• $32,4386
  • €34,5312
  • 2487.64
  • 9679.8
2 Şubat 2019 Cumartesi 08:00 | Son Güncelleme:

İstanbullular Nevmekan’da hem eğleniyor, hem öğreniyor

İstanbullular Nevmekan’da hem eğleniyor, hem öğreniyor

BÜLENT ŞANLIKAN

bulent.sanlikan@aksam.com.tr

İstanbul’un gözbebeği Üsküdar’da sahilde Üsküdar Belediyesi tarafından açılan Nevmekan’a vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesinde açıkladığı ‘Millet Kıraathaneleri’ projesinin en başarılı örneklerinden olan Nevmekan’ın bulunduğu yer bir zamanlar Üsküdar Evlendirme Dairesi olarak kullanılıyordu. Şimdilerde ise özellikle gençlerin ilgi odağı haline geldi. Yaklaşık 3 bin metrekare kapalı, 5 bin metrekare ise açık alan olmak üzere toplam 8 bin metrekare yaşam alanına sahip mekânda, 20 bini dijital olmak üzere 100 bin adet kapasiteli kütüphane kitaplı kahve konseptiyle hizmet veriyor. İçerisinde sergi, çocuk oyun alanı, kafe, restoran ve 360 derece kütüphanesi olan mekânda saat 00.00’dan sonra çay-çorba-simit ikramlarıyla üniversite öğrencilerine açık. 

KÜTÜPHANEDE SESSİZLİK ESAS 

Mimariyle sanatın buluşturulduğu Nevmekan özellikle tez ya da doktora öğrencileri için de bulunmaz bir nimet. İki kattan oluşan mekânın alt katında yer alan kütüphanede sessizlik esas. Üst katta yiyecek ve içecek bölümlerinin yer aldığı katta ise Üsküdarlılar keyifli sohbetler edip zaman geçirebiliyor. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “2018 yılının Ekim ayında açtığımız Nevmekan son derece fonksiyonel mekânlar diyebilirim. Restoran bölümümüzde bir özel işletmeye göre fiyatlarımız son derece makul. Bunun yanı sıra alt katımız tamamen profesyonel bir kütüphane formatında işliyor. Alt katta hiçbir hizmetimizden ücret talep etmiyoruz. Özellikle üniversite öğrencilerimiz buraya çok yoğun bir ilgi gösteriyorlar. Sahildeki Nevmekan’daki kütüphanemizde 100 bine yakın her türlü kategoride her kesimin okuyacağı kitap var. 

HAFTA SONU 5 BİN ZİYARETÇİ 

Akıllı kütüphane uygulamasını da başlatmış olduk. Bir sistem kurduk. Bu sisteme göre üye olan kişiler 50 bine yakın dijital kitaptan online olarak faydalanabiliyorlar. Sergi bölümümüzde de misafirlerimiz çeşitli sanat etkinliklerini takip edebilecek” diye konuştu. Nevmekan Sahil’in sorumlusu Cihad Erdim, “Hafta içinde günlük mekânımız yaklaşık 2 bin 500’e yakın insanın uğrak yeri haline geldi. Bu rakam hafta sonları ise 5 bini buluyor. Açıldığımız günden bu yana Nevmekan’ı sanat, iş, siyaset dünyasından pek çok kişi ziyaret etti” dedi. 

BİR BAŞKA ÖRNEĞİ’DE BAĞLARBAŞI’NDA 

Üsküdar sahilindeki Nevmekan’ın bir başka örneği de geçmişte tramvay hangarı olarak kullanılan Bağlarbaşı’ndaki mekânda hayata geçirildi. Bağlarbaşı Kültür Merkezi bünyesinde hizmete açılan Nevmekan hizmete başlamasından bu yana huzuru bir ortamda kitap okuyup kahve içmek isteyenlerin gözdesi haline geldi. Kusursuz ve özenli iç dekorasyonuyla daha kapıdan girer girmez sizi etkisine alacak olan Nevmekan lezzetli mönüsüyle de oldukça iddialı.

‘Gelecek, bizim anahtar kelimemiz’

Üsküdar Belediyesi’nin ‘Bilgi Evleri’ ilçede okuyan öğrencilerin eğitim hayatına büyük katkı sağladı. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, 14 Bilgi Evi’nde, 35 binden fazla öğrenci faydalandı. Belediye, ilköğretimden üniversiteye, Bilgi Evleri, Çocuk Akademileri’yle bütün Üsküdarlılara kapılarını açan kurumlarıyla öğrencileri geleceğe hazırlamaya çalışıyor. 
İşte Üsküdar Belediyesi’nin eğitimdeki yüz akı projesi ‘Bilgi Evleri’nin detayları: Bilgi Evleri, Üsküdar Gençlik ve Eğitim Merkezleri “ÜSGEM” çatısı altında faaliyetlerini sürdürüyor. Bilgi evlerinde, okul takviye liseye geçiş sınavına hazırlık kursları, karakter eğitimi, rehberlik çalışmaları, şahsiyet okulu gibi özgün alanlarda verilen tüm eğitimler ise ücretsiz. Ayrıca ilçedeki bütün ilkokul ve ortaokullarda eğitim, kültür, sanat, bilim, sosyal ve spor alanlarında çalışmalar yapılarak öğrencilerin tamamına ulaşılıyor. 

Eğitim, milli mesele

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Bizim için eğitim, bir yerel yönetim hizmet kalemi değil, bizzat geleceğimiz. Gelecek bizim anahtar kelimemiz. Eğitim de bizim için milli bir mesele. Devletin bütün imkânlarına, vatandaşlarımızın büyük katılımına biz de kendi eğitim hizmetimiz ve eğitim kültürümüz ile katılıyoruz. 14 Bilgi Evimizde 20 bine yakın öğrencimiz var. Onları bilimsel, sanatsal, kültürel ve sportif açıdan geleceğe hazırlıyoruz. Bünyemizdeki 300 tane öğretmen bulunuyor. Onların çalışmalarıyla gurur duyuyorum” diye konuştu.

Siirt için yeni petrol hamlesi! Çalışmalar başlatıldı
Siirt için yeni petrol hamlesi! Çalışmalar başlatıldı

Siirt için yeni petrol hamlesi! Çalışmalar başlatıldı

Teleferik faciasından kurtulan anne-kız konuştu: Ölüm korkusu yaşadık
Teleferik faciasından kurtulan anne-kız konuştu: Ölüm korkusu yaşadık

Teleferik faciasından kurtulan anne-kız konuştu: Ölüm korkusu yaşadık

TÜİK açıkladı: Türkiye'de işsizlik azaldı
TÜİK açıkladı: Türkiye'de işsizlik azaldı

TÜİK açıkladı: Türkiye'de işsizlik azaldı