• $ 6,7748
  • € 7,3708
  • 358.767
  • 92381.8
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Önce Türkiye'yi sonra dünyayı fethedecek

Şu sıralar herkes bu Türk kızından bahsediyor. Aynur Aydın, '12 Çeşit La La' albümünü geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdü. Gerek videosu gerekse albümdeki şarkıları alışılmıştan biraz farklı. 'Önce Türkiye, sonra dünya' diyen Aynur Aydın büyük oynuyor.

Serhat Tekin
serhattekinc@gmail.com

Aynur Aydın, Almanya Münih doğumlu genç bir Türk kızı. Müzik aşkı onu Almanya'dan Stockholm'e getiriyor ve ne olduysa orada oluyor. Dünyaca ünlü söz yazarı, besteci ve prodüktörlerle kafa kafaya verip hayalini kurduğu albümün hayata geçmesini sağlıyor. Elinde tuttuğu albümü Avrupa'da görücüye çıkarmaya hazırlanırken, ani bir 'u' dönüşüyle 'Önce vatanım' diyerek, Türkiye'ye geliyor. Albümdeki şarkıların soundu, video klibindeki farklılığıyla kulaktan kulağa yayılmaya başlıyor ismi. Aynur Aydın'la müzik kariyerini konuştuk.
- 2011 yılının son sürpriz ismi olarak müzik dünyasına girdiniz...
2 sene önce başladı maceram. İsveç'te şarkıcı ve söz yazarı Tony Nilsson ile tanıştım. Birkaç demomu dinlettim ve sesimi çok beğendi. Tony Nilsson'ın müziğini çok severdim. Kontrat hazırladık ve Münih'e döndüm. Ben döndükten sonra kendisi İsveç ve diğer ülkelerde büyük bir patlama yaptı. Ardından İsveç'e yerleştim. Tony ile beraber çalışmaya başladık. Bestekarlar ve aranjörlerle sıkı bir çalışma içine girdik. Hepsi bu projeyi çok sevdi çünkü onlar için bu çok farklı bir deneyimdi. Türkiye piyasasını hiç tanımıyorlar. Ve hiç Türk'le çalışmamışlar. Hem Türkçe hem de İngilizce bir albüm hazırlamayı çok enteresan buldular. Büyük bir motivasyonla bu işe girdik. Bütün parçalar sıfırdı. Hiçbir cover yer almıyordu. Hepsi bana özeldi.

ŞARKILAR COSMAS'TA KAYDEDİLDİ
- Albümde dünyaca ünlü isimlerle çalışan insanlar var.
Evet Curtis Richardson mesela daha önce Rihanna'ya beste yapmış, Jennifer Lopez ve Selena Gomez gibi dünyaca ünlü isimlerle çalışmış bir insan.
- İşinde bu kadar başarılı ismi nasıl bir araya getirdiniz?
Ben açıkçası İsveç'e taşındıktan sonra gelişen olaylar bunlar. Önce biriyle sonra diğeriyle derken çalıştığımız ünlü isimler çoğalmaya başladı. Stockholm zaten müziğin merkezi gibi bir yer. Sokakta yürürken Enrique İglesias yanınızdan geçiyor. Stüdyoya giriyorsunuz U2'nun gitaristi yanınıza oturuyor. Bu isimlerin hepsi benim de albümümü yaptığım dünyanın en büyük stüdyosu Cosmas'ta şarkılarını kaydediyorlar.
- Neden hem Türkçe hem  İngilizce albüm aynı anda piyasada?
İlk başta İngilizce albüm yapacağız diye yola çıktık. Ben Türkçe şarkıları söylemeyi de çok seviyorum. Bir gün stüdyoda Türkçe şarkı söylerken 'Neden bu şarkıları da Türkçe yapmıyoruz?' dediler. Sound çok Avrupai olduğu için Türkçe'nin nasıl duracağı konusunda tereddütlerim vardı. 'Yenildim Daima' şarkısı ilk Türkçe sözlerini yazdığım şarkı oldu. Şarkının İngilizce versiyonu 'DNA' dan bile çok sevdim diyebilirim Türkçesini.
- İngilizce albümü yurtdışında da çıkarabilirdiniz...
Onun sebebi yapımcım Bülent Seyhan. Biz albümü bitirince sadece İngilizce versiyonunu Avrupa'da çıkarmak istiyorduk. Bülent Bey, 'Sen ilk Türkiye'den başlamalısın' dedi. Türkiye'de patlamış bir ürün dünyaya açılsın fikrini savundu ve bana mantıklı geldi.
- Albüm ne zaman dünya pazarında dinleyiciyle buluşacak?
Yurtdışında mart ayında Warner Music etiketiyle piyasaya çıkacak. Aynı zamanda başka plak şirketleriyle de yurtdışı için görüşmelerimiz sürmekte.
- Her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş gibi...
Öyle olmasaydı bu albümü çıkarmazdım. Benim yapımda bu var. Bir şeyi yapıyorsam onu en iyi şekilde sunmalıyım. Bu yüzden uzun bir zaman aldı bu albümün yapım aşaması. Sürekli değiştirdik. Prag Senfoni Orkestrası sonradan şarkılara eşlik etti. En iyisini elde edene kadar 2 sene uğraştık.
- Önce Türkiye, ardından Avrupa ve son olarak dünyada büyük bir isim olacağım diyorsunuz.
Kesinlikle kendime bu konuda çok güveniyorum. Şimdiden Almanya deli oluyor bu albümü çıkartmak için. İki gün önce telefon ettiler ve albümün Türkçe versiyonunu da İngilizcesi ile birlikte çıkartmak istediklerini söylediler. Bir Türk albümü Alman müzik piyasasında satılacak.
- Albüm ismi enteresan geldi. 
'12 Çeşit La La'...
Onun çok komik bir hikayesi var. Biz stüdyoda Tony ile bir şarkı besteledik. Daha sözler yazılmamıştı ve stüdyoda kayıt ederken şarkıyı    'la la la' diye okudum. Sonra şarkıyı bana e-mail larak yollarken dosya adını 'la la la' olarak koydular. Bunun üzerine ''Bütün şarkıları la la 1,  la 2, la la 3 diye kaydetsek 12 çeşit 'la la ne komik olur' dedim. Tony birden bana dönüp 'Bu albümün ismi olmalı' dedi. Hem benim çocuksu ruhumu anlatıyor hem de çok farklı bir albüm ismi olur diye böyle olmasında karar kıldık.
- Yurtdışında yaşayıp, Türk müzik piyasasından takip ettikleriniz var mı?
Daha önce hiç Türkiye'de yaşamadım. Açıkçası çok Türkçe müzik de dinlemiyorum. Ama tabii ki  kendime göre birkaç şarkı ve sanatçı seçip beğenip dinlediklerim var. Sıla, Tarkan, Sezen Aksu, Demet Akalın gibi.
- Batı'ya dönük, rafine bir pop albümüyle Türk müziğinde kendine yer aramak biraz riskli, değil mi?
Evet, zorlu bir yol olduğunu biliyordum. Ama ben bu müziğe matematik kattığım an o samimiyet gidiyor. Çünkü o andan itibaren bunu ticari anlamda yapmaya başlıyorsun. 'Böyle yaparsam tutar', 'Şöyle yaparsam tutar' diyerek yol almak olmaz. Ben müziğin 'satsın' diye yapılacağına inanmıyorum. Samimi olup, kendi ruhunu ortaya koyarsan zaten karşılığını alırsın.
- 'Daha Türk ezgisi barındıran şarkılar yap' deseler ne yaparsınız?
Eğer o parça ruhumu işliyorsa yaparım. Ne kesinlikle 'Hayır' ne de kesinlikle 'Evet' diyorum. Parçaya bağlı. Ben mesela Türk halk müziği de çok seviyorum. Yeri geliyor evimde Türk halk müziği de söylerim.
- Yurtdışından gelmiş olmanız, aynı zamanda İngilizce şarkılar söylemeniz ve dans etmenizden dolayı Hadise ile kıyaslayanlar olacaktır. Doğru bir kıyaslama mı bu?
Hadise'yi çok başarılı buluyorum. Ama müzik tarzı ve dans olarak çok farklıyız. Kendine göre bir tarz yaratmış, sempatik bir insan. Hadise'ye baktığımızda bazı şarkılarda alaturka tınılara da rastlıyorsunuz. Türkiye şartlarına göre yapılmış bir albüm.

KİMSEYİ KULLANARAK BİR YERE GELMEM
- En heyecanlı zamanlar şimdi...
Sahneye çıkmak için sabırsızlanıyorum. İnsanlarla karşı karşıya geleyim, o enerjiyi hissedeyim. Yaptığım işe güveniyorum.
- Ne bekliyor izleyiciyi?
Çok uçuk şeyler hazırlıyoruz. Türkiye böyle şov görmedi.
- Video klipte içine kapanık, küskün bir Aynur Aydın portresi çiziyorsunuz. Öyle misiniz?
Beni çok esprili buluyorlar. Gülmeyi çok severim. Aileme çok bağlı,  arkadaşlarıma da düşkünüm. Gece hayatım yok. Sevmiyorum. İki kişilik var içimde. Biri çok içine kapanık, diğeri kendini göstermeyi seven bir Aynur. Pozitif hırslarım var. Yapmak istediğim işe kendimi adarım. Türkiye piyasasına girmek de kolay bir iş değildi. Ama ben inandığım işin sonuna kadar arkasında durdum ve yılmadım. Sonunda Bülent Seyhan gibi başarılı bir prodüktörle tanıştığıma çok mutlu oldum. Beni ve projemi hiç değiştirmeden piyasaya sürdü. Bu benim için çok önemliydi.
- 'Benden magazin malzemesi beklemeyin' diyorsunuz...
Ben başka isimleri kullanarak bir yerlere gelmek istemiyorum. Sesime güveniyorum. Kendime güveniyorum. Sanat aşığıyım.
- Yakında sizinde kapınız Eurovision için çalınabilir.
Şu an Eurovision'u düşünmek için çok erken. Emekleme safhasındayım. Albümüm geniş kitlelere ulaşsın, şarkılarım sevilsin istiyorum. Ama bana bu konuda bir teklif gelirse bunu en iyi şekilde yerine getirmeyi çok isterim.


Maske satışları yasaklandı!

Maske satışları yasaklandı!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

WhatsApp'tan corona virüs ile ilgili kritik hamle! Sınırlama getirildi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı hastanenin yapımına başlandı