• $28,9265
  • €31,2398
  • 1887.79
  • 7855.06
11 Kasım 2023 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Jisbar İstanbul'da: Zihnimde yeni imgeler belirdi

Jisbar İstanbul'da: Zihnimde yeni imgeler belirdi
- ALİ DEMİRTAŞ / ali.demirtas@aksam.com.tr

"Jisbar İstanbul'da" adlı sergisi Kalyon Kültür'de açılan Fransız pop-art sanatçısı Jisbar: "Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, her karış toprağında bir hazine saklı bu şehir beni çok etkiledi. Kendimi bu kentin zengin tarihi ve görkemli atmosferine kaptırdığımda, zihnimde yeni imgeler belirdi. Doğu ve Batı dünyasının birleştiği, eski yeni birçok eserin ihtişamla yükseldiği, nefis manzaraların iç içe geçtiği bu şehirden, paletimin etkilenmemesi imkânsızdı. İstanbul'a olan sevgi ve hayranlığımı ancak bir sergi ile ifade edebilirdim."

Günümüz kültür ve sanat üretiminin geçmişle kurduğu bağlarıyla beslenen, genç bir toplumsal buluşma mekânı olan Kalyon Kültür, sanatın farklı disiplinlerindeki etkinliklere ev sahipliği yapmayı sürdürüyor. Kalyon Kültür şimdi de klasik sanatın ünlü figürlerini kişiselleştirip, modern pop-art sanatıyla yeniden yorumlamasıyla tanınan Jisbar'ı ağırlıyor. Asıl adı Jean-Baptiste Launay olan ünlü Fransız Pop Art sanatçısı Jisbar'ın, İstanbul'u ilham kaynağı olarak ele aldığı toplam 20 eser ve 40 adet orijinal baskı eserden oluşan "Jisbar İstanbul'da" sergisi 14 Şubat 2024 tarihine kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

İSTANBUL'A HAYRANLIĞIMI ANCAK BİR SERGİ İLE İFADE EDEBİLİRDİM

Jisbar daha önce, Leonardo da Vinci'nin ölümünün 500. yıldönümü anma töreninde yeniden yorumladığı Mona Lisa tablosunun özgün bir versiyonunu uzaya göndererek dikkatleri üzerine çekmişti.

Kalyon Kültür'deki "Jisbar İstanbul'da" isimli sergisi vesilesiyle Türk sanatseverler ile ilk kez buluşan Jisbar, duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirdi: "Bu benim İstanbul'a ilk gelişim. Eserlerimi yaparken İstanbul'u fazlaca araştırdım. İstanbul, baş döndüren güzelliğe ve büyüleyici mistik bir atmosfere sahip. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, her karış toprağında bir hazine saklı bu şehir, beni çok etkiledi. Kendimi bu kentin zengin tarihi ve görkemli atmosferine kaptırdığımda, zihnimde yeni imgeler belirdi. Doğu ve Batı dünyasının birleştiği, eski yeni birçok eserin ihtişamla yükseldiği, nefis manzaraların iç içe geçtiği bu şehirden, paletimin etkilenmemesi imkânsızdı. İstanbul'a olan sevgi ve hayranlığımı ancak bir sergi ile ifade edebilirdim. Umarım eserlerim benim ruhuma işlediği gibi bu sergiyi ziyaret eden herkese de ilham kaynağı olabilir."

REYHAN KALYONCU: SANAT HERKESİN HAKKI

Kalyon Holding Sosyal ve Kültürel İşler Komitesi Başkanı Reyhan Kalyoncu ise sergi ile ilgili şöyle konuştu: "Kalyon Kültür olarak kadim tarihimize, kültürümüze ve şehrimize sahip çıkmanın gururunu yaşıyoruz. Şimdiye kadar ulusal ve uluslararası pek çok önemli sergiye ev sahipliği yaptık. Bu çerçevede günlük yaşamın nesnelerini ve popüler kültürü sanat eserlerinin merkezine yerleştiren bir yaklaşım benimseyen dünyaca ünlü Jisbar'ı Türk sanatseverlerle bir araya getirdiğimiz için çok mutluyuz. Sanatın farklı disiplinlerine ev sahipliği yapan Kalyon Kültür'de, 'sanat herkesin hakkı' idealiyle, ulusal ve uluslararası boyutta sanata ve sanatçıya destek vermeye devam edeceğiz. Dünyada hepimize derin acılar veren savaşlar, çatışmalar sürerken, sanatın birleştirici, kucaklayıcı ve iyileştirici gücüne her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Pop Art sanatının renkli dünyasında eşsiz bir deneyim sunan 'Jisbar İstanbul'da' sergimize, 7'den 70'e tüm sanatseverleri bekliyoruz."

TABLOSUNU UZAYA GÖNDERMİŞTİ

Jean-Baptiste Launay (Jisbar), Paris ile Lisboa arasında yaşayan ve çalışan 1989 doğumlu Fransız bir sanatçı. San Francisco, Los Angeles, Londra, Paris, Venedik, Lozan, Singapur ve Avustralya Gold Coast gibi pek çok şehirde sergiler düzenledi ve pop art dünyasında, kendi kuşağının en önemli isimlerinden biri olarak kabul edildi. Ducati, DJ Snake, 24h of Lemans race, LG, Belvedere, JM Weston, BMW, Armani gibi birçok marka ve ünlüyle de çalıştı. Sanatçının eserleri, Manarat Al Saadiyat'tan Abu Dhabi'ye, Paris'teki Ulusal Göç Tarihi Müzesi'nden Kaliforniya'nın sanat ve tarih müzesi Santa Cruz'a kadar prestijli uluslararası mekanlarda sergilendi ve sergilenmeye de devam ediyor. Ayrıca, Grand Palais ve Louvre Müzesi'nde gerçekleşen etkileşimli Joconde sergisi de bu mekanlardan biri. Sanatçı, Leonardo da Vinci'nin ölümünün 500. yıldönümü anma töreninde gerçekleştirdiği performansla da dünya çapında dikkatleri üzerine çekmişti. Jisbar, bu etkinlikte yeniden yorumladığı Mona Lisa tablosunun özgün bir versiyonunu uzaya göndermişti. Bu özel tablo, Dünya'nın 33,4 km üzerinde yaklaşık bir buçuk saat boyunca sergilenerek herkese unutulmaz bir deneyim sundu. Söz konusu etkinlik sayesinde Jisbar, bu tür bir performansı gerçekleştiren ilk sanatçı olarak tarihe geçti.

  • popart
  • sanatçı
  • jisbar
  • ali demirtaş
Başkan Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması... 'Çalışanlarımızın kayıplarını gidereceğiz'
Başkan Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması... 'Çalışanlarımızın kayıplarını gidereceğiz'

Başkan Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması... 'Çalışanlarımızın kayıplarını gidereceğiz'

İspanya Meclisi'nde bebek katili Netanyahu'ya tepki! 'Yatağında ölmemeli'
İspanya Meclisi'nde bebek katili Netanyahu'ya tepki! 'Yatağında ölmemeli'

İspanya Meclisi'nde bebek katili Netanyahu'ya tepki! 'Yatağında ölmemeli'

İsrail'de 'dinleme cihazı' krizi... Genelkurmay Başkanı'nın eşyalarını arattı
İsrail'de 'dinleme cihazı' krizi... Genelkurmay Başkanı'nın eşyalarını arattı

İsrail'de 'dinleme cihazı' krizi... Genelkurmay Başkanı'nın eşyalarını arattı