• $8,0638
  • €9,6742
  • 457.655
  • 1407.76
23 Haziran 2018 Cumartesi 00:32 | Son Güncelleme:

Küçük mekânlar için dekorasyon önerileri

Küçük mekânlar için dekorasyon önerileri

SİBEL ATEŞ YENGİN

sibel.ates@aksam.com.tr

KÜÇÜK EVLERE ÖNERİLER

Küçük ev dekorasyonu için 7 parlak ipucumuz var. Koridorlarda ya da odalarda iki kapı arasında kalan küçük köşelere ne yapabileceğini birçok kişi bilmiyor. Ancak derinliği fazla olmayan ya da üçgen şekildeki raflar, bu alanlara hem işlevsellik hem de estetik katıyor. Dar alanlarda kapıların üstlerindeki boşlukta yapılacak küçük raf eklemeleri mekân küçükse psikolojik olarak kullanıcıyı rahatsız etmiyor. Ancak çok büyük yararlar sağlıyor. Birçok evde hiçbir fonksiyonu olmayan boş duvarlar mevcut. Tablolar, çerçeveler ve birbirinden renkli duvar objeleriyle bu alanlara yüksek bir estetik kazandırmak çok kolay. Birçok dolabın iç bölmesi ihtiyaçlara göre tasarlanmıyor. Bu tip bölümler için üretilmiş son derece akıllı aksesuarlarla bunun da üstesinden gelmek mümkün. Paravan tipi bölücü kullanımı da tavsiye ediyoruz. Mekânları hafif ama maskeleyici paravanlarla bölerek mahremiyet alanlarını genişletebilir, farklı fonksiyonları iç içe geçirebilirsiniz. Bu paravanlar cam ya da ahşap malzemelerle kurgulanabilir, tül perdeyle oda içinde oda yaratılabilir. Temizlik malzemelerinin depolanması da en büyük sorunlardan biridir. Bunlar için de akıllı çözümler mevcut. Küçük bir aralığa sürgülü bir sistemle tüm malzemeler yerleştirilebilir. Akılcı, pratik ve estetik çözümlerle yeni evlenenler çok farklı ve hoş dekore edilmiş yaşam alanları yaratabilirler. 

KIRMIZI ENERJİNİN RENGİ

Yaşam alanlarında kullanılan renklerin doğrudan bir etkisi söz konusu. Kırmızı enerji, güç, tutku, aşk, şehvet gibi kavramların rengi. Baskın bir renk olan kırmızı, daha hızlı karar almaya itiyor. Kendini kontrol etmekte zorlananlara ise etkisi olumsuz Az ışık alan mekânlarda sıkıcı bir atmosfere sebep olabileceğinden tercih edilmemeli. Sarı akıl, zekâ, keyif ve özgürlüğün rengi. Sevinç, coşku, üretkenlik ve verimlilik de kazandırıyor. Sarı rengi seven yönetmeyi seviyor. Fakat diğer yandan sonbahar ve hüznün de sembol rengi. İki zıt etkiyi içinde barındırdığı için duygu ve zihin karışıklığına sebep olabilir bu nedenle çalışma ortamlarında pek tercih edilmemeli. Aydınlık bir etkisi olduğundan az ışıklı, geniş ve karanlık ortamlarda kullanımı ideal. Turuncu dışa dönük, dinamik, çarpıcı, iç açıcı ve sosyal bir renk. Diyalog ve mizah yeteneğini artırıyor, güven veriyor, zihni harekete geçiriyor. Turuncuyu sevenler genellikle hareketli, sosyal ve neşeli insanlar. Aydınlık ve geniş olan, neşe ve mutluluk vermesi istenen ortamlara uygun. Ofis ve çalışma alanlarında kullanılabilir.

SİYAH GÜCÜ, BEYAZ SAFLIĞI SİMGELİYOR

Siyah güç, resmiyet ve gizem demek. Işığı emici etkisi dolayısıyla algıyı dağıtan unsurların etkisini en aza indiriyor ve konsantrasyonu artırıyor. Film izlemek için özel olarak dizayn edilmiş odalarda ana renk olarak kullanılabilir. Bunun dışında mekanlarda tek başına kullanılmasını önermiyoruz. Fakat diğer renklerle dengeleyici olarak kullanıldığında mekana zarafet katıyor, parlak renklerle çok iyi kontrast oluşturuyor. Beyaz ise saflık, temizlik, iyilik, aydınlık gibi kavramlarla özdeş. Mükemmeliyetin rengi. Huzur ve güven veriyor, düşünce gücünü artırıyor. Işığı yansıtıcı karanlık ortamlarda ışığın daha verimli kullanılmasını sağlıyor. Bu nedenle az ışık alan mekanlarda, dar ve uzun koridorlarda tercih ediliyor.

MAVİ HUZUR VERİYOR

Mavinin en yoğun etkisi rahatlatıcı ve sakinleştirici olması. Ayrıca bilgeliği, güven ve sadakati de temsil ediyor. Diğer yandan, mavi hüzün, depresyon, uzaklık gibi kavramları da simgeliyor. Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkilerinden dolayı okullarda kullanılması öneriliyor. Ayrıca dinlenme mekanları ve yatak odaları için de çok uygun. Yeşil doğanın rengi. Huzuru, yaşamı, gençliği, yenilenmeyi ve uyumu simgeliyor. Üretkenliği artırıyor, sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisiyle fiziksel ve zihinsel rahatlık sağlıyor. İyileştirici etkisi yüksek olan renklerden. Ancak bazı insanlarda yorgunluk ve tembelliğe neden olabiliyor. Bu nedenle çalışma mekanlarında çok tercih edilmemeli. Heyecan duygusunu azaltan etkisiyle mekanlarda huzur veriyor. Bunun için hastaneler ve ameliyathaneler için uygun. Kahverengi, toprağın ve ahşabın rengi. Ciddiyet, dayanıklılık, olgunluk, dostluk ve sadeliğin sembol rengi. Zihinsel odaklanma sağlıyor, ruhsal dinginlik, istikrar ve kararlılık kazandırıyor. Salon ve oturma odalarında krem-bej tonlarıyla kullanılabilir. 

<p><strong>ABD Başkanı Joe Biden'ın bugün Afganistan'dan asker çekme konusunda yapacağı konuşmanın d

ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi sembolik mi?

Kartal sahilinde görülen deniz salyası endişe yarattı

Türk ve İslam Eserleri Müzesi koleksiyonundan 150 eser beğeniye sunulacak

Irak'ın başkenti Bağdat'ta patlama: 1 ölü, 12 yaralı