İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0743
  • 4.9348
  • 172.50
  • 107.015
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

İnsülin direncine dikkat!

NİL ŞAHİN GÜRHAN

nil@nildiyet.com

x

İnsülin vücudumuzda üretilen karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmamızı düzenleyen önemli bir hormondur.  Yemek yedikten sonra kan şekerimiz yükselir. Kan şekerimizin yükselmesini takiben, vücudumuzda pankreas tarafından üretilen insülin kana salınır. İnsülin, kandaki şekerin yani glikozun hücrelerimize geçişini sağlar . Bu sayede hücrelere enerji taşınmış olur. Kan şekeri normal seviyelere ulaşır. Kanda glikoz ve kan insülin seviyelerimizin birbiriyle uyumlu ve dengede olması metabolizmamızın düzgün çalıştığının en önemli göstergelerinden biridir. İnsülin direnci; kanda bulunan insülinin etkin olamaması ve yeterli işlev gösterememesi demektir. İnsülin direncinde kanda ki insülin fazla ancak etkisizdir. Hücrelerimize yeterli ve düzenli enerji geçişini sağlayamaz durumdadır.  Bunun sonucunda hücrelerimiz kandaki glikozdan yeteri kadar faydalanamaz. Kanımızda olması gerekenden fazla şeker yani glikoz bulunur. Hücrelere yeteri kadar enerji taşınamaması ve kanda glikozun fazla seyretmesi vücudumuzu ve organlarımızı her geçen gün yıpratır. 

İnsülin direncinin sebepleri nelerdir?

Fazla kilo, obezite. Özellikle beden kitle indeksinin 30 üzeri olması, bel çevresinde kendini gösteren beden bölgesi yağlanması insülin direncinin oluşumunda çok etkilidir. Bel çevresinde aşırı yağlanma, kan yağ ve kolesterol seviyesi
yüksekliği ve yüksek tansiyonla seyreden sağlık problemi insülin direncinin en güçlü sebeplerindendir.

Spor yapın

Hareketleriniz ne kadar azsa insülin direnci seviyeniz o ölçüde yüksek olur. Tedavi için kullanmak zorunda olduğunuz birtakım ilaçlar insülin ve şeker metabolizmanızın üzerinde negatif etki eder. Bu durumda tedavi süreci boyunca doktorunuzun izin verdiği ölçüde spor yapmalısınız. Beslenme planınızı bu ilaçların yan etkisi göz önüne  alacak bir diyetisyen yardımıyla düzenlemelisiniz. Uyku problemleri, uyku apnesi, yetersiz uyku vücudunuzda bütün hormon ve enzim sistemimizi negatif etkiler.

Kilo artışı 

İnsülin direncinin belirtileri nelerdir?

- Ciltte lekeler: Cilde renk veren pigmentin artışına bağlı koyulaşma görülebilir. Özellikle boyun, koltuk altı, kasık ve eklemlerin iç kısımlarında görülür.

- Açıklanamayan kilo artışı ve kilo vermede zorlanma: Beslenme alışkanlıklarınızda herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen kilonuzda artış olduysa insülin direnciniz olabilir. İnsülin direnci olanlar olmayanlara göre daha hızlı kilo alır ve daha zor kilo verir.

- Adet düzensizliği ve aşırı tüylenme.

- Yağlı karaciğer: İnsülin direncinde sık görülen bir durumdur. Karaciğerde iltihaplanmaya sebep olabilir.

- Açlık, hipoglisemi atakları:

Özellikle unlu, şekerli yiyecekler, tatlılar tükettikten sonra yorgunluk, uyku hali, sinirlilik, yeme-içme krizleri söz konusu olabilir.

İnsülin direncini nasıl yenebiliriz?

İnsülin direncinin yüzde 50 sebebi genetik faktörlerdir. Bunu değiştiremeyiz. Ancak  kalan yüzde 50’yi oluşturan çevresel faktörleri içine alan yaşam şeklimizi değiştirebiliriz. İnsülin direncini yenmek için; yaşam tarzımızı değiştirelim; insülin direncine sebep olan yaşam tarzını değişiklikleri olmazsa olmazdır. Direnci yenmek için insülin seviyelerini azaltmak ve hücrelerin insüline olan duyarlılığını arttırmak gerekir. Bu noktada insülin direncine uygun bir beslenme şekli, her gün fiziksel aktivite ve gerekli ise ilaçlar devreye girer. Kompleks karbonhidratlar yiyelim; Özellikle tükettiğimiz karbonhidratların türü oldukça önemli. Kompleks karbonhidratlardan (tam tahıllar, kuru baklagiller, sebze ve meyveler) enerji ihtiyacımızı sağladığımızda kan şekerimizin aniden fırlamasını engelleriz. Bu sayede insülin seviyelerimizin engelenmesine katkı sağlanmış oluruz. Basit karbonhidratlardan, şekerli gıdalardan ve tatlılardan uzak durduğumuzda vücudumuzun daha kontrollü  insülin salgılar.

Doğal  beslenme içinde lif oranını artıralım. Yüksek lif içeriğine sahip bir beslenme düzeni izlemeliyiz. Yüksek lif içeriği ile tükettiğimiz karbonhidratların emilmesini, kanımıza karışmasını yavaşlatmış oluruz. Yüksek lif içeriğini meyve ve sebzelerden, tam tahıllardan ve kuru baklagillerden sağlamalıyız.

Sağlıklı yağlar tüketin

Sağlıklı yağlar tüketelim. Trans yağlar hücrelerimize zarar verdiğinden mümkün olduğunca uzak duralım. Doymuş yağları kalp damar sağlığımız için sınırlı miktarda tüketelim. Ceviz, badem, fındık, zeytinyağı gibi doymamış yağlardan tüketmeye çalışalım. Özellikle balıkta ve deniz ürünlerinde bulunan omega- 3 yağlarından zengin beslenelim. Hareketli olalım. Hareketsiz, sedanter bir yaşam tarzı insülin direncinin en önemli sebeplerinden bir tanesi. Direnci kırmak için de mutlaka harekete geçelim. Her gün en az 30 dakika tempolu, orta şiddette bir fiziksel aktivite insülin direnci üzerinde ilaç etkisi görür. Açık havada gündüz saatleri yürürseniz, hem temiz hava almak hem de güneş ışınlarından faydalanmak egzersizin daha faydalı olmasını sağlar.

 

Esenyurt’ta polisten kaçmaya çalışan hırsızlar, eski tekvandocu esnafa yakalandı. Adeta yağmurdan ka

Polisten kaçarken tekvandocuya yakalandılar

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Balat'ta Çukur izdihamı! İşte en çok sorulan soru

Ünlü isimlerin eşleri ve sevgilileri