• $12,8731
  • €14,5394
  • 736.489
  • 1808.79
26 Haziran 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

'Parlak dimağlar dehasını ortaya koysun'

'Parlak dimağlar dehasını ortaya koysun'
- ZEYNEP TÜRKOĞLU / zeynoturkoglu@gmail.com

İlim Yayma Ödülleri , “Büyük Ödül”, “Sosyal Bilimler” ve “Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri” olmak üzere üç kategoride başvurulara açıldı.

Aralık ayında verilecek ödüllerle bilim insanlarının çalışmalarının bilinirliğinin arttırılması, yeni nesillerin ise bilim ve araştırma konularına yönlendirilmesi hedefleniyor. Gaye bilim insanlarının araştırma, proje ve buluşlarının desteklenmesi, yarınlar için de bilimin gençlerin dikkatini daha fazla bilim alanına çekebilmek. Bu potansiyelin yurt içinde ortaya çıkarılmasından sonraki hedef ise uluslararası ölçekte bilime ve insanlığa katkı sunmak.

AKADEMİK ÇALIŞMALAR TAKDİR GÖRMELİ

PROF.DR. İDRİS SARISOY / AKADEMİK DANIŞMA KURULU BAŞKANI

Ödüllerimizle ilgili ilk çalışmayı 2017 Mayıs'ında bir istişare toplantısı ile yaptık. İlmi ve akademik çalışmaların maddi ve manevi olarak takdir görmesini istedik. 17 Vakıf mensubu akademisyen olarak akademik danışma kurulu organize ettik, yaklaşık 18 ay bunun üzerine çalıştık. Hassas bir çalışma yaptık. 6 farklı birim tarafından 8 kademede değerlendirilen bir süreç ortaya çıktı. Türkiye'de camianın içerisinde birisi olarak söylemeliyim, yürütülen çalışmalar var ama daha üst düzeye taşımak mümkün. Yakın gelecekte bölgesel ya da uluslararası düzeye çıkmayı hedefliyoruz. 2019 Mayıs'ta başvuruları almaya başladık. 758 başvuru geldi. Değerlendirme sonucunda da Aralık 2019'da Dolmabahçe'de yapılan büyük bir törenle Cumhurbaşkanımızın ve diğer seçkin katılımcıların iştiraki ile sahiplerini buldu. 2021 ile ilgili olarak Mayıs ayında başvuruları almaya başladık. Ağustos ve Kasım arasında 6 farklı birim tarafından 8 aşamada değerlendirmesi yapılacak. İnşallah bir aksilik olmazsa Aralık 2021'de yine Dolmabahçe Sarayı'nda ödül törenimize gerçekleştirmiş olacağız.

ÜMMETİN EMANETİNE SAHİP ÇIKIYORUZ

YUSUF TÜLÜN / İLİM YAYMA CEMİYETİ BAŞKANI

Cemiyetimiz 11 Ekim 1951 senesinde kurulduğunda o günün şartları ve ihtiyaçları içinde 68 kişi kendi imkânlarından, ailelerinden, fedakarlık yaparak, bu ülkenin bayrağının daha yukarıda dalgalanması için ne yapabiliriz sorusuna, "Öğrenci yetiştirmek" cevabı verilerek kuruldu. Şu anda 179 yurdumuzda 176 şubemizde coğrafyamızın her köşesinde, hatta yurtdışından gelen, ümmetin emaneti olarak gördüğümüz yavrularımıza imkan sağlıyoruz. Yetiştirdiğimiz çocukların başarılı işler yapmasından gurur duyuyoruz. Bugün akademi alanındaki arkadaşlarımızın bu ülkenin yürüyüşüne, insanımızın başını kaldırmasına vesile olacak katkılarda bulunmalarını sağlamak da bizim için çok önemli. İstiyoruz ki akademi dünyamız da bu ülkede kalıcı başarılara imza atsın; durmadan çalışsın, sorgulasın, cevaplandırsın ve ufkumuzu geliştirsin.

ULUSLARARASI ALANA ÇIKMAYI HEDEFLİYORUZ

NECMEDDİN BİLAL ERDOĞAN / İLİM YAYMA VAKFI MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI

İlim Yayma Ödüllerini Türkiye'deki bir boşluğu doldurmak için başlattık. İlim Yayma Vakfı olarak bunun öncüsü olmamız ciddi avantajımız. Vakfımızın 500'ün üstünde akademisyen mezunu var. Bu ekibin oluşturduğu bir icra kurulu marifetiyle yönetilen akademik danışma kurulumuzun alt yapı çalışmalarını yaptığı bir akademik ödül töreninden bahsediyoruz. Kapsamı, aldığı başvuru sayısı, değerlendirme algoritması, kademeli kurullarının ölçüleri ve titizliği, belirlenen maddi ödülü ile gerçekten çok iddialı. Dünya çapında Nobel ile kıyaslanabilecek bir ödül aynı zamanda. Elbette yolun başındayız. İlim Yayma Vakfı'nın senedini kaleme alanlar "Memleket dâhilinde ve haricinde ilmin yayılmasını" amaç olarak koymuş. Bundan sonra biz de uluslararası alana çıkmayı, bunun için stratejik adımlar atmayı planlıyoruz.

Ödüllerimizin destek ve teşvikinin ülke gündemine ve geleceğine sunacağı katkı bizim için önemli. O bakımdan ilgiyi sadece mevcut akademik dünyada çalışanlara yönelik değil bu ülkenin geleceğine hazırlanan her genç insandan bekliyoruz. İstiyoruz ki en parlak dimağlar, en parlak gençler bu dehalarını bilimin gelişmesine katkı olarak sunsunlar.

'Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek'... Tarihi proje için geri sayım
'Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek'... Tarihi proje için geri sayım

"Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek"... Tarihi proje için geri sayım

Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı
Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı

Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı

Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu
Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu

Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu

<p> </p>

Muhalefet liderleri Abdullah Gül'ün kapısını neden çaldı?

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor