak saç kesiminin benzerliğiyle Twitter’ı birbirine kattı. 

KYLIE PASTASI MADONNA CEKETİ

Demet Akalın, Hadise’nin aksine bir esin kaynağından değil, yabancı pop âleminin tüm nimetlerinden yararlanıyor. Akalın’ın 2004 yılında ‘Banane’ adlı şarkısına çektiği klip, en küçük ayrıntısına kadar Guy Ritchie’nin 2002 yılında BMW için çektiği ve Madonna’nın oynadığı kısa filmin birebir aynısı. Saç rengi, gözlükleri, hatta arkasında ‘Superstar’ yazan ceketine kadar, klibin senaryosu da dahil olmak üzere her şey ‘uyarlandı’. Madonna’dan sonra Akalın, rotasını dans müziğinin başka bir süper star’ı, Kylie Minogue’a çevirdi. Minogue’un ikon haline gelen ‘üç katlı pastaya parmak bandırma’ pozu, Demet Akalın’ın ‘Zirve’ albümünün kapağını süsledi. Fotoğrafın altında Kemal Doğulu’nun imzası vardı. Giderli Kraliçe’nin son hadisesi de Bostancı Gösteri Merkezi’nde, Beyoncé’nin efsane Billboard Müzik Ödülleri performansını birebir uyarlaması oldu. 

BİRAZ MADONNA, BİRAZ GAGA

Hande Yener, popüler müziğimizin nev-i şahsına münhasır isimlerinden biri. Geçtiğimiz 12 yıl içinde girmediği kılık kalmadı. Bir dönem ‘piyasa’dan ‘elektronik’e sert bir geçiş yaptı. Son albümünün basın bülteninde ‘popun kraliçesi’ olarak tanıtıldı. Bu durumda Yener’de suç yok. İstikamet açık: Madonna. 
Müzik otoriteleri, 2007 tarihli  ‘Nasıl Delirdim’ ve 2008’de çıkardığı ‘Hipnoz’ albümlerinin şarkılarıyla Madonna’nın ‘Confession On a Dance Floor’ albümündeki şarkılar arasında açık ve net benzerlikler olduğu görüşündeydi. Yener’e bir süre sonra Madonna da yetmedi. Bir üst sürümü Lady Gaga çıkınca o da kendini hemen güncelledi. Saçlar ve gözlükler, uyarlamanın yine ilk adımıydı. 

‘ÖYLE YAPILMAZ BÖYLE YAPILIR’

Petek Dinçöz, Britney Spears ve Beyoncé’den de esinlendi ama en akılda kalanı ‘Shakira uyarlama’sıydı. Latin yıldız, ‘La Tortura’ klibinde vücudunu siyaha boyayıp dans edince, “Benim neyim eksik!” dedi; geçti kamera karşısına. Bununla da yetinmedi; şöyle de bir açıklama yaptı: “Klibi postayla Shakira’ya gönderdim. ‘Öyle yapılmaz, böyle yapılır’ dedim, hodri meydan!”

MAKYAJINA KADAR AYNI
Ebru Gündeş de yabancı pop dünyasını yakından ‘takip’ edenlerden… Gündeş’in en belirgin uyarlaması Jennifer Lopez’li olanı. Lopez’in ‘Como Ama Uno Mujer’ albümünün kapağıyla Ebru Gündeş’in ‘Evet’ albümününki tıpatıp aynı… Saçı, makyajı, eliyle boynunu tutuşu, her şeyi…

 


TSK´nın ÇNRA atışlarıyla Esed rejimi güçlerine karşılık verdi

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Çok kutuplu Soğuk Savaş ve devletçi neoliberalizm

İdlib'in yakın geleceği ne olacak?