• $8,4207
  • €10,0341
  • 494.993
  • 1386.62
19 Haziran 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Müzikle başka bir dünya mümkün mü?

Müzikle başka bir dünya mümkün mü"
- İPEK TANIR / cumartesi@aksam.com.tr

49. İstanbul Müzik Festivali' 18 Ağustos'ta başlayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle, "Başka bir dünya mümkün mü?" temasıyla yola çıkan festivalde 30'un üzerinde solist, topluluk ve orkestra müzikseverlerle buluşacak.

Pandeminin etkisi azalırken sanat etkinlikleri de yeniden hız kazanıyor. Özellikle müzikseverleri yaz boyu birbirinden cazip konserler bekliyor. Kuşkusuz en heyecan verici müzik buluşması da 18 Ağustos'tan itibaren İstanbul Müzik Festivali'nde gerçekleşecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle, "Başka bir dünya mümkün mü?" temasıyla yola çıkan festival, bir ay boyunca 14 farklı mekanda Türkiye ve yurt dışından 30'un üzerinde solist, topluluk ve orkestrayı ağırlayacak.

Festival kapsamında düzenlenecek 21 konserde, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Accademia Bizantina, Festival Orkestrası, Modigliani ve Casal Quartet gibi toplulukların yanı sıra Fazıl Say, İdil Biret, Khatia Buniatishvili, Anna Vinnitskaya, Alexander Rudin, Hande Küden, Paul Meyer, Simon Ghraichy, Martynas Levickis ve Ufuk-Bahar Dördüncü gibi birçok yıldız isim müzikseverlerle buluşacak.

Festivalde çocuklara ve gençlere yönelik doğa yürüyüşleri, atölye çalışmaları ve aktiviteler de yine ücretsiz olarak, pandemi önlemleri altında gerçekleştirilecek. Konserlerden önce farklı alanlardan isimlerle yapılan "Konsere Doğru" söyleşileri bu yıl da devam ediyor. Ücretsiz düzenlenecek söyleşiler İKSV Spotify ve Apple Podcasts hesaplarından podcast olarak da dinlenebilecek.

"YAŞAMI KÜLTÜR VE SANATLA YEŞERTECEĞİZ"

Festivalin çevrim içi gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, "Artık pandeminin sanat dünyasındaki olumsuz etkilerini hep birlikte iyileştireceğimiz, yaşamı kültür ve sanatla yeniden yeşerteceğimiz bir döneme giriyoruz. Aşı çalışmaları hızla ilerlerken, kültür ve sanatın lüks değil bir ihtiyaç olduğundan yola çıkarak normalleşme için öncelik verilen alanlar arasına alınacağını, kültür faaliyetlerinin bu süreçte yapılan planlara dahil edileceğini umuyoruz. Artık hepimiz sanatla buluşmak, konserlerde, tiyatro oyunlarında, sergilerde bir araya gelebilmek için sabırsızlanıyoruz. Konser salonları, kültür merkezleri, kültür-sanat etkinlikleri ve festivaller hakkında da en kısa zamanda olumlu açıklamalar yapılacağını ümit ediyor ve seyircilerimizle açık alanlardaki konserlerimizde buluşmayı heyecanla bekliyoruz."

Toplantıda festivalin programını açıklayan İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya ise "49. yılında İstanbul Müzik Festivali, birlik ve dayanışma ile kurulacak yeni bir gelecek için umut içeren bir çağrıda bulunarak 'Başka Bir Dünya Mümkün' diyor. Tamamen açık havada, doğada olacağımız festivalde temamızla, seslendirilecek eserlerle ve yan etkinliklerimizle, 'Müzik ve sanatla birbirimize, gelecek nesillere, doğaya ve tüm evrene saygı duymanın gerekliliğini nasıl ifade ederiz? Küresel salgınla değişen hayatlarımızı kültür ve sanat ile nasıl güçlendiririz? Bunca zarar verdiğimiz dünyayı, doğayı iyileştirebilmek için müzikten nasıl faydalanırız?' gibi bazı temel sorular üzerine düşünmeyi ve düşündürmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

ONUR ÖDÜLLERİ CİHAT AŞKIN VE PETERİS VASKS'A SUNULACAK

49. İstanbul Müzik Festivali'nin bu yılki "Onur Ödülü", Türk keman okulunun uluslararası temsilcisi Cihat Aşkın'a, "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" ise Letonyalı besteci Peteris Vasks'a verilecek. Cihat Aşkın'a ödülü 18 Ağustos'ta gerçekleşecek açılış töreninde, Peteris Vasks'a ise ödülü 6 Eylül'de Türkiye prömiyerinin gerçekleşeceği Modigliani Quartet "Bir Prömiyer: Vasks" konseri öncesinde takdim edilecek.

YUNUS EMRE YILINA ÖZEL "SARI ÇİÇEK" PROJESİ

Festival, Peteris Vasks'ın son eserinin Türkiye prömiyerinin yanı sıra dört eserin dünya prömiyerine de ev sahipliği yapacak. Program kapsamında bestelerindeki yenilikçi tavırla Türkiye müziğine çağdaş özellikler kazandıran İlhan Usmanbaş'ın 100. yaşı kutlanacak. Sanatçının eserlerini, Diskant Çağdaş Müzik Topluluğu seslendirecek.

İlhan Usmanbaş'ın 1960 tarihli "Sekizil" adlı yapıtı ve solo çalgı müziklerinden seçmelerle birlikte öğrencileri Ahmet Altınel, Özkan Manav ve Mehmet Nemutlu'nun bu özel konser için besteledikleri eserlerin dünya prömiyerleri de 26 Ağustos'ta ARTER Arka Bahçe'de gerçekleştirilecek.

Festival'in bir başka özel projesi "Sarı Çiçek"te ise, UNESCO'nun Yunus Emre'yi anma yılı ilan ettiği 2021'de halk ozanına odaklanıyor. Konserde tümü yeni ve festivale özel olarak Şirin Pancaroğlu ve Bora Uymaz tarafından kaleme alınıp Yunus Emre'nin dizeleriyle birleşen besteler ilk kez seslendirilecek. Yakın zamanda vefat eden yapımcı ve kültür insanı Hasan Saltık'ın aziz hatırasına ithaf edilecek konser, 13 Eylül'de Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus'ta yapılacak. Usta sanatçı Fazıl Say da festivalin "Başka Bir Dünya Mümkün" temasını yansıtacak, "Kaz Dağları" ve "Yürüyen Köşk" başlıklı eserlerini festivalde, dinleyicilerin beğenisine sunacak.

<p>Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Keçiören Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkez

'Kanımızı donduran olaylar'

Ünlü isimlerden anlamlı hareket... Yanan ormanları ağaçlandırmak için gelirlerini Tema Vakfı'na bağışladı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Temmuz 2021)

Dokumacı kuşların sanat eseri gibi yuvaları büyük ilgi görüyor