• $8,0759
  • €9,6832
  • 461.322
  • 1408.14
23 Şubat 2019 Cumartesi 08:00 | Son Güncelleme:

‘Memleketim’ şarkısını seslendirmek büyük onur

‘Memleketim’ şarkısını seslendirmek büyük onur

YELİZ COŞKUN

yeliz.coskun@aksam.com.tr

Almanya’da yaşayan gurbetçi bir ailenin oğlu Ali İnsan… Daha 13’ünde,54. Jugend Muzisiert yarışmasına katıldı ve birinciliği göğüsledi. Mozart’ın ‘Voi che sapete’ eserini çok iyi seslendirdiği için Mozart ödülüne layık görüldü. Gurur kaynağımız Ali İnsan ile hayatını ve müzik macerasını konuştuk.

Öncelikle seni tanıyabilir miyiz? 

Ben 4 Ekim 2004’te Almanya’da Mannheim kentinde dünyaya geldim. Şu an 9. sınıf öğrencisiyim. Bir de 11 yaşında bir kız kardeşim var. 1996 yılında Almanya’ya göç etmiş gurbetçi bir ailenin çocuğuyum. 

Müzik ve kemanla yolun nasıl kesişti?

Müziğe anaokulu öğretmenlerimin tavsiyesiyle, ailem tarafından desteklenerek 4 yaşında başladım. 5 yaşındayken Mannheim Devlet Müzik Okulu’nda ‘Instrumenten karusell’ adlı müzik enstrümanlarının tanıtıldığı bölüme 1 yıl devam ettim. Burada enstrüman olarak kemanı çok sevdim ve daha sonra keman dersleri almaya başladım. 6 yaşından itibaren klasik batı müziği alanında keman eğitimi, 8 yaşında şan dersleri almaya başladım. Aynı zamanda müzik okulunun korosunda da yer aldım. Hala Mannheim Devlet Müzik Okulu’nda ses ve keman dersleri alıyorum.

Almanya’da şimdiye kadar Mozart ödülünü alan ilk yabancı oldun. Yarışma sürecini anlatır mısın?

9 yaşından itibaren Almanya Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen yarışmalara katılarak çeşitli dereceler aldım. 2017 yılında 54. Jugend Musiziert yarışmasında bölgeler ve eyaletler çapında yapılan elemelerden sonra Almanya geneline kalan 2 bin 700 yarışmacı arasında kendi yaş kategorimde; kemanda eyalet çapında, seste Almanya genelinde birincilik ödülü aldım. Ayrıca ses dalında Mozart’ın ‘Voi che sapete’ adlı eserini çok iyi sergilediğim için ‘Mozart Gesellschaf Kurpfalz’ cemiyeti tarafından Mozart Özel Ödülü’ne layık görüldüm. 2018’de 55. Jugend Musiziert yarışmasına sadece ses dalında katildim ve yine yaş kategorimde birincilik ödülü aldım. Yarışmalara müzik öğretmenlerimin desteğiyle 1 yıl boyunca çok çalışarak hazırlandım. 

Şimdi neler yapıyorsun?

Şu anda Musikschule Mannheim Sinfonieorchester, Interkulturelles Ensemble Orchester ve KFG Gymnasium Schulorchester’da kemanist olarak çalıyorum. Ayrıca bugüne kadar Almanya’da çeşitli kültürel etkinlikler, operalar ve konserlerde solo sopran olarak yer aldım.

SORUMLULUĞUM ARTTI

Hangi tür müzik çalıp, söylüyorsun?

Farklı dil ve kültürlerden şarkılarla büyüdüğüm için her türlü müziği severek çalıp söylüyorum. Klasik Batı Müziği’ni de türkülerimizi de çok seviyorum.

Peki, Türk Mozart olarak anılmak nasıl bir duygu? 

Türk Mozart’ı olarak tanınmak biraz abartılı olsa da tabi ki beni çok mutlu etti. 

Bir gurbetçi olarak ‘Memleketim’ şarkısını seslendireceksin, neler hissediyorsun?

Her zaman özlemini duyduğumuz memleketimden bu kadar ilgi görmek beni hem çok duygulandırdı hem de kendimi memleketime karşı sorumlu hissettirmeye başladı. Bu nedenle Memleketim şarkısını seslendirmem benim için büyük bir onur ve mutluluk olacak…

Fazıl Say ile sahne almak istiyorum

Kendine idol seçtiğin yerli ve yabancı isimler kimler? Tanışmak istediğin isim var mı?

Yabancı sanatçılardan David Garrett’ı beğeniyorum. Türk sanatçılardan ise beğenerek dinlediğim birçok isim var. Tabii özellikle büyük ozanlarımız Aşık Veysel, Neşet Ertaş, Mahsuni Şerif ve daha birçok değerli sanatçılarımızın eserlerini büyük bir beğeniyle çalıp söylüyorum. Klasik müzikte Fazıl Say ve Cihat Aşkın hocalarımız çok iyiler. Umarım bir gün ben de bu saydığım değerlerimiz gibi topluma ve memleketimize faydalı birisi olabilirim.

Müzikte hedefin neler?

Sayın hocam Fazıl Say ile birlikte bir eser çalmak veya söylemek beni çok mutlu edecektir. 

Hangi mesleği seçmek istiyorsun?

Müziği çok seviyorum ama meslek olarak seçip seçmeyeceğim konusunda karar vermiş değilim. Ama eğitimime çok katkısı olduğuna inanıyor ve yaşamım boyunca bana eşlik edeceğini biliyorum. 

Ailede başka müzisyen var mı?

Babam, bağlama ve gitar; kardeşim keman çalıyor.

<h3>Akupunktur Derneği Onursal Başkanı Dr. Murat Topoğlu iftarda tüketilmesi gereken besinleri AKŞAM

İftarda neler tüketmeliyiz?

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Nisan 2021)