İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0795
  • 5.0103
  • 175.26
  • 110.932
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Modestep: Artık hiçbir müzik underground değil!

UYGAR TAYLAN

x

uygartaylan@gmail.com

İngiliz dubstep-elektronik müzik ikilisi Modestep’le bugün sahne alacakları MIX Festivali öncesi görüstük.

Son parçaları “Higher” (daha yüksek) ile hızını alamayıp 2 bin metre yükseklikteki Yeni Zelanda zirvelerinde nefes kesen bir performans gerçekleştiren Modestep İstanbul’a geliyor! “Feel Good”, “Sunlight” ve “Another day” gibi parçalarıyla İngiltere müzik listelerini sallayan ikili, dinamik ve güçlü performanslarıyla Prodigy’e benzetiliyor. Londra çıkışlı dubstep-elektronik ikilisi Modestep dün başlayan MIX Festivali kapsamında saat 22.30’da bugün Zorlu PSM Ana Tiyatro sahnesinde müzikseverlere unutulmaz bir konser vaat ediyor. İstanbul konseri öncesi Modestep sorularımızı yanıtladı. 

GARAGE MÜZİĞİN ETKİLERİ

En son Yeni Zelanda zirvelerinde 2 bin metre yükseklikte iki tepe arasına örülen bir ağ üzerinde konser verdiniz. Bu adrenalin dolu süreç nasıl geçti?

O yükseklikte hayatımızın en iyi zamanlarını geçirdik diyebilirim. İnanılmaz bir manzara, hayatta bir kez karşınıza çıkacak bir fırsat ve alanında en iyi insanlardan oluşan bir ekip.  Hayat boyu sürecek dostluklar kurduk.

Dubstep müziğin reggee, metal ve tekno gibi  farklı janrların dinleyicilerini bir araya getiren bir tür olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bütün janrlar diğerlerinin dinleyicilerini çekebiliyor ama dubstep özellikle ilk zamanlarında, 2009 civarında reggae ve metal hayranlarının ilgisini çekmeyi başardı. Bugünlerde çocukların karşısına çok çeşitli janrlar çıkmıyor, bizim şu anda bildiğimiz dubsteple büyüyorlar. 

Müzik hayatınızda en çok hangi isimlerden ilham aldınız?

Elektronik sahneden Noisia, Amon Tobin, Squarepusher gibi daha teknik prodüktörlerden ilham aldık. Müziğimiz büyük ölçüde yüksek fakat karanlık tonları olan, erken 2000’lerin garage müziğinin etkilerini taşıyor. 

YENİ ALBÜM YOLDA

Dubstep için günümüzde hala underground olarak bahsetmek mümkün mü yoksa çoktan mainstream (ana akım) müzik türleri arasında yerini aldı mı?

Artık hiçbir müziğin underground olduğunu düşünmüyorum. Underground, ulaşılması zor olan müzik türlerini tanımlıyordu. İnternet ortaya çıktığından beri, herkes değişik müzik türlerini keşfetme şansına sahip. Ticari taraftan değerlendirmek gerekirse; dubstep popüler dönemini 2011’de yaşadı, önümüzdeki birkaç sene de listelerde yer alacağını sanmıyorum. 

Daha önce Coldplay’in Paradise parçasını coverladınız. İleriki günler için yeni cover projeleriniz var mı? 

Bu parçanın coverını Birleşik Krallık’taki Radio One, Live Lounge programında rica ettiği için hazırladık. İnsanların coverlara bu kadar büyük ilgi duyacağını düşünmemiştik açıkçası, ileride kesinlikle cover çalışmalarını değerlendireceğiz.

Uzun bir sessizlikten sonra yeni albüm haberiyle tekrar sahnelerdesiniz. Bu süreçte grup üyelerinden solo devam etmek isteyenler oldu. Modestep cephesinde neler oluyor? 

Modestep’in müzikal yönünde büyük değişiklikler olmadı. Ben (Josh), her zaman şarkıların ve prodüksiyonun arkasındaki kreatif isim oldum; bu, yakın zamanda değişecek gibi gözükmüyor. Gelecek şarkılarımızın ruhu ve dinleyicilere aktarmak istediğimiz hisler için ilk albümümüzden, kayıt ve uygulama şekli için ise ikinci albümümüzden ilham alacağız. 

Yeni albüm öncesi “Higher” isimli parçayı yayınladınız. Dinleyiciyi nasıl bir albüm bekliyor?

“Higher”, yeni albümümüzün nasıl olacağı hakkında çok güzel ipuçları veriyor: prodüksiyonda modern dokunuşlarla orijinal Modestep tonları.

Zorlu PSM Mix Festivali konseriniz öncesi İstanbullu hayranlarınıza bir mesajınız var mı?

Hiç unutamayacağımız bir konser olsun!

 

 

MHP lideri Devlet Bahçeli´den kritik CHP´nin Cumhurbaşkanı adayına ilişkin kritik yorumlarda bulundu

Devlet Bahçeli´den CHP açıklaması

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Kapadokya'nın 'uzaydan görülen' heykelleri

Ananas kabuğunun faydaları nelerdir?

En Çok Okunanlar