İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7137
  • 5.5398
  • 197.73
  • 101.138
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Notaların evrensel bir dili var

AYSUN YILDIZ GÜNGÖR

x

aysun.yildiz@aksam.com.tr

Birçok ödülün sahibi olan, Avrupa’dan Amerika’ya kadar pek çok ülkede konserler veren Silvia Perez Cruz İstanbul’da. Son albümü Vestida de nit’in dünya turnesi kapsamında 20 Şubat’ta İş Sanat’ta hayranlarıyla buluşacak olan Cruz’la bir araya geldik. 

Enstruman ve caz şarkıcılığı eğitimi aldınız. Ayrıca albümlerinizde aranjör ve besteci kimliğinizle de yer alıyorsunuz. Müziğin hangi tarafı sizin için daha ağır basıyor? 

Ben kendimi müzisyen olarak tanımlıyorum ve tüm bunları bir bütün olarak görüyorum. Müzikle çok erken yaşta tanıştım. Piyano ve saksafon eğitiminin ardından şarkı söylemeye başladım. Birçok müzik grubunda yer aldım. Sahne de olmak da albüm yapımı sırasında müziğin nasıl bir soundla ortaya çıkacağı üzerine çalışmak da çok keyifli. 

Son albümünüz Vestida De Nit’in şarkılarıyla sizi 20 Şubat’ta İş Sanat’ta dinleyeceğiz. Son albümünüz için neler söylersiniz? 

Benim süzgecim şarkılar, melodi ve armoni özellikle bu konular üzerinde uzun süre çalıştık. Hem cover hem de bana ait şarkıların yer aldığı bir albüm. Aranjelerde de katkım oldu. Olabildiğince özgür bir şekilde kendi tarzımızı oluşturmak için çok fazla araştırma yaptık. Albümün ismi ve müziği babama, sözleri anneme ait bir şarkıdan geliyor. Albümün dünya turnesi kapsamında şarkılarımı sizlerle buluşturacağım için çok mutluyum.

KÜBA MÜZİĞİNİ ÖĞRENDİM

Klasik, caz ve flamenko eğitimi aldınız ama farklı birçok tarzda da söylüyorsunuz. Farklı türleri yorumlamak sizin için ne ifade ediyor? 

İber yarımadası, Güney Amerika, Habaneras ve Küba müziğini öğrendim. Hepsi beni bir şekilde etkiliyor. Daha önce söylediğim gibi bir müzisyen gibi hissediyorum ve müziğin kendisi bir dil. Stilleri çok fazla düşünmüyorum. Klasik, caz, flamenko okudum. Aynı zamanda farklı müzisyenlerden ve stillerden çok şey öğrendiğimi düşünüyorum.

Dünyanın birçok yerinde konser verdiniz dünyanın farklı yerlerinde müziğiniz nasıl algılanıyor?

Farklı yerlerde farklı insanlarla müziği paylaşmak ve paylaştıklarımızın hepimiz üzerinde aynı etkiyi yarattığını görmek beni çok heyecanlandırıyor. Sadece benzerlikler değil farklılıkları da görmek hoşuma gidiyor hatta bu benim için daha ilginç, atmosferin, havanın sanatı nasıl etkilediği, müziğin nasıl evrensel bir dil olduğunu bir kez daha anlıyorum.

Dinleyicilerinize mesajınız var mı?  

İstanbul’da söyleyeceğim için çok mutluyum bu benim yıllar sonra ikinci Türkiye konserim olacak. Tüm müzikseverleri bekliyorum.

KENDİMİ OYUNCU OLARAK BULDUM

Oyunculuğunuz da şarkıcılığınız kadar başarılı. Sinemaya girişiniz nasıl oldu?

Teşekkür ederim. Aslında müzik sayesinde oldu. Filmler için soundtrack hazırlarken kendimi oyuncu olarak buldum. Sanatın farklı dallarına küçükten beri aşinayım ama kendimi bir aktris olarak tanımlamıyorum.  Cerca de tu casa’nın yönetmeni Eduard Cortés sadece müzikle değil oyuncu olarak da bu filmin bir parçası olmam için beni ikna etti. Benim için çok heyecan verici bir deneyim oldu. 

Yeni bir film projesi var mı?

Alvaro Brechner’in yönettiği Memorias del calaboza için şarkılar hazırladım. Ve aktris olarak küçük bir de rol aldım. Senaryo beni çok etkiledi. Etrafımdaki herkes de yapabileceğimi söyleyerek beni motive edince ben de kabul ettim.

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
24 Haziran´daki seçimlere günler kala siyasi partiler çalışmalarına hız verirken, AK Parti´nin seçim

AK Parti´nin seçim müziği belli oldu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Kuzey Irak'ta 23 km ilerleyen TSK, üsleri birbirine bağladı

En Çok Okunanlar