İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0464
  • 4.9958
  • 175.06
  • 112.122
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Klasikleşmiş birçok şarkıyı senfoniye uyarlıyoruz

MEHMET EMİN DEMİREZEN

x

emin.demirezen@aksam.com.tr

İskender Paydaş, bugün “Zamansız Şarkılar Senfonik” projesiyle Volkswagen Arena’da sahneye çıkacak. Konser öncesi Paydaş’la bir araya geldik, etkinliği konuştuk. 

“Zamansız Şarkılar Senfonik” nasıl oluştu? 

Yıllar süren müzik hayatımda şarkıları senfonik olarak yeniden düzenleyerek sahneye taşımak her zaman hayalimdi. Müzik hayatım boyunca imza attığım şarkıların altyapılarını aslında hep senfonik orkestralardan ilham alarak düzenledim. Yaptığım şarkılar ne kadar pop, rock, elektronik de olsa içerik aslında hep senfonik anlatım temelinden yola çıkarak yazılmıştı.  Zamansız Şarkılar Senfonik projesinde de bu şarkılara senfonik tınılarla hayat vererek senfonik bir pop-rock orkestrası kurduk. Bu bize yerel tınılarımızın gücünü görkemli bir hale getirme, müziğimize dinamizm katma ve müziğin en zengin çeşitliliğini sunma imkânı veriyor.

“Zamansız Şarkılar Senfonik”te şarkılarınızı yeniden düzenlerken nasıl bir yol izlediniz? 

Zamansız şarkılar projesinin devamı niteliğinde olan ‘Zamansız Şarkılar Senfonik’ projesiyle klasikleşmiş birçok eseri senfonik olarak yorumluyoruz. O şarkıların besteleri ve aranjmanları bana ait olduğu için “Zamansız Şarkılar Senfonik”te de aynı düşünceyle yola çıktım. Biz bu şarkıları yaparken çok sevdiğimiz fikirleri, şarkıların içerisinden çıkarmak zorunda kalıyorduk. Sonra “Zamansız Şarkıları” yaparken bu aklımıza gelen fikirleri geri koyarak ve başka şeyleri çıkararak farklı bir anlayışa getirdim. Senfonide de aynı mantıkla yürüdüm. 

‘SAHNE ŞOVU BU İŞİN EN ÖNEMLİ PARÇASI’

Bundan sonra “Zamansız Şarkılar Senfonik” yolculuğu nasıl ilerleyecek, hedefleri nedir?

Orkestramızda yer alan her biri alanında profesyonelleşmiş müzisyen dostlarımızla geçmişten günümüze şarkıları senfoniye uyarlıyoruz. Bu haliyle repertuvarımızdaki yapıtların müzikalitelerini de artırdığımıza inanıyoruz. Senfoni orkestrasını kurarken hedefimiz; klasik ve modern Türk müziğinin gücünü sıcak ve zengin tınılarla birleştirerek en görkemli şekilde “senfonik” başlığı altında harmanlamanın yanında hem yurt içinde hem de uluslararası arenada tanıtmak…

Bugün Volkswagen Arena’da gerçekleştireceğiniz konserinizden biraz bahseder misiniz? Neler olacak?

Mart ayında iki başarılı konser gerçekleştirdik. Şimdi de bugün Volkswagen Arena’daki konserimizin çok özel konukları var: Fatih Erkoç, Haluk Levent ve Ceylan Ertem. Konuklarımız gerçekten de birbirinden özel sürpriz şarkılarla sahnede olacaklar. 

Sahne şovu ve altyapı da sizin için çok önemli anladığım kadarıyla. Nasıl hazırlandınız?

Bu işin en önemli parçası ve ayrılamaz bir bütünü aslında. Nasıl nota yazıyoruz, prova yapıyoruz günlerce hazırlanıyoruz, bu da yaptığımız işin kalitesini artıran, kendini gösteren en önemli taraf. Benim isteğim imza haline gelen görsel şovlarla sahne almak. Bunun için inandığımız ve güvendiğimiz kreatif partnerlerden de destek alıyoruz. Konuyla ilgilenen kendi ekibimiz de var; kendimiz teker teker şarkılara uygun animasyon ve senkronize görseller çalışıyoruz ve nasıl kullanacağımıza karar veriyoruz. 

Yeni albüm hazırlıkları var mı?

Albüm hazırlıkları devam ediyor ama araya film müzikleri,  birkaç single ve senfoni projesi girdi. Ama gelecek sene içinde en azından yepyeni bir single ve “Zamansız Şarkılar” albümünün 3.’sünü de 2018 yılında çıkartmış olacağım. 

Osmaniye´de hemzemin geçitte yük treninin çarptığı baba ve kucağındaki bebeği hayatını kaybetti.

Osmaniye´de feci kaza! Baba ve kucağındaki bebeği hayatını kaybetti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Yerli insansız araç Asya pazarına giriyor

AK Parti, yaptırdıkları son anketi açıkladı