• $8,3672
  • €10,234
  • 502.297
  • 1459.57
01 Mayıs 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Moda tarihine iz bırakan Alber Elbaz...

Moda tarihine iz bırakan Alber Elbaz...
- ÜMİT TEMURÇİN / umittemurcin@gmail.com

Uzun yıllardır moda dünyasına ilham veren Alber Elbaz'ın korona virüse yakalanarak vefat etmesi, hepimizi oldukça üzdü. Dev Lüks markalara olan katkıları, kırmızı halılarda giydirdiği dünya starları, moda tasarım öğrencilerine verdiği eğitimler ve ikonik stili hafızamızda her zaman yer alacak.

Uzun yıllardır Paris'te yaşayan 59 yaşındaki İsrail asıllı ve ABD vatandaşı ünlü moda tasarımcısı Alber Elbaz'ın ortaya yaşlarında yakalandığı koronavirüse yenik düşmesi moda sektörüne şok yarattı. 12 yıl önce ben H&M markasında vitrin tasarımı uzmanlığı yaparken, kendisinin kreatif direktörlüğünü yaptığı Lanvin markası ve H&M ortak koleksiyon hazırlamıştı ve ben de vitrinlerini büyük bir heyecan ile düzenlemiştim. Son yıllarda tekrar moda sahnelerinde parlayan ustanın ani gidişi sonrası kendisine dair toparladığım önemli bilgileri sizlerle paylaşarak onu köşemde anmak istedim.

ELBAZ'IN ADIM ADIM MODA KARİYERİ

*6 Şubat 1961'de Fas'ın Kazablanka şehrinde dünyaya gelen Alber Elbaz, İsrail'de büyüdü.

* İlk olarak New York'a taşınan modacı, kariyerinin ilerleyen yıllarında Paris'e yerleşti.

*Kariyerinin ilk yıllarında Guy Laroche, Geoffrey Beene, Rive Gauche ve Yves Saint Laurent gibi marka ve moda evlerinde çalıştı.

*2001- 2015 tarihleri arasında, Fransa'nın en eski moda markası olan Lanvin'i yıllar sonra yeniden hayata döndüren isim olarak bilen Elbaz, kariyerinin en parlak dönemini yaşadı.

*Dev papyonları, büyük gözlükleri ve konuşmalarında hep hissettirdiği mizahıyla da adını ayrıca markalaştırdı.

* Yıllar için inanılmaz isimleri giydirmiş olsa da, Meryl Streep 2012 yılında The Iron Lady filmindeki rolü ile Oscar ödülü kazandığında Elbaz'ın tasarladığı elbiseyi giymişti.

*Sözleşmesi Lanvin tarafından beklenmedik bir şekilde feshedildi ve dört yıl kadar her hangi bir markanın kreatif direktörlüğünü üstlenmedi.

*O yıllarda Dior, Chanel gibi markaların başına geçeceğine dair söylentiler çıksa da kendisinin büyük bir sürpriz hazırlığı içinde olduğu birkaç yıl sonra ortaya çıktı.

* Bu süreçte, Central Saint Martins dahil birçok önemli tasarım okulunda dersler verdi. Benim içinde en önemli yanlarından biri de genç yeteneklere olan bu yaklaşımıydı.

*2019 Ocak ayı Paris Haute Couture Moda Haftası'nda büyük sessizlik bozuldu. Chloe, Cartier gibi markaların bünyesinde olduğu Richemont Grup ile Elbaz'ın yeni göz bebeği markaları "AZ Factory " tüm dünyaya tanıtıldı.

* Elbaz gibi couture ve lüks geçmişinden gelen bir tasarımcı içindeki yaratıcı dürtüyü AZ Factory ile başka bir noktaya taşıdı. Kendisi röportajlarında eski bilgilerini tekrarlamanın kendisi için çok daha basit olacağını fakat bu yeni serüvende sıfırlanarak moda ile tekrar aşk yaşadığını ifade etmişti. Gerek lüks ve şıklık tercih eden gerekse sokak stillerindeki kadınları incelediğimde, o kadar çok birbirine benzeyen kadınlar gördüm ki AZ Factory'i yaratırken işte aklımda bu soru vardı; 'Bunun bir orta yolu olamaz mı?

Kendisine dair olabildiğince önemli satır başı notları toparlayarak Elbaz'ın moda dünyasına kattıklarını özetlemeye çalıştım. Moda tarihinde ciddi yer edinmiş bu deha ismi hep özlemle anacağız. Yaptıkların ve aşıladığın gençler sektörümüze ışık tutmaya devam edecek Alber Elbaz...

  • alber elbaz
  • moda
  • tasarım
  • modacı
<p>PKK'yı reddeden bir kişi HDP'nin içinde barınabilir mi?</p><p><br></p><p>HDP Millet İttifakı'na g

CHP'den HDP'ye 'bakanlık vaadi' tartışması

Siyah-beyaz mutluluk... Beşiktaş'ta kupa sevinci

İstanbul'da kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu yaşandı

Rus donanmasına ait savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti