• $8,0813
  • €9,6937
  • 451.387
  • 1409.19
25 Nisan 2015 Cumartesi 03:00 | Son Güncelleme:

Melez müziğin iki mimarı…

Melez müziğin iki mimarı…

Volkan Diyaroğlu ve Ziya Levent Aybay’ın kurduğu ‘Ulan’ın ilk albümü “Dua Tarlası” Sony Music etiketiyle piyasaya çıktı. İşte hikâyenin devamı…

Grup ismini nereden alıyor? 

Hayatta küçük büyük isyanlarımızda kullandığımız, günlük hayatımızda da farkında olmadan karşımıza çıkan Türkçe'de de en çok kullanılan sözcüklerden biri. Müziğimizin hissiyatına uyan, farklı duyguları içinde barındıran kelime olduğunu düşündüğümüz için bu ismi verdik.

Biraz sizi tanıyalım mı?

Grubun çekirdek kadrosu iki kişiden oluşuyor. Volkan Diyaroğlu gitar ve vokal, Ziya Levent Aybay ise bas gitar ve vokal... Müzik hayatımıza lise yıllarında başladık. O dönem beraber çaldığımız grup dağıldıktan sonra uzun yıllar müzik çalışmalarımıza ayrı olarak devam ettik. 2014 yazında yeniden bir araya gelmeye karar verip kendi söz ve bestelerimizi kaydetmeye başladık.

Müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Tarzımız alternatif rock veya post-rock olarak tanımlanabilir. Aslında yaptığımız melez bir müzik. İçinde farklı öğeler barındırıyor ve bundan kendi soundumuzu yakalıyoruz.

İlk albüm “Dua Tarlası” nasıl bugünlere geldi?

Geçtiğimiz yaz kayıtlara başladık. 2014'ün son aylarında kayıtları bitirdikten sonra İspanya'da mix ve mastering aşamalarını gerçekleştirdik. Sonraki süreçte özellikle Ali Deniz Uslu'ya teşekkür etmek gerekiyor. Her türlü iletişim ve danışmanlık konularında bize destek oldu. Bu sürecin sonunda da SONY Music etiketiyle albüm piyasaya çıktı.

UYUM ÇOCUKLUKTAN

İki kişlik bir çekirdek kadronuz var. Bu şekilde işler daha mı kolay daha mı zor?

Bizim için daha kolay oldu. Birbirimizi neredeyse çocukluktan beri tanıyoruz. Müziğe ve hayata bakışımızda o zamanlardan kalma bir ortaklık var. Seneler sonra yeniden bir araya geldiğimizde bu uyumun elimizi çok hızlandırdığını farkettik. Bu uyumu sekteye uğratmadan devam etmek istedik ve başarılı olduk.  

Albümün çıkış şarkısı “Kaybolduğumda” zamanla kavgamızı anlatıyor. İmgeler ve metaforlar çok yoğun. Sizin zamanla derdiniz nedir?

Derdimiz zamandan çok hayatla ölüm arasındaki o elle tutulamayan birim. Hayatımızda sürekli bizimle olan ve birden fazla algısı olan bir kavram zaman. Bazen hızlı bazen yavaş bazen de hiç farkına varmadığımız. Aslında bizim zamanla değil zamanın bizimle derdi var.

Türkiye’deki rock müziğin serüvenini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye'de rock müzik çok farklı süreçlerden geçti. Daha 15 sene öncesine kadar rock müzik dinleyen insanların sokaklarda neler yaşadığını hatırlıyoruz. Bu müziğin babaları dediğimiz isimlerin kendilerini kanıtlamak için gösterdiği mücadeleler ortada. Neyseki o dönemler geride kaldı. Ancak bugüne baktığımızda Türkçe Rock Müziğinde bir kişilik bozulması olduğunu düşünüyoruz. Çok iyi müzisyenler ve gruplar olmasına rağmen birbirine benzeyen sesler ve sözlerle çok sık karşılaşıyoruz. Rock müziğin ruhundan uzaklaşmadan günümüz evrensel müzik normlarını müzikle iyi harmanlamak gerekiyor bize göre. 

<p>Kamu çalışanlarıyla ilgili tedbirleri içeren Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete'de yayımland

Kamu çalışanlarına yönelik tedbirler neler?

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi