• $13,594
  • €15,3741
  • 768.998
  • 1906.87
26 Haziran 2021 Cumartesi 07:01 | Son Güncelleme:

İstanbul'un yeni sanat durağı: Fişekhane

İstanbul'un yeni sanat durağı: Fişekhane

İstanbul'un kültür ve sanat tarihinde yeni bir sayfa açılıyor. 200 yıllık Fabrika-i Hümayun Fişekhane, dünya standartlarında yapılan restorasyonla açıldı.

İstanbul Boğazı'nın girişinde, Kennedy Caddesi sahil yolunda kültür-sanat, lezzet ve eğlence severler için artık yepyeni bir buluşma noktası var. Fişekhane, tarihi atmosferi modern mimari ile birleştirerek İstanbul'a yeni bir soluk getiriyor. Geniş açık alanları, kültür-sanat etkinlikleri, seçkin gurme restoranları, artizan lezzetleri, ulaşım kolaylığı ve tarihi atmosferiyle İstanbul'da turistik ve görülmesi gereken mekanları arasında ilk akla gelen Sultanahmet Meydanı, Kız Kulesi gibi yerlerle birlikte 'İstanbul'un tarihi ve gezilecek yerleri' listesinde yer alıyor. Fişekhane, yaşamın her alanını kucaklayarak, şehrin yeni buluşma noktası olma yolunda öne çıkıyor.

Osmanlı'nın en önemli endüstri miraslarından birisi olan Fabrika-i Hümayun, 170 yılı aşkın bir süre kamunun kullanımına kapalı kaldıktan sonra, dünya standartlarında bir restorasyon çalışmasıyla yeniden şehre kazandırıldı. Yeni nesil yaşam merkezi anlayışı çerçevesinde, dünyada harika yaşam alanı olarak örnek gösterilen yerlerden ilham alınarak tasarlanan Fişekhane, gelecekteki 'iyi yaşam' algısına da yön veriyor. Multidisipliner bir kültür programı çerçevesinde şekillenen Fişekhane, sakinleri ve iş paydaşlarıyla etkileşim içerisinde kültürel faaliyetler, gösterimler, konserler, görsel ve işitsel performanslar, yemek festivalleri, kreatif toplantılar ve benzer etkinliklerin geliştirilebileceği bir mekân olarak tasarlandı. Yaratıcı endüstrilerin gelişimine, kültürel paylaşımlarla yenilikçi üretimlere katkı sağlamayı hedefleyen Fişekhane'de, organik lezzetlerin yer aldığı pazar yerinden imza restoranlara, kafelere, sinemaya, tiyatro, sanat, spor salonu, okul ile açık alanlarında bölgenin ihtiyaçlarına cevap veriyor.

MÜZİK, SANAT, LEZZET DOLU BİR YAZIN ADRESİ

Yeniden hareketlenmeye başlayan şehir hayatı için müzikten sanata yeme-içmeden spora kadar zengin seçenekler sunan Fişekhane'de herkes kendisinden bir şeyler bulabiliyor. 23 Haziran itibarıyla açık havada swing, jazz, latin müziğin temsilcilerinin performans sergileyeceği merkezde, ziyaretçiler artizan tatlardan dünya mutfaklarına kadar geniş bir yelpazedeki lezzetler eşliğinde yazın tadını çıkaracak. Serra Erkoç, Flapper Swing, Uninvited Jazz Band, Ata Marin Band, Manuş-u Ala, Cafe Cubano, Alper Kargın, Silva Quartet, Brothers Trio haziran ve temmuz ayı boyunca performanslarıyla ücretsiz olarak tüm ziyaretçilerle buluşacak. Temmuz itibariyle ise açık hava sinema gösterimleri izleyiciyle buluşacak. Contemporary İstanbul Vakfı'nın ilk ve tek kalıcı sergi alanı Cocoon'da sergilerin yanında kültür-sanat odaklı eğitim faaliyetleri de yapılacak. Yaz boyunca Contemporary Istanbul Vakfı (CIF) ve Borusan Contemporary iş birliğinde düzenlenen Hareket Eden Anılar sergisi, Fişekhane bünyesinde sabit olarak yer alan sanat alanı Cocoon'da meraklılarını bekliyor.

HER ADIMDA BİR TADIM

Ödüllü Şef Ömür Akkor'un restoranı Zennup1844, Bursa'dan sonra ilk kez Fişekhane'de. Lübnan mutfağı Al Hallab, Diyarbakır mutfağı Fırın-ci misafirlerini ağırlıyor. The Hunger, Cook Shop, Starbucks, Sushico gibi markalar ile bölgeye nitelikli lezzetleri sunuyor.

HERKESİ MUTLU EDECEK

Çok amaçlı performans sahneleri ile tiyatro, konser alanı, sinema gibi kültür sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapıyor. En büyüğü 750 kişi kapasiteli çok amaçlı sahnelerin ve film izleme keyfini yüksek standartlarda yaşamak isteyen sinemaseverler için toplam 675 kişilik 6 sinema salonunun bulunduğu bir kültür sanat merkezi yer alıyor. Dünyanın en başarılı eğitim sistemi olarak kabul edilen; Montesorri eğitimi veren Montessori Intertnational School Fişekhane'de yer alıyor. 3-7 yaş çocuklara İngilizce ve Türkçe eğitim veriyor.

Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru
Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru

Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru

Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi
Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi

Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi

Tamamen Türk mühendislerinin ürünü... Atak helikopterine entegre edilecek
Tamamen Türk mühendislerinin ürünü... Atak helikopterine entegre edilecek

Tamamen Türk mühendislerinin ürünü... Atak helikopterine entegre edilecek

<p>Oyuncu kadrosuyla göz kamaştıran 'The French Dispatch' nihayet beyaz perdede...  Türkiye'de 'Fran

'Gazeteciliğe aşk mektubu' The French Dispatch

Tokat'ta lise kütüphanesinde 2 el yazması Kur'an-ı Kerim bulundu

Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu 19 kilometreyi buldu

UFO'lar savaş uçakları tarafından tespit edildi! İngiltere tüm dünyadan sakladı