• $8,6263
  • €10,1239
  • 492.135
  • 1385.61
24 Temmuz 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Merve Çalkan: “Tekinsiz” zamansız bir şarkı

Merve Çalkan: “Tekinsiz” zamansız bir şarkı
- MERVE YILMAZ ORUÇ / merve.oruc@aksam.com.tr

Yeni teklisi Tekinsiz ile müzikseverlerle buluşan Merve Çalkan: "Tekinsiz'e gelen en sevdiğim yorum; 'eskimeyecek bir güzellikte'... Bir müzik yaparken zamansızlığını ölçmek kolay bir iş değil ve bu yorum bana şarkının zamansızlığını gösteriyor, o yüzden çok mutlu oluyorum."

Genç sanatçı Merve Çalkan'ın 6. teklisi Tekinsiz müzikseverler ile buluştu. Söz ve müziği Mabel Matiz imzası taşıyan 90'lar pop janrası ile güncel synth soundlarıyla harmanlanan parça Çalkan'ın samimi sesiyle kalbe işliyor. 2014 yılında kendi yazıp bestelediği şarkılarını Soundcloud hesabında paylaşmaya başlayarak müzik dünyasına adım atan Çalkan, 2016 yılında verdiği bir konser ile geniş bir kitleye ulaştı. Sosyoloji eğitimi aldığı dönemde şiirler yazan ve edebiyatla da ilgilenen genç sanatçı, "Romantiğim diyemiyorum, duygusalım ama fazlasıyla. Hislerime kulak vermeyi, onları ürettiğim şarkılar aracılığıyla izlemeyi seviyorum." diyor. 2019'dan beri Mabel Matiz prodüktörlüğünde altı tekli çıkaran Çalkan ile keyifli röportajımızdan başlıklar...

GÜNLÜK TUTARCASINA PARÇALAR YAZDIM

Müzik ne zamandır hayatında?

İlkokuldayken sınıfta şarkı söylenecekse ilk gösterilen isim bendim. Hayatımda farkına vardığım ilk takdir ediliş, algıladığım ilk ilgi bu sanırım. Şarkı söylemekten ve üretmekten keyif alıp üzerine düştüğüm dönem ise üniversite yıllarımda oldu. Hep kendi doğallığında üretim yapmaya çalıştım. Gitar alana dek yaptığım şarkılardan hoşnut değildim, kaydetmezdim bile. Gitar alıp şarkılar yazmaya başladım. Bir nevi günlük tutarcasına şarkılar yazdım. Yirmili yaşlarımın başında kendi kendime geliştirdiğim bir terapi gibiymiş o odamda geçirdiğim saatler. Bunu şimdi bu şekilde okuyabiliyorum.

Tekinsiz geçtiğimiz günlerde müzikseverler ile buluştu. Bu altıncı tekliniz... Tekinsiz'i konuşmadan önce daha önceki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Elbette; Defter, Aşkı Bana Getir ve Tekinsiz sevgili Mabel Matiz'in şarkıları. Açıkçası benim için çalışması ayrı, yayınlaması apayrı heyecanlar uyandıran işler bunlar. Hâlâ durup düşünürüm ve mutlu olurum 'ne güzel şarkılarım var' diye. Gözlerin ve Çıkış Yolu parçaları ise söz ve müziği benim olan şarkılar. Bir de çok kıymetli Gülay'ın Cesaretin Var Mı Aşka adlı şarkısının düzenlemesini yapmıştık.

Müzik alanına yeni adım atacak müzisyenler genelde coverlar yapıyor. Neden bu tercih ediliyor size göre?

Aslında ben cover yapmaya sonra başladım. Hatta cover demek de uygun gelmiyor çünkü bir düzenleme çabası gerek onu öyle tabir edebilmek için. Kendi şarkılarımı kaydedip Soundcloud'umda paylaşırken arkadaşlarımın istekleri ya da kendi kendime 'kafası şimdi geldi' diyebileceğim şarkıları söylerken onları kaydetme ve tekrar dinleme isteğiyle oluşmuş paylaşımlar onlar. Cesaretin Var Mı Aşka ise gerçekten güncel bir soundla duymak istediğimiz bir şarkıydı bizim. Ben söylerken müthiş keyif alıyorum. Bu heyecan ve istekten başkasını neden olarak sayamıyorum sanırım.

MÜZİĞİME İNANMA SEBEBİM BESTELERİM

Tekinsiz bir Mabel Matiz bestesi... Bu şarkı size ne hissettirdi? Şarkıya dönüşler nasıl oldu?

Tekinsiz, duygusu çok net ve yoğun bir şarkı. Özellikle şarkıyı yorumlarken kelimeler bir bağ kuruyor sözün melodisiyle buluştuğu çizgilerde. Onu ilk söylemeye çabaladığım andan beri biliyorum; hiç şaşmadı. Tekinsiz'e gelen en sevdiğim yorumu paylaşayım; "Eskimeyecek bir güzellikte". Bir müzik yaparken zamansızlığını ölçmek kolay bir iş değil ve bu yorum bana şarkının zamansızlığını gösteriyor o yüzden çok mutlu oluyorum.

Kendi bestelerinizi yapıyorsunuz... Albüm düşünceniz var mı?

Kendi bestelerimle başladım bu işe... Müziğime inanma sebebim kendi şarkılarım. Albüm düşüncem var ama planlaması değişiyor sürekli. Birkaç tekliden sonra sanırım bu konuyu masaya yatıracağım.

Ses tonunuz, samimi ve insanın içine işliyor... Bu konuda yorumlar alıyor musunuz?

Çok teşekkür ederim. Evet alıyorum ve çok acayip hissediyorum. Çünkü benim de böyle adlandırdığım sesler var ve bir yankı gibi bana dönmesi güzel bir duygu.

İleriye dönük olmak istediğiniz yer neresi?

Sanırım en büyük hasretim ve hayalim konserler şu an için. Turne yapmak, müziğimi dinleyenlerimle göz göze söylemek.

SÜREKLİ ÜRETKEN OLMALIYIZ

Bu zamana kadar birçok yeni ve genç sanatçı gibi siz de dijital medya ile müzikseverlerle buluştunuz. Bu mecranın müzik kültürüne etkisi hakkında ne düşüyorsunuz?

Dijital medya hızın ve teknolojinin konuştuğu bir dünya... Müzikte buradan hem faydalanıyor hem de zarar görüyor. Bu zarara alışmaya bile başladık aslında. Onu da bir faydaymışçasına görmeye çabalıyoruz. Şarkılar çabuk tüketildiği için sürekli yeni bir üretimde bulunmanızın beklenmesi en başta üzücüydü. Sonra sizden bu beklentiyi bile alıp götürebilecek kadar tehditkâr bir yerde bulunduğumuzu gördük. Çünkü sürekli yeni bir isim de havuza dahil oluyor. Kendini ve müziğini hatta paylaşacağın üretimi sürekli güncel ve istikrarlı tutman gerçeğini öğretiyor bize her an. Bunu yakalamak için bu gidişatın değişkenliğini unutmadan ona dâhil olmak gerekiyor. Sürekli uyanık, tetikte ve üretken.

<p>Teknoloji ve Sanayi Bakanı  Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, pandemi sürecinde gerçekleşecek festiv

TeknoFest 2021: Dünyada Eşi Benzeri Olmayan Organizasyon

Galatasaray Kayseri'de

Etna Yanardağı'ndaki hareketlilik korku yarattı

TEKNOFEST İstanbul'da Türk Yıldızları'ndan muhteşem gösteri