• $7,9049
  • €9,307
  • 483.307
  • 1205.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Ocak 2020 Cumartesi 08:00 | Son Güncelleme:

Konstipasyon; kabızlık

Konstipasyon; kabızlık

NİL ŞAHİN GÜRHAN

nil@nildiyet.com

Modern dünyada en az dile getirilen sağlık sorunlarından biri kabızlık. Her geçen gün kabızlık çeken insan sayısı artıyor. 

Peki neden kabız oluyoruz? 

- Zamansız yemekten; sindirim sistemimizi çalıştıracak ölçüde ve zamanda beslenmiyoruz.

- Yanlış yiyecek seçiminden; bol miktarda glikoz ve yapay tatlandırıcı içeren, yeteri kadar lif içermeyen yiyecekler tüketiyoruz.

- Az su içmekten; yeteri kadar su ve sıvı tüketmediğimiz için yeterli ölçüde ve zamanda dışkı oluşmuyor ve biriken toksin maddeleri atamıyoruz. Gün içinde toplamda 1.5 ila 3 litre su içiyor olmalıyız.

- Hareketsizlikten; yeterli ölçüde hareket etmediğimiz için bağırsaklarımız da tembelleşiyor. Her gün en az yarım saat yürüyelim.

- Aşırı kafein almaktan; yüksek miktarda kafein, aşırı su kaybı oluşturuyor, sindirim sistemi enzimlerini köreltiyor, dışkının su oranının azalmasına ve geçişinin yavaşlamasına neden oluyor.

- Modern beslenmekten; kolay hazırlıyoruz, hızlı yiyoruz.

- Gazlı içecekler tüketmekten; gazlı içecekleri sindirim sistemi enzimlerini yavaşlatır.

- Uykusuzluktan; yetersiz ve düzensiz uyku başta sindirim sistemi olmak üzere vücudumuzda ki bütün sistemlerin çalışmasını sekteye uğratır. Enzim ve hormon sistemimizin çalışma dengesini bozar.

- Stresten; bağırsağımızı çalıştıran kasların hareketleri; peristaltik hareket olarak tanımladığımız iki yönlü özel kasılma şeklindedir ve bu hareket negatif duygusal durumda direk yavaşlar ve kesilebilir.

KABIZ OLMAK İSTEMİYORSANIZ

İyi çiğnemeli, yavaş yavaş ve keyifle yemelisiniz. Böylece gerçek doygunluk sağlar, sindirim sisteminizin iyi çalışması için ilk adımı atmış olursunuz. 

Kabızlık sindirim sistemimizin yeterince çalışmaması demektir. 

Sindirim sistemini çalıştırmak için; 

- Kendi düzenimiz olsun; standart yaşamak zorunda değiliz ancak kendi düzenimiz içinde yaşamalı ve beslenmeliyiz. Uzun süre aç kalmak, sonrasında aşırı yemek başta sindirim sistemimiz olmak üzere vücudumuzun diğer sistemlerine de zarar verir. 

- Doğru yiyecekler seçelim; doğal lif içeren yiyecekleri tercih etmeliyiz. Atıştırma olarak fındık, fıstık, ceviz gibi yağlı kuru yemişler, taze ve kuru doğal meyveler, sindirim sistemimizi çalıştırır.

<p>Editör-Kurgu: Ezgi Aşık / <a href='mailto:ezgi.asik@turkmedya.com.tr'>ezgi.asik@turkmedya.com.tr<

Milli sondaj çalışmaları ne durumda?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Amida Höyük'te yapılan kazılarda 1800 yıllık kalorifer sistemi bulundu

Balık pişirirken yapılan hatalara dikkat!