• $13,559
  • €15,1198
  • 777.885
  • 1983.18
26 Haziran 2021 Cumartesi 07:01 | Son Güncelleme:

'İdeolojik saplantı sinemaya zarar veriyor'

'İdeolojik saplantı sinemaya zarar veriyor'
- GÜLCAN TEZCAN / KÜLTÜR MANTARI

TRT'nin düzenlediği “12 Punto TRT Senaryo Günleri”nin açılışında konuşan TRT 1 Kanal Koordinatörü Cemil Yavuz, sektörde ideolojik yaklaşımlarla 12 Punto sinema fonunu görmezden gelenlere sitem etti. Antalya Film Festivali'nde TRT yapımı Omar ve Biz'in tartışmalara yol açtığını hatırlatan Yavuz, TRT kamunun sınırlarını da zorlayarak çok özgürlükçü bir bakışla proje, yapımcı ve yönetmenler bazında destek verdiğini kaydetti.

Mahalle baskısının en net ve görünür biçimde yaşandığı alanların başında sinema geliyor. Ülkemizdeki festivaller ve sinema destek fonlarında işlerin nasıl yürüdüğü sektörün içindekiler tarafından iyi bilinir. Belli çevreler ve kliklere dahil değilseniz kolay kolay ne festivallere katılma şansınız olur, ne de o festivaller bünyesindeki fonlardan yapım desteği alabilirsiniz. Neyse ki son yıllarda özellikle genç yönetmenlere herhangi bir yere angaje olmadan film yapabilme imkânı tanıyan festivaller, sinema alanları ve fonlar oluşmaya başladı.

TRT tarafından bu yıl 3.sü düzenlenen "12 Punto TRT Senaryo Günleri" bu bağımsız alanların başında geliyor. Bu yıl 22-29 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen 12 Punto TRT Senaryo Günlerinde panel ve usta sinemacıların tecrübelerini aktaracağı masterclassların yanı sıra Uzun Metraj kategorisinde yarışan filmlerin yapım ekiplerine senaryo, pazarlama ve sunum danışmanlıkları da verilecek.

TRT 12 PUNTO BAĞIMSIZ BİR SİNEMA FONU

12 Punto'nun açılış toplantısında konuşan TRT 1 Kanal Koordinatörü Cemil Yavuz, üç senedir başvuran eserler arasında ayrım gözetmediklerinin altını çizerek, "Türkiye'de bir fon kurmak zor fakat yaşatmak daha da zor. Bu fonu biz kurduk ama sektörle birlikte geliştirdik. TRT'nin sinema destekleri eskiden beri devam ediyordu fakat İbrahim Eren'le bu desteği ortak akılla birlikte geliştirme kararı alındı. Yöneticilerden bağımsız bir yapı oluşturuldu ve göreve kim gelirse gelsin bu desteklerin devam edeceği bir sistem geliştirildi. Bir kamu yöneticisi için büyük bir iradeydi ve bunu sektöre emanet etmiş oldu." diye konuştu. 12 Punto'nun seçimlerinin TRT'nin değil TRT'nin belirlediği jürinin seçimleri olduğuna da dikkat çeken Yavuz, olumlu anlamda da olsa hiçbir biçimde fona müdahale etmediklerini kaydetti. Yavuz, "Sektörü genişleten, derinleştiren her şeyin sektöre faydalı olacağını düşünüyoruz. Ancak iki yıldır internette yayın yapan ve 12 Punto fonunu görmeyen sinema siteleri var. Türk sinemasında ideolojik saplantıyla hareket eden kesimin sinemamıza bir fayda vermeyeceğini düşünüyorum. Festivallerde de bunun örneklerine rastlıyoruz. Mesela Omar ve Biz filmimiz Antalya Film Festivali'nde çok yoğun eleştiri aldı. Ama sonra Arjantin'den, Varşova'dan ödüllerle döndü. Biz Türk sinemasını bir yere ulaştırmak amacıyla yola çıktık. İdeolojik bir ayrım gözetmeden hep birlikte Türk sinemasının has ürünlerini, uluslararası potansiyeli olacak ürünleri, yönetmenleri destekleyecek bir çaba içerisinde olmazsak, kendi içerimizde bu kavgaya devam edersek, bazı fonları görmezden gelirsek veya festivallerimiz 'Bu TRT fonundan destek aldı bunu görmeyelim' diye devam ederse bir yere ulaşamayacağız. Çünkü TRT, kamunun sınırlarını da zorlayarak çok özgürlükçü bir bakış açısıyla hem proje hem de yapımcı ve yönetmenler bazında sektöre destek veriyor." diye konuştu.

Önceki yıl toplam 21 ödül verdiklerine dikkati çeken Yavuz, «Bu sene ödül miktarını ve kapsamını daha da arttırarak gidiyoruz. Amacımız Türk sinemasında tespit ettiğimiz, fon, iletişim ağı, gençlere imkânlar ya da kadın sinemacılara alan açmak gibi eksiklikleri gidermek." dedi.

  • ideoloji
  • saplantı
  • festival
  • sinema
  • gülcan tezcan
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor

Avrupa'nın en iyi kayak merkezi seçiliyor... Erciyes finale kaldı
Avrupa'nın en iyi kayak merkezi seçiliyor... Erciyes finale kaldı

Avrupa'nın en iyi kayak merkezi seçiliyor... Erciyes finale kaldı

TOGG'dan dünya başarısı: İlk 20'de yer aldı
TOGG'dan dünya başarısı: İlk 20'de yer aldı

TOGG'dan dünya başarısı: İlk 20'de yer aldı

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Lahiti açan öldü! Firavunun mezarında lanet mi var?

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri? Vizesiz kaç gün kalınabiliyor

Her gün yumurta yerseniz ne olur? İşte cevabı