• $12,8298
  • €14,502
  • 735.029
  • 1808.79
17 Nisan 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Kız çocuklarına hak talebini öğretin

Kız çocuklarına hak talebini öğretin
- DR. SEVDA SARIKAYA / sevda.sarikaya@stargazete.com

Erkek ve kız çocuklarının pazarlık yapabilme becerileri üzerinden kıyaslandığı bir araştırmada kızların haklarını talep etme konusunda erkeklere göre daha çekimser olduğu ortaya çıkmış. Araştırmaya göre bunun aşılabilmesi için küçük yaştan itibaren kız çocuklarına hak ettiğini talep etmenin önemi ve bunun çok olağan bir davranış olduğu hem eğitim sistemi hem de aile içerisinde vurgulanması gerekiyor.

İş dünyasında kadın olmak her zaman ekstra bir zorluk oluşturur. Terfi zamanları aynı nitelikleri taşıyan bir erkek varsa öncelik ona verilir. Yapılan araştırmalar aynı işi yapan, aynı donanıma sahip kadın ve erkek maaşı karşılaştırıldığında; kadının erkekten ortalama yüzde 18 daha az maaş aldığını gösteriyor. Bilim insanları bu konuda çeşitli görüşler ortaya atmışlar. Bunlardan biri kadınların pazarlık yapabilme yeteneklerinin çocuk yaşlardan itibaren erkekler kadar kuvvetli olmamasına bağlanmış. Belki de nezaket ve karşısındaki kişiyi zor duruma sokmaktan imtina etmek de bir neden olabilir. Ama bu durum, acımasız iş dünyasında hakkınızı aramadığınızda hep haksızlığa maruz kalma kuralını değiştirmiyor.

Geçtiğimiz aylarda Psychological Science dergisinde yayımlanan bir çalışmada bu konu araştırılmış. Erkek çocukları ve kız çocukları pazarlık yapabilme becerileri üzerinden kıyaslanmış. ABD'de yapılan bu çalışmaya yaşları 4 ila 9 arasında değişen 240 çocuk kabul edilmiş. Çocuklara önce bu çalışmadan bağımsız yapılan bir çalışmada küçük ödüller verilmiş. Daha sonra çocuklara bir oyunu tamamlamaları karşılığında bonus olarak kaç sticker istedikleri sorulmuş. Değerlendiriciler bir kadın ve bir erkek yetişkinden oluşturulmuş. Çocukların istedikleri sticker sayısı 0-20 arasında değişmiş. İstedikleri rakamı söyleyebilme serbestlikleri olmasına rağmen 20 ile sınırlanması da çalışmacıları şaşırtan bir davranış olmuş. Sticker için anlaşmak zorunda oldukları değerlendirici erkek olduğunda 8 yaş ve üzerindeki kızların, erkeklerden daha az sticker istedikleri görülmüş. Değerlendirici kadın olduğunda kız ve erkek çocuklarının talep ettikleri sticker sayısında büyük farklılıklar bulunmamış. Bu sonuçlar üzerine araştırmacılar kızların ilkokul çağlarından itibaren erkek otorite ile pazarlık yapmasında yaşanan zorlukların nedenleri üzerine çıkarsamalarda bulunmuşlar. Yetiştirilirken kız ve erkek çocuklarına farklı davranılmasının bunda etkisi olabileceği gibi, erkek otoritenin negatif tepki verme olasılığından dolayı da böyle bir davranış biçimi gelişebileceği düşünülmüş. Bu durumda küçük yaştan itibaren kız çocuklarına hak ettiğini talep etmenin önemini ve bunun çok olağan bir davranış olduğunu hem eğitim sistemi hem de aile içerisinde vurgulamak gerektiği sonucuna varılmış.

VURDUĞUNUZ YERDE GÜL BİTMİYOR!

Geçtiğimiz günlerde Child Development dergisinde yayımlanan bir araştırmada, çocuklara ceza olarak şaplak atmanın beyin gelişimini etkileyebileceği bildirildi. Bazı aileler çocukları yaramazlık yaptığında şaplak atmanın bir zarar vermeyeceğini düşünüyor ve bunu şiddetten saymıyor. Bu düşünce üzerine bu araştırmada, daha önce değerlendirilmiş 3 ila 11 yaş arası çocukları içeren geniş bir çalışma içerisinden, sadece şaplak atılma geçmişi olan 147 çocuk mercek altına alınmış. Yapılan MR çalışmasında bu çocukların korku dolu bir yüz gördüklerinde beyinlerindeki prefrontal bölgenin, şaplak atılma geçmişi olmayan çocuklara göre daha fazla alanda aktivasyon gösterdiği gözlenmiş. Çalışmanın yürütücülerinden Katie A. McLaughlin; bu çocukların ileride de anksiyete, depresyon, davranış problemleri gösterme ihtimalleri olduğu vurgularken, bir yandan da diğer araştırmacılar tüm çocuklar üzerinde aynı etkilere yol açmayacağını belirtiyorlar. Yine de ailelerin bu konuda dikkatli olması, ileride gelişebilecek sorunların önlenmesi açısından disiplin yöntemlerini gözden geçirmeleri önerilmiş.

  • kız çocukları
  • iş dünyası
  • kadın
  • sevda sarıkaya
'Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek'... Tarihi proje için geri sayım
'Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek'... Tarihi proje için geri sayım

"Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek"... Tarihi proje için geri sayım

Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı
Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı

Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı

Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu
Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu

Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu

<p> </p>

Muhalefet liderleri Abdullah Gül'ün kapısını neden çaldı?

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor