• $ 6,1436
  • € 6,8589
  • 251.661
  • 84.295
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

İzmir'in tarihi semtine fotoğrafçılardan bir ışık

Uzun yıllarını İzmir'in Anadolu'ya açılan kapısı, dünyadan görünen vitrini biçiminde geçirmiş Basmane, şimdilerde terk edilmiş bir yeri andırıyor. Yusuf Tuvi ve Birol Üzmez'in gezip fotoğrafladığı Basmane, İstanbul'daki Schneidertempel Sanat Merkezi'nde 8 Şubat'ta açılacak serginin konusu.

Eyüp Tatlıpınar
etatlipinar@gmail.com

İki İzmirli fotoğrafçı, Yusuf Tuvi ve Birol Üzmez memleketlerinde gezerken karşılaştıkları bir Afrika göçmenine sormuşlar; 'Nerede oturuyorsun?' Cevabı, 'Tarihi bir konakta' biçiminde almışlar. Söz konusu yer; tarihi camileri, kiliseleri, havraları, konakları bakımsızlıktan neredeyse harabeye dönüşmüş, terk edilmiş, salaş otellere çevrilmiş Basmane'yse bu cevapta şaşıracak pek bir şey yok. Fakat elbette görülmeye fazlasıyla değer. Tuvi ve Üzmez de böyle düşünüp uzunca bir süre bu semtte dolaşmış, fotoğraf çekmişler.
60 fotoğraftan oluşan seçkilerini 8 Şubat - 29 Şubat arasında Beyoğlu Galata'daki Schneidertempel Sanat Merkezi'nde sergiliyorlar.
Şimdilerde Anadolu'dan İzmir'e çalışmaya gelenlerin yanı sıra Afrikalıların, Iraklıların, Afganların, Somalililerin ve Filistinlilerin kaldığı oteller, zamanında zengin İzmirlilerin ihtişamlı konaklarıymış aslında. Uzun yıllar Anadolu'dan İzmir'e gelenlerin ilk gördüğü, tren garından İzmir'e ilk adımını attığı Basmane'nin geçmişi epey eskiye uzanıyor.

OSMANLI'NIN ZENGİNİNDEN AFRİKA'NIN GÖÇMENİNE
1800'lerden sonra basma fabrika ve atölyelerinin merkezi olduğu için Basmane adıyla anılan semt Osmanlı'nın son dönemleri ve Cumhuriyet'in ilk kurulduğu dönemde İzmirli zenginlerin yaşamak için tercih ettikleri yerdi. Ticaret ve sanayinin gelişmesiyle birlikte, artan konaklama ihtiyacı buradaki konakların otele dönüşme sürecini başlattı. Ardından İzmir Enternasyonal Fuarı ve Kültürpark'ın açılmasıyla birlikte buradaki otellerin önemi de arttı. 1950'lerden itibaren, 'köyden kente göç' yıllarıyla birlikte buradaki otellerin işlevi de değişti. Anadolu'dan İzmir'e çalışmak için gelenlerin yaşadığı oteller uzun bir süre kaçak göçmenlerin ucuz barınakları oldu. Afrika, Irak, Afgan, Somali ve Filistinlilerin oluşturduğu bu mülteciler, Basmane'nin ölmüş ekonomisinin geçici olarak ayakta durmasını sağladı.
'Basmane Oteller Sokağı belgesel fotoğraf projemiz yoluyla İzmir'in unutulmuş ve hafızalardan silinmiş bu tarihi bölgesine, çekmiş olduğumuz fotoğraflarımız yoluyla yüzünü aydınlatacak bir ışık tutmayı amaçlıyoruz' diyen Tuvi ve Üzmez semtin şimdiki durumunu şöyle anlatıyor: 'Doğu ve güneyden, kuzey ve batıya geçişte önemli bir rota üzerinde bulunan Türkiye'de, bizim proje çekimlerine başladığımız dönemlerde Basmane semti mülteci hareketinin tırmanışa geçtiği illerden oldu. Mülteci hareketinin en başlarında, İzmir yeni bir hayata adım atmak için gelenlerin çıkış noktasıydı. Şimdilerde ise mültecilerin gitmesiyle tekrar eski sessiz suskun, kaderine terk edilmiş görünümüne bürünüvermiş durumda.'

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Şanlıurfa’da evinde ziyaret ettiği 107 yaşındaki asırlık çınar

Başkan Erdoğan İle Görüşmesini Anlatan Asırlık Çınar Herkesi Kahkahaya Boğdu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Bakan Akar yeni askerlik sistemini anlattı

ABD'nin S-400 rahatsızlığı: S-400 alımını iptal edin