HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3927
  • 6,1068
  • 214.74
  • 90.149
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Korumak, kazı yapmaktan daha zor

Gaziantep’teki saklı tarih, Zeugma Antik Kenti’nde 2005’ten bu yana kazı çalışmaları devam ediyor. Danae ve Dionysos Villaları’nı bir açık hava müzesi haline getiren Prof. Dr. Kutalmış Görkay ve ekibi, şimdi de Muzalar Evi’ni (Esin Perileri) İş Bankası sponsorluğunda gün ışığına çıkarıyor. Görkay’la kazı çalışmalarını ve tarihi eser kaçakçılığını Nizip’te konuştuk…

x

GİZEM COŞKUNARDA
gizem.coskunarda@aksam.com.tr

Dünyanın önde gelen açık hava müzelerinden biri olan Zeugma Antik Kenti’nde sürdürülen ‘Muzalar (Esin Perileri) Evi’ kazı çalışmaları Prof. Kutalmış Görkay liderliğinde devam ediyor… Türkiye’nin kültür mirasının korunması için farklı sosyal sorumluluk projelerini sürdüren İş Bankası ise, geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği projesiyle Zeugma kazılarında Muzalar Evi’nin ortaya çıkartılmasına katkı sağlıyor. Biz de rotamızı Gaziantep’in Nizip İlçesi’nde Birecik Baraj Gölü kıyısında bulunan ve MÖ 300 yılında kurulmuş olan Zeugma Antik Kenti’ne çevirdik ve yapılan çalışmaları Prof. Dr. Kutalmış Görkay’la yerinde inceledik. Kazı son hızıyla devam ediyor… Her geçen gün farklı kalıntılar bulunuyor ve o dönemde orada yaşayan insanların kültürlerine ait ipuçları elde ediliyor. Görkay, buradan çıkan mozaiklerin Zeugma Müzesi’ne gitmeyeceğini Muzalar Evi’nin bir açık hava müzesine dönüştürüleceğini söylüyor. 5 yıl sürecek olan çalışmada, şu ana kadar tarihe yön verecek olan birçok mozaik ve duvar grafitileri bulundu. Bunlardan biri, dönemin yazarları, şairleri, müzisyenleri, tarihçileri ve filozofları için resmedilmiş ilham perileri olduğu söylenen Muzalar Mozaiği…  20 bin dönümlük arazi üzerine kurulmuş olan Zeugma Antik Kenti dünya üzerindeki en önemli yapılardan biri olarak kabul ediliyor.
İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Senar Akkuş “Ülkemize ait değerlerin, kültür hazinelerinin ortaya çıkartılması için Muzalar Evi kazı çalışmalarına 5 yıl boyunca katkıda bulunmaktan büyük heyecan duyuyoruz’’ diyor. Buraya kadar her şey güzel. Kutalmış Hoca önderliğinde başarılı bir ekip bir yandan çalışmalara devam ediyor, ekonomide yaşanan sıkıntılar çalışmaları etkilese de İş Bankası sponsorluğunda, bakanlıktan paylarına düşen bütçede yaşanan fark kapatılıyor. Ancak bu yeterli olmuyor. Çünkü bir kazı çalışmasında, ortaya çıkan eserleri korumak kazıyı yapmaktan çok daha maliyetli oluyor. Aslında bu durumda görev başkalarına düşüyor ama yeterli önem gösterilmediği için tarihi eser kaçakçılarına fırsat vermemek adına Kutalmış Görkay’ın geliştirdiği bir yöntem var. Önce mozaiğin üstünü özel bir maddeyle kapatıyorlar sonra üzerine kum döküyorlar; son olarak da 1 tona yakın ağırlıkta metal bir kapakla üstünü kapatıyorlar. Hırsızlar bu kapağı ancak vinçle kaldırabilir. Bu durumda da ses duyulacağı için yakalanma riskleri artıyor. Muzalar Evi’ndeki birçok mozaik şimdilik böyle bir yöntemle koruma altında tutuluyor. Ancak burası bir açık hava müzesine dönüştürüldüğünde bakanlık tarafından korunma altına alınması gerekiyor. Kutalmış Hoca, “Önemli olan antik kentlerin korunması. Kazılar tabii ki önemli ama çok fazla kazının bir önemi yok” diyor ve ekliyor “Sadece kazılan alanların koruması değil, antik kentlerin korunması gerekir. Dolayısıyla kamulaştırma çok önemli. Burayı emniyet altına almak, etrafının çitle çevrilmesi, rezerv bir alan olarak ayrılması gerekiyor. Bu nedenle alt yapı çalışmaları büyük önem taşıyor.”
Muzalar Evi’ni gördükten sonra Zeugma Müzesi’ne gidiyoruz. Yol yaklaşık 1 saat sürüyor ancak gördüğümüz müze gerçekten Avrupa’daki müzelerin standardını yakalamış. Tasarımdan arka fonda çalan müziklere ve animasyonlara kadar içerde her şey tek kelimeyle mükemmel. Müzeyle birlikte bölgeye gelen yabancı turist sayısı artmış. Turistler buradan sonra da rotasını Muzalar Evi’ne çeviriyor ancak burada da bir sorundan bahsediyor Kutalmış Hoca; “Bakanlık buraya sahip çıkmalı. Çatısı kapatılan Danae ve Dionysos Villaları ve hali hazırda kazısı süren Muzalar Evi için bir biletleme sistemi henüz yok, bu yüzden de bir getirisi yok…”

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılını gerçekleştirdiği ´15 Temmuz Millet Bahçesi´ni gezdi. Erd

En sevdiği şarkıyla sürpriz: Başkan Erdoğan eşlik etti

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Serdar Ortaç son dakika Chloe Loughnan boşanıyor mu?

O Ses Türkiye'de Yıldız Tilbe anısı nedir

En Çok Okunanlar