• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
29 Mayıs 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Kudüs için ezgiler söylediler

Kudüs için ezgiler söylediler
- EMİNE DOLMACI / cumartesi@aksam.com.tr

Bazen bir ses, bazen bir söz, bazen bir çığlık yeter duyulması istenmeyenleri gözler önüne sermek için. Vicdanlı yürekleri harekete geçirecek tek bir nefestir bazen. 1917 yılından beri adım adım işgal edilen Filistin'de yaşananlar da sanatın, edebiyatın, müziğin gücüyle vicdanlı insanlara, toplumlara ve dünya kamuoyuna ulaşıyor.

Müslümanların ilk kıblesi ve tüm insanlığın ortak değeri olan Kudüs, her Ramazan ayında olduğu gibi bu yıl da İsrail saldırılarına maruz kaldı. Türkiye başta olmak üzere çeşitli ülkelerdeki kitlesel eylemler, dünya kamuoyunun ilgisini bir nebze de olsun bölgeye çekti. Ama sanatla verilen tepki, onlarca hatta yüzlerce milyonun gözlerini buraya çevirmesine neden oldu.

Kudüs'te Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki Filistinli ailelerin evlerinden zorla tahliye edilmek istemesi ile 7 Mayıs 2021 tarihinde başlayan saldırılar, 21 Mayıs'taki ateşkese kadar sürdü. Yüzlerce kişi hayatını kaybetti, binlerce Filistinli yaralandı. Bu katliam, önce 13 yaşındaki Abdurrahman eş-Şanti'nin rap parçası, ardından da Mısır asıllı Eman Askar'ın Filistin'in kısa tarihini şarkısıyla dünya gündemine taşındı.

Siz hiç evinizden kovuldunuz mu?

Gazze'deki yıkıntılar üzerinden seslendirdiği rap parçayı sosyal medya hesabından paylaşan Abdurrahman eş-Şanti, Filistinlilerin yükselen sesi oldu önce. Filistin'in on yıllardır işgal altında ama yüzyıllardır bir vatan olduğunu hatırlatan Abdurrahman, "Acıyı mı görmek istiyorsun? İnsanların yüzlerine bir bak. Bildiğiniz tek evden kovulduğunuzu hayal edin" dedi. Instagram ve Tik Tok hesabı üzerinden paylaştığı Filistin Tarihi isimli parçayla olayın geçmişini anlatan Eman Askar da, insanlara şu çağrıda bulundu: "Filistin bir gün özgür olacak. O halde tarihin doğru tarafında yer alın. Savaş suçlarına karşı olmanız sizi anti-semitik yapmaz. Medya beyninizi yıkamasın, gerçeği kendiniz de görebilirsiniz. Hikâyeyi öğrenin, Filistin'in hikâyesini."

LİSE ÖĞRENCİLERİNİN ALBÜMÜ "SEVDA"

Türkiye'de ise Filistin meselesi hem dindar ve muhafazakar kesimlerin hem de kendisini liberal, solcu veya sosyalist olarak tanımlayan tüm geniş kesimlerin ortak meselesi. Dünya edebiyatında, sinemada, müzikte ve resimde olduğu gibi Türkiye'de de sanatçılar yıllarca eserleriyle Filistin'de yaşananlara dikkat çekti. Ezgi ve marşların gençler arasında yaygın olduğu 80'li 90'lı yıllarda Filistin parçaları, o dönemde yapılan albümlerde yer aldı. 1988 yılında Isparta Merkez İmam Hatip Lisesi'nde okuyan bir grup genç de kaset çıkarıp gelirini Filistin'e göndermek üzere harekete geçenlerden. Sevda isimli albümü yapan gençlerden biri olan eğitimci-yazar Musa Mert, kalemle hemhâl olduğu için marşları yazma görevinin kendisine düştüğünü, arkadaşlarından Mehmet Kütük'ün bestelediğini, sesleri güzel olduğu için de Ahmet Tahir Akçil ve Mehmet Kütük'ün seslendirdiğini anlatıyor. Aradaki metinleri ise Musa Mert ve Osman Sabun kaleme almış. Hazırlık sürecinde de her besteden sonra sınıflarında okuyup arkadaşlarının beğenisine sunmuşlar, hatta imam hatipteki bazı hocaları derslerin son beş dakikasını kendilerine tahsis etmiş.

MİMAR SİNAN CAMİİ STÜDYOSU

Bir sabah namazı vakti, şehirdeki en büyük cami olan Mimar Sinan Camii'nde buluşan 4 arkadaş namazdan sonra kayda başlamış. Sharp marka teyple ezgileri ve şiirleri kayda alan gençler, kasetin adını da "Sevda" koymaya karar vermiş. Resim çizmeyi de seven Musa Mert, kasetin kapağını da kendi çizgileriyle resimlemiş. Birkaç saatte içinde Filistin, Afganistan ve İslam kardeşliği ile ilgili parçalar bulunan kaseti dolduran gençler, kapağı ve albümü çoğaltarak satışa sunmuş ve gelirini de planladıkları gibi Filistin'e göndermiş. Albümdeki "Sevda", İslam kardeşliğini anlatan parçalardan biri ama asıl çok büyük kitlelere ulaşan, sonradan hit olan ve bugüne kadar gelen ezgi, "Dayan Kanlı Mescit; Mescid-i Aksa" sözleriyle başlayan "Mescid-i Aksa" isimli parça.

KAYIP KASET BULUNDU

"Dayan kanlı mescit; Mescid-i Aksa, / Bu zulüm işkence sürmez asla, / Filizleniyor kutsal, yüce dava" sözleri o dönemin gençlerinin çoğunun kulaklarında çınlıyor hâlâ. Pek çok genç bu ezgiyle Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin bilincini ve sevgisini kazandı. Ezgi, Grup Genç'in yorumuyla, bugünün gençlerinin de gündemlerine girdi. Bestenin yapılıp seslendirilmesinden 33 yıl sonra, tek nüshası bile kalmayan kaset, sosyal medya üzerinden yapılan çağrılarla Belçika'da bulundu. Musa Mert'in aynı okuldaki arkadaşlarından Şaban Burçak, Belçika'nın Sint Niklaas şehrinden, İstanbul'da yaşayan iş adamı Sabri Arıcı'yla yer aldıkları iki fotoğraf karesi eşliğinde kaseti İstanbul'a ulaştırdı.

Daha ne kadar dayansın?

O yıllarda amatörce kaleme aldığı şiirleri bestelenen Musa Mert, bugünlerde öğretmenlik yanında yazmaya, özellikle de çocuklar ve gençler için yazmaya devam ediyor, yine bu eserlerle binlerce çocuğa, gence ulaşıyor ve sosyal medya hesapları üzerinden gençlere ve yetişkinlere yönelik yayınlar yapıyor. Filistin meselesinde çoğumuz gibi ümitvar ancak çok daha net olmamız ve daha ileri çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünüyor: "Dayan kanlı mescit; Mescid-i Aksa" diyeli otuz üç yıl olmuş. Daha ne kadar dayansın kutlu Mescit. Bu çabalar elbette güzel ancak bilim, eğitim, hukuk, sağlık, teknoloji ve sanat alanlarında daha köklü, uzun soluklu daha ciddi çalışmalar yapmadıkça Filistin'de, Doğu Türkistan'da, dünyanın dört bir yanında zulüm görmeye, ölmeye devam edeceğiz."

Enerjide yeni dönem: Türkiye, kartları yeniden dağıtıyor
Enerjide yeni dönem: Türkiye, kartları yeniden dağıtıyor

Enerjide yeni dönem: Türkiye, kartları yeniden dağıtıyor

İngiltere ile STA'dan sonra... Avrupa'dan 2 yatırım mesajı daha geldi
İngiltere ile STA'dan sonra... Avrupa'dan 2 yatırım mesajı daha geldi

İngiltere ile STA'dan sonra... Avrupa'dan 2 yatırım mesajı daha geldi

Semalarımızda 400 bin saat! Milli Bayraktar TB2 SİHA'dan büyük başarı
Semalarımızda 400 bin saat! Milli Bayraktar TB2 SİHA'dan büyük başarı

Semalarımızda 400 bin saat! Milli Bayraktar TB2 SİHA'dan büyük başarı

<p> </p>

Avrupa'daki temsilcilerimiz ne durumda?

Hibe desteğiyle kurduğu mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı

Irak'ın Musul kentindeki bir restoranda robot garsonlar işe başladı