• $8,3291
  • €10,1081
  • 491.119
  • 1441.33
27 Mart 2021 Cumartesi 07:01 | Son Güncelleme:

‘Kök'lere bakma zamanı

‘Kök'lere bakma zamanı
- MERVE YILMAZ ORUÇ / merve.oruc@aksam.com.tr

“Kovid-19 nedeniyle yaşama, köklenme ve bağlanma isteği hepimizi kavradı.” diyen Kök sergisinin küratörü Telga Südor Mendi, bu projeye katılan sanatçıların ‘kadının' yüklendiği karşı, öteki ve kahraman gibi görevlere yoğunlaştıklarını kaydetti.

Galeri Diani 'KÖK' adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Birbirinden çok farklı ve öznel yapıtlar üreten farklı kuşaklardan yedi güçlü kadın sanatçı; Gülseren Südor, Hale Sontaş, Hülya Düzenli, Zeynep Dilek Çetiner, Sema Bicik ve Tuba Önder Demircioğlu, KÖK kavramını merkeze alarak ürettikleri eserler ile sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü Telga Südor Mendi'nin üstlendiği sergi, 'kadının' isteyerek ve çoğunlukla da istemeden yüklendiği üç görev üstünde yoğunlaşıyor. Karşı: tüm engellere karşı güçlü kalmayı, Öteki: ötekileştirme ve öteki olmayı, Kahraman: ise istemeden de olsa tabulaştırılmayı aynı zamanda da gücü iyi yönde kullanıp öncü olmayı temsil ediyor. Sanatçılar, son bir yıldır yaşamakta olduğumuz Covid-19 salgını nedeniyle yalnızlaşma ve bireyselleşmenin bilinçaltımıza yoğunlaşmamıza neden olduğu düşüncesinde birleşirken 'KÖK'lerimize dönüp bir bakıma aydınlandığımızı ve yeni bir geleceği olgunlaştırmanın temelini oluşturduğumuzu dile getiriyor. Onur sanatçısı olarak Eren Eyüboğlu'nun da eserlerinin yer aldığı sergiyi, 20 Nisan'a kadar ziyaret edebilirsiniz.

YAŞAMA İÇGÜDÜSÜ HEPİMİZİ KAVRADI

Pandemi başlamadan önce 'Kök' ve 'Köklenme' üzerine okumalar yaptığını belirten Telga Südor Mendi, sergisinin çıkış noktasını şöyle anlatıyor: "Kök kelimesinin kökü ve değişik anlamları fazlasıyla ilgimi çekiyordu; köklere bağlı kalmak, köklenmek dolayısıyla yeşermek, genetik kök yani soy kütüğü. Covid-19 salgını ile evlere kapanınca bu okumalar ve çalışmalara daha fazla zamanım oldu. Bu dönemde herkes kendini ve bilinmez hale gelen geleceğini sorgulamaya başladı. Yaşama köklenme ve bağlanma isteği kısaca yaşama içgüdüsü hepimizi kavradı. Geçen bir yıla bakarsak herkes dolaylı ya da dolaysız 'Kök' ile ilgili düşündü. Kaldı ki yaşama köklenmeye başlangıcımız anne karnında olur. Bu nedenle de kadınları daha çok hatırladığımız mart ayında böyle bir sergi oluşturmak istedim. Sanatçılardan, 'Kök' konusunu üç ana başlıkta irdelemelerini istedim. Pandemi her türlü hareketimizi kısıtlarken biz varız ve devam ediyoruz demek hepimizin başlangıç ve 'Köklenme' noktası oldu." 'Kadın' kelimesini kullanmadan izleyiciyi düşündürmek istediğini dile getiren Mendi, sergide çarpıcı eserlerin olduğunu belirtiyor. Mendi şöyle diyor: "Kadının üç durumu; karşı durumu, öteki ve kahraman durumu. Bunları çoğaltabiliriz. Kadın konusunun sürekli gündemde olması bence insanlığın ayıbıdır. Bu nedenle 'Kadın' kelimesinden çok 'Kök' kavramından yola çıkarak mesaj vermeyi hedefledim."

Bu serginin gelecek yıllarda da aynı ad ile devam etmesini istediğini belirten Mendi, "Kök sonsuz bir kavram her yıl mart ayında başka anlamları üzerinde farklı sanatçılarla devam etmek istiyorum." diyor.

"YENİLENME-KAOS-CEMRE"

Sanatçı, Zeynep Dilek Çetiner

Tüm insanlığın büyük bir imtihandan geçtiği bu dönemde hem toplu hem bireysel olarak sayısız soru sorduk ve her birimiz kendimize ait cevaplar verdik. Bu sergi de benim varoluşumdan itibaren sorguladığım, sanat yoluyla ifade etmeye çalıştığım, aradığım, en rafine olma haline "KÖK" kavramına ve içerdiği alt başlıklar ile de hayatın kendi seçimlerimiz olmadığı halde bize dayattığı rolleri, üstümüze yapıştırdığı durumları, tepkisel içselleştirmelerimle tuvallerimde yeniden yorumlayarak paylaştığım bir platform oldu. Çalışmalarım, bir mesaj içerme sorumluluğu taşımıyor. Soyut dilde tinsel olan bir iletişim şekliyle hissetme halinize dokunmaya odaklı. Bu sergi de içinde bulunduğumuz sürece ait içselleştirdiğim, "Yenilenme, Kaos, Cemre" (hava- su- toprak) olarak adlandırdığım tuvallerimle yer alıyorum.

  • kök sergisi
  • sergi
  • sanatçı
<p>İşgalci İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik müdahalesi devam ederken,

Kudüs'te tepki çeken görüntü! Mescid-i Aksa'dan alevler yükselirken Yahudiler Kudüs Günü'nü kutladı

Evinizde bulunması gereken doğal ve şifa dolu besinler

Elazığ'da 2 bin 340 rakımlı Haroğlu Dağı'nda 2 bin 340 rakımda tesadüfen keşfedildi!

Sağlık çalışanlarının özverisini kare kare gözler önüne serdi