• $13,5002
  • €15,4827
  • 788.437
  • 2072.93
18 Eylül 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

İGART: Yolculuğunuza sanat eşlik etsin

İGART: Yolculuğunuza sanat eşlik etsin
- MERVE YILMAZ ORUÇ / merve.oruc@aksam.com.tr

İstanbul Havalimanı'ndaki kültür sanat etkinlikleri İGART ile tek çatı altında toplanıyor. Havalimanı içerisinde belirlenen 17 nokta birer kültür sanat mekânına dönüşecek. Bu tür kamu yapılarında sanatın yer alması gerektiğini vurgulayan İGART Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, "Havalimanı farklı yaşamlardan yolcuların birbirlerinden habersizce karşılaştıkları, iyi niyetli bir buluşma alanı. Onun için bu ortamı kültürel etkileşim alanı olarak kullanmak önemli." diyor.

Anadolu coğrafyasının kültürel hafızasını dünya ile buluşturacak olan İstanbul Havalimanı, kültür ve sanatı İGART çatısı altında topluyor. Bugüne kadar havalimanı müzesi ve havalimanı kütüphanesi gibi yenilikçi projelerin yanı sıra çok sayıda sergi, atölye çalışması ve canlı müzik performansına ev sahipliği yapan Havalimanı attığı bu yeni adım ile sanatçılara, yeteneklerini İstanbul Havalimanı'nda sergileme imkânı sunuyor. Havalimanı içerisinde seçilen 17 nokta bir kültür ve sanat durağı olarak tasarlanacak ve insanlar yolculuklarına buralarda gerçekleşecek etkinlikler ile uğurlanacak. Bu 17 nokta için İGART Sanat projeleri yarışmaları düzenlenecek. Yapılacak projelerle hem sanata yer açılacak hem de sanatçı desteklenecek.

SANATÇIYA ÖZERLİK TANINACAK

İGART'ın ülkemizin kültür ve sanat ortamına büyük katkı sağlayacağını belirten İGART Yürütme Kurulu Başkanı Ressam ve Akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan nasıl bir düşünce ile yola çıktıklarını anlattı: "Biz yıllardır kamusal alanda, kamu yapılarında sanat eserleri yer alsın diye öneriyoruz. Ancak bu konuda çok yol kat edemedik. Mimari ve sanat eserleri sanatçının dışında planlandı. Şimdi biz burada istedik ki herkesin başvurabileceği bir sistem oluşturalım, özgün bir şey yapalım. Yürütme kurulu bunu nasıl yapabileceğimizi konuştuk, proje hazırladık. Sanatçıya özerklik alanı açalım, onu sınırlamayalım dedik. Biz sadece sanatçıya yeri gösteriyoruz, gerisi ona kalmış. Tamamen sanatçı odaklı bir proje oluşturduk. Ne yapacağı ya da hangi tekniği uygulayacağına karışmıyoruz. Mimari ve sanat arasındaki ilişkiyi tutarlı ve sürekli bir boyutta tutmak istedik. Her öneriye, her tekniğe ve herkese açık bir yeni sanatsal enerji üretmek, ülkemizin kültür ve sanat ortamına büyük katkı getirecek. Kamusal alanda yeni bir anlayış başlatmak istedik. Vurgumuz kamusal alanda sanat idi... Bu son derece önemli bir durum. İstanbul'u kültürel hafızası, güncel üretim enerjisini uluslararası konuklara aktarmak ve etkileşim sağlayarak zihnine yerleşmek. Sanatın içinden gidecek, insanlar. İstanbul Havalimanı ortak hedefleri bir yere varmak olan farklı kültür, inanç ve yaşamlardan yolcuların birbirlerinden habersizce karşılaştıkları, önyargılardan uzak, tarafsız bir buluşma noktası. Burası bireylerin kendini akışa bıraktığı ve ö iletişime açık olduğu bir alan. Onun için bu iyi niyetli ortamı kültürel etkileşim alanı olarak önemli idi. Yönetim de fikirlerimizi kabul edince adımlar atmaya başladık."

YARATICI BİR ZENGİNLİK ORTAYA ÇIKACAK

Havalimanı içerisinde birer sanat mekanına dönüşecek 17 nokta belirlendi. Bu konumları belirlerken mimarların önerilerinden yola çıktıklarını anlatan Koçan şöyle devam etti: "Gidiş, geliş trafiğine göre seçildi buralar. 17 nokta için yarışma olacak. Şu an sanatçıların ne yapacağı konusunda kesin bir şey diyemiyorum tabii... Onlar önerecek biz yapacağız. Sanatın her alanını göreceğiz. Bazı koridorlarda Türkiye'deki bienal, fuar gibi önemli etkinlikleri ya da kazıları sunacağız. Sanat takvimimiz olacak. Ama kalıcı olan 17 tane proje de kendi içerisinde belli bir dinamizmi olacak. Eminim ki bu projeler ile insana moral ve umut veren yaratıcı bir zenginlik ortaya çıkacak. Bunu hep birlikte göreceğiz."

Bu projenin dünya ve ülkemiz için özgün bir proje olduğunu vurgulayan Koçan, İGART'ta yapılan bu çalışmanın bir başlangıç ve başkalarına model olabileceğine dikkat çekti. "Bu projeler ile birlikte giden yolcular bir daha İstanbul'a gelmek isteyecek" diyen Koçan sözlerini şöyle tamamladı: "Büyük yapılar bu modeli kullanarak sanat ile mimari arasında bağ kuracak. Böylece sanat kamusal ve toplumsal alanda yaygınlaşacak. Bu çok önemli. Yaratıcı potansiyelin önü açılacak. Türkiye'de bu alanda tıkanma var. Sanat sadece fuar, galeri, müzayede aracılığıyla hayata akmayacak artık... O mecrayı kullanmayan insanlara bir imkân sağlanacak."

İSTANBUL HAVALİMANI SANATIN DA KAPISI OLACAK

Sanata, sanatçıya ve insana değer veren bu projenin tanıtım toplantısı geçtiğimiz günlerde İstanbul havalimanında gerçekleşti. Toplantıda konuşan İGA Havalimanı İşletmesi CEO'su Kadri Samsunlu, yolculuk deneyimini, sanatla ve kültürlerin kaynaşma noktasında buluşturmayı hedeflediklerini belirterek; "Açılışının ilk gününden itibaren kusursuz bir operasyon yürüttüğümüz İstanbul Havalimanı, bu kısa sürede Katar, Londra ve Dubai ile yarışan dünyanın en iyi havalimanlarından biri haline geldi. Adını aldığı şehirle çokça benzeyen yanları var; İstanbul bir sanat, kültür ve tarih şehri... Hangi noktaya giderseniz bunu hissedebilirsiniz. 7/24 yaşayan, sürekli gelişen bir şehir, bir ticaret merkezi. İstanbul Havalimanı'nda da otel, alışveriş, reklam alanları, yeme-içme alanlarıyla çok ciddi bir ticaret gerçekleşiyor. Bunun yanı sıra, dünyanın en iyi havalimanlarından biri olmanın ötesine geçerek farklılaşmamız, yolculara özel bir deneyim daha yaşatmamız ve İstanbul Havalimanı'nın bir kez daha gelmek isteyecekleri bir merkez olması noktasında ilerliyoruz. Bugün İstanbul Havalimanı'nı sanatın da bir kapısı haline getirmek için bir araya gelmiş olduk. İGART ile binaların ruha ve kimliğe bürünmesini sağlayacak, İstanbul markasına katkı sunacağız. İGART projemize, terminalimizle ve gücümüzle tüm desteği vererek Ressam ve Akademisyen Prof. Dr Hüsamettin Koçan önderliğindeki çok değerli yürütme kurulunun bu projedeki bağımsız karar alma gücü ile izleyeceği yolu takip edeceğiz." diye konuştu.

BÜYÜK ÖDÜL 1 MİLYON

Lansmanda, proje kapsamında yapılacak ilk çalışmalardan biri olan İGART Sanat Projeleri ile ilgili detaylar paylaşıldı. Plastik sanatlar alanında üretim yapan sanatçılara açık olan ve birden fazla farklı proje alanlarından oluşan İGART Sanat Projeleri Yarışması'nın ilk iki etabı için katılımcılara açık çağrı yapıldı. Yarışmada toplamda 17 proje alanı bulunuyor. Yarışmanın ilk etabında yer alan, havalimanının metro çıkış alanındaki "Viyadük altı"nı kapsayan 1. kategori proje alanı, sadece 35 yaş altı sanatçılara açık olacak. Diğer etaplar ise 2022 yılında yarışmaya açılacak. Yarışmanın bu özelliğiyle genç sanatçılara alan açılması amaçlanıyor. Yarışmada her bir proje alanı için finale kalacak olan 3 projenin sahiplerine 10'ar bin TL sunulurken, kazanan proje sahibine verilecek büyük ödül için 1 milyon liralık telif bedeli belirlendiği açıklandı. Ayrıca projenin uygulama bedeli İGA tarafından karşılanacak. Yarışmanın jürisinde ise İGART Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, İGART Yürütme Kurulu Üyelerinden Deniz Odabaş, Prof. Dr. Gülveli Kaya, Prof. Dr. Marcus Graf, Mehmet Ali Güveli, Murat Tabanlıoğlu, Nazlı Pektaş'ın yanı sıra heykeltıraş Seyhun Topuz ve heykeltıraş Seçkin Pirim yer alıyor. Yarışmanın başvuru tarihleri ise 15 Eylül - 01 Kasım 2021 olarak belirlendi. Kazanan projenin ise 20 Aralık 2021'de açıklanması planlanıyor.

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...
Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek
Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu
Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

<p> </p>

Hisar O+ neden önemli?

Yıllar sonra ağacın gövdesinden çıktı! Dehşete düşürdü

En sağlıklı 50 yiyecek belli oldu! İşte o liste

Efsane geri döndü! Hurda aracın hayran bırakan değişimi!