• $8,1128
  • €9,7193
  • 455.179
  • 1378.37
23 Haziran 2018 Cumartesi 00:29 | Son Güncelleme:

Herkese hitap eden tatil köşesi Marmaris

Herkese hitap eden tatil köşesi Marmaris
- ZEKİ GÜMÜŞ / zeki.gumus@aksam.com.tr

Bu hafta sıcakların artması yazın iyiden iyiye kendini hissettirmesi ile rotamızı Ege'ye doğru çevirmemize neden oldu. Bu hafta Ege'nin en güzel koylarının olduğu ilçesi Marmaris'e doğru yola çıktık.

Marmaris, Muğla’ya 60 km uzaklıkta, Ege’nin en güzel ilçelerindendir. Nüfusu 90 bin civarında olan Marmaris, yaz aylarında nüfusunun 7-10 katı ziyaretçi ağırlıyor. Rodos adasıyla karşı karşıya olan Marmaris’ten, turizm sezonunda Rodos’a günübirlik tekne seferleri düzenleniyor. Marmaris’in tarihi ile ilgili net bilgi yok ama ilçenin tarihinin M.Ö. 12000 yılına kadar uzandığı tahmin ediliyor. 

Marmaris’te neler yapılır? 

Marmaris’in en önemli aktivitesi deniz, kum, güneş, muhteşem güneşi ile tertemiz denizi, berrak koylarıyla Marmaris’te denize girmek en önemli aktivite oluyor. Marmaris’in uzun kıyısı, içmeler ve Turunç bölgesinde denizin tadını çıkarabilirsiniz. Marmaris Kalesi, Dalyan, Kleopatra Adası ve Plajı,  Marmaris Müzeleri, Marmaris’in Çevre Köyleri ve Kızkumu Plajı hem tarih, hem de deniz  zevkinizi tatmin edebileceğiniz yerler arasında sayılabilir.

Bunların dışında Marmaris Kalesi’de  Marmaris’te görülmesi gerekenler listesinde tarihi yerlerin başında gelmektedir. Tarihi M.Ö. 1044 yılına kadar dayanmaktadır.

Marmaris’te günübirlik tekne turları ile bir çok koya, adalara gitme ve koyların tadını çıkarma fırsatınız da mümkün olmaktadır. Marmaris’ten İçmeler bölgesi  8 km, Turunç koyu 21 km. mesafede bulunmaktadır. Dalyan, doğal güzellikleri ile dünya çapında bilinen bir beldedir. İztuzu plajı, caretta caretta deniz kaplumbağaları, Kaunos antik kenti ile ziyqaret edilecekler listesinin başını haketmektedir. Dalyan’a Marmaris’ten günübirlik tekne turlarına da katılabilirsiniz. Kleopatra adası ve plajı,  16 km. uzaklıktadır, diğer adı Sedir adasıdır. Kleopatra Adası, antik kenti ve muhteşem Kleopatra plajı bulunmaktadır.

Marmaris’te deniz ve kum istemiyorum derseniz bir çok alternatif bulunuyor. Örneğin köy turları, Bu turlarla Marmaris çevresinde bulunan hala gelenekselliğini kaybetmemiş bir çok köye gidip muhteşem doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. 

Marmaris’te kültür aktivitesi isterseniz müze ziyaretleri  iyi bir alternatiftir,  Marmaris Kalesi içerisinde yer alan meşhur Marmaris Müzesi ve  Marmaris-Muğla yolu üzerindeki  Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Müzesi ziyaret için seçenek olabilir.  

Bunlar dışında  kültür ve doğa odaklı gezmek isteyenlere tavsiyelerimiz şu yerler olabilir;  Amos Antik Kenti, Physkos Antik Kenti, Cennet Adası, Fosforlu Mağara, İbrahim Ağa Cami, Büyük Çarşı (Bedesten), Atatürk Parkı, Taşhan ve Kemerli Köprü ve Armutalan.

Marmaris’te ne yenir?

Marmaris denince akla tabi deniz ürünleri yemekleri listede en başta yer alır, bunun dışında ise ege mutfağının vazgeçilmezi otlar, bitkiler ile yapılan yemekler sıraya alınabilir. Marmaris’e özel cızdırmanın tadına bakılabilir. Krepe benzer ince ince hamurlarla hazırlanır. Bazen, otlardan hazırlanmış iç harç da konabilen basit bir yöresel yemektir cızdırma.  Sura Dolması,  yöresel yemeklerindendir.  Fıstık ve üzüm eklenmiş pirinç kaburgalar arasına doldurulur ardından fırına verilerek pişirilir. Muğla yöresinde  Büryan Kebabı, keçi eti ile yapılır, tandırda pişirilir. Tatlı olarak ise Muğla Saraylısı’sı denenebilir, bu bölgede özel günlerde yenilen bir tatlıdır.

Marmaris’e ulaşım kara ve hava yoluyla yapılabilir. En yakın havaalanı Dalaman Havaalanı ile veya biraz daha uzakta yer alan Bodrum-Milas Havaalanı ile ulaşım mümkündür. 

Marmaris bu aylarda, köyleri, nefis doğası, antik kentleri, milli parkları ile ziyaretçilerini bekliyor.  Marmaris’te herkesi mutlu edecek bir tatil konsepti mutlaka bulunuyor. İyi gezmeler

<p>Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe konuk ettiği Gaziantep FK'yi 3-1 mağlup ederek şampiyonluk yarı

Fenerbahçe-Gaziantep FK Maç Yorumu

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler