• $13,7933
  • €15,5932
  • 783.335
  • 1909.75
31 Temmuz 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

İrem Öztekin Türkiye'nin ilk down sendromlu kadın cankurtaranı oldu! 'Suda özgüvenim artıyor, özgürleşiyorum'

İrem Öztekin Türkiye'nin ilk down sendromlu kadın cankurtaranı oldu! 'Suda özgüvenim artıyor, özgürleşiyorum'
- YELİZ COŞKUN / yeliz.coskun@aksam.com.tr

Down sendromlu rekortmen milli yüzücü İrem Öztekin, başarıdan başarıya koşuyor. Yüzme yarışlarındaki başarılarının ardından İrem Öztekin cankurtaran belgesi de alarak ilk ve tek bayan cankurtaran oldu. Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü'ne başlayan Öztekin, "Suda özgür ve özgüvenimi artmış hissediyorum. Orayı bir engelle karşılaşmadan sesimi yükseltebildiğim yer olarak görüyorum" diyor.

İzmir'de yaşayan down sendromlu İrem Öztekin, 8 yıl önce başladığı yüzmede büyük başarılara imza attı. Dünya ve Avrupa şampiyonalarında 5 ikincilik, 5 de üçüncülük madalyası kazanan 20 yaşındaki İrem, Fransa'da 50 ve 100 metre kelebek yarışlarında 16-21 yaş kategorisinde 2 kez dünya rekoru kırdı. Türkiye'deki yarışlarda ise 100 madalya kazandı. Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi yüzme antrenörlüğü bölümü 1. sınıf öğrencisi İrem, cankurtaranlık kursunu da başarıyla tamamlayıp Türkiye'nin ilk down sendromlu kadın cankurtaranı oldu. İrem ile başarı dolu hayatını konuştuk...

EĞİTİM HAYATIM ZORLUYDU

İremcim, eğitim hayatın nasıl geçti? Kaynaştırma öğrencisi olduğun yıllarda nelerle karşılaştın?

Eğitim hayatım hiç kolay geçmedi. İlkokula kaynaştırma öğrencisi olarak başladım ve bu şekilde lise bitene kadar devam ettim. Okul hayatımda zorluklarla karşılaştım hep. Her başladığım yeni okulda ve hatta okulların açıldığı her sene başında sınıftaki arkadaşlarımın beni kabullenmeleri biraz zor oldu ve zaman aldı. İlkokulda bazı öğretmenler bile sınıfında kaynaştırma öğrencisi olsun istemiyordu. Sürekli dalga geçen arkadaşlarımda oldu, beni seven samimi davrananlar da oldu. Karşılaştığım zorluklar yıllar içinde azalarak devam etti. Lise yıllarında bu tür şeylerle nadiren karşılaştım.

Yüzme sporuyla tanışman nasıl ve ne zaman oldu?

2013'te İzmir Bayraklı Belediyesi'nin yaz okulunda açtığı yüzme kursuna katıldım. Kısa sürede yüzmeyi öğrendim. Antrenörüm yüzmede yeteneğim olduğunu söyledi, ailemin yönlendirmesiyle yüzmeyi spor olarak devam ettirdim ve bu günlere geldim. Tabii ailemin, antrenörlerim Mert Onaran ve Efe Karaca'nın büyük katkılarıyla.

Spor öncesi ve sonrası hayatını karşılaştırdığında, yüzmenin yaşamına katkısını nasıl anlatırsın?

Yalnız yüzme değil her spor dalı yaşama bir düzen, disiplin getirir bence. İnsanın bir amacı, hedefi oluyor. Spor sayesinde bütün gününüzü planlayıp öyle devam ediyorsunuz. Sporla birlikte ayrı bir sosyal çevreye de giriyorsunuz. Spordaki bir başarı insanın diğer yaptıklarını da olumlu etkiliyor.

SUDA ÖZGÜRLEŞİYORUM

Suyun içinde özgürce kulaç atmak sana neler hissettiriyor?

Yüzerken suyla bütünleştiğimi, suyun içinde daha da özgürleştiğimi düşünüyorum. Su içinde özgüvenimi daha artmış hissediyorum. Orayı bir engelle karşılaşmadan sesimi yükseltebildiğim yer olarak görüyorum. Kısacası kendimi en kolay ifade edebildiğim anın suda olduğunu söyleyebilirim.

Ne kadar sürede lisanslı sporcu oldun? Antrenmanların nasıl geçti?

2013 yılı Haziran ayında ilk yüzme kursuna başladıktan 8-9 ay sonra lisanslı sporcu olarak 2014 Mart ayında yarışmalara katıldım.

Ana branşın hangisi?

Her branşta yarışmalara katılıyorum fakat ana branşım öncelikle kelebek, daha sonra serbest yüzme.

Birçok yarışmaya katıldın ve madalyaları topladın. İlk madalyanı aldığında neler hissettin?

O an çok büyük bir sevinç yaşamıştım. Başarmanın ne demek olduğunu o zaman anladım sanırım. Madalya töreni için kürsüye anons edildiğimde kalbim duracak gibi çarpıyordu. Alkışlanmak da çok hoşuma gitmişti.

Özel yetenek sınavlarıyla Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'ni kazandın. Hazırlık sürecinde haftada kaç gün/saat çalıştın?

Hazırlık sürecinde pandemi yeni başlamıştı, havuzlar kapanmıştı, pek antrenman yapma fırsatı bulamadım. Evde spor yaparak hazırlandım. Özel Yetenek Sınavında herkes kendi spor branşında yarışıyor, Ege Üniversitesine yüzme dalında 120 civarı müracaat vardı ve kontenjan sadece 6 kişiydi.

En büyük hedefin ne?

En büyük hedefim Dünya Şanpiyonası'nda madalya almak, onu da başaracağım. Birde yüzme antrenörü olmak istiyordum, okul bitince bunu gerçekleştirmiş olacağım.

Senin gibi 'özel' olan arkadaşlarına neler tavsiye edersin?

Kendilerine her zaman güvensinler, başarmak için azimle çalışsınlar, ilgi duydukları bir dalda da spor yapsınlar.

KARDEŞİYLE BÜYÜMESİ BÜYÜK AVANTAJ SAĞLADI

İrem'in Down Sendromlu olduğunu doğumdan önce mi sonra mı öğrendiniz? Neler hissettiniz?

Doğumdan sonra öğrendim. Kabullenme aşaması mutlaka oldu. Üzülüp ağlamakla olmuyordu hem kendime hem çevreme zarar veriyordum. Tamamen bilmediğim yaşam için araştırmalara başladım. Hedeflerim gerçekleştikçe yeni hedefler koydum.

İrem'den sonra hayatınız nasıl değişti?

Aslında hiç sosyal olmayan bir yönüm vardı. Yavaşta olsa ilerlemeyi, sabretmeyi öğrendim. İrem mutlu bir birey olduğu için birlikte yaşamak çok eğlenceli oluyordu.

Bildiğim kadarıyla İrem'in ablası var. Onunla ilişkisi nasıl?

Ablası, İrem'e her yönüyle gelişiminde model oldu. Harika bir ilişkileri var. Hiçbir zaman ayrıştırma yapmadım. Yeteneklerine göre eğitimlerine devam ettiler.

İrem nasıl bir çocukluk yaşadı?

İrem'in kardeşiyle birlikte büyümesi büyük bir avantajdı. Yaşıtları ile birlikte olmasına, eğitimine, sporuna sürekli sosyal hayatın içinde oldu. Yaşının gerektirdiği sosyal çevrenin içinde oldu.

Bugünlere gelebileceğini hiç düşünür müydünüz?

Doğrusunu isterseniz eskiden bu günleri hayal bile edemezdim. 'Acaba' sorusu vardı aklımda hep. Acaba okula gidebilecek mi? Acaba okuma-yazma öğrenebilecek mi? Ama hedeflerimize bir bir ulaştıkça birçok şeyi başarabileceğine inandım.

Kızınızın bugüne gelmesinde şüphesiz emeğiniz çok büyük. Özel çocukları olan ailelere tavsiyeleriniz neler?

En başta eğitim olmak üzere, yatkın oldukları bir spor dalı ile uğraşması ve sosyal beceriler kazandırılması konularında bilinçli olmalarını tavsiye ederim. Hayatın içinde dolu dolu yaşamaları gerekiyor. Ben her zaman bir basamağa ulaştığımda gözüm bir sonraki üst basamakta olurdu. Sevgi ve disiplinin başarıya ulaştırdığını düşünüyorum.

  • down sendromlu
  • cankurtaran
  • irem öztekin
Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi
Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi

Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi

Tamamen Türk mühendislerinin ürünü... Atak helikopterine entegre edilecek
Tamamen Türk mühendislerinin ürünü... Atak helikopterine entegre edilecek

Tamamen Türk mühendislerinin ürünü... Atak helikopterine entegre edilecek

MSB paylaştı... AKINCI İHA'lar göreve hazır
MSB paylaştı... AKINCI İHA'lar göreve hazır

MSB paylaştı... AKINCI İHA'lar göreve hazır

<p>Oyuncu kadrosuyla göz kamaştıran 'The French Dispatch' nihayet beyaz perdede...  Türkiye'de 'Fran

'Gazeteciliğe aşk mektubu' The French Dispatch

UFO'lar savaş uçakları tarafından tespit edildi! İngiltere tüm dünyadan sakladı

Aralık ayı kira artış oranı açıklandı! Kira artış oranı ne kadar oldu?

Adana'da polisler engelli çocuklarla piste çıkıp dans etti