HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3363
  • 6,1169
  • 209.347
  • 93.616
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Herkes gitti ailem kaldı

Bu hafta, Ersan Erdura ile ‘anneannesinin hediyesi’ gitarıyla çektirdiği bir fotoğrafa baktık. ‘Yerli Elvis’ olduğu günleri, şöhret bitince gidenleri, ailenin değerini dinledik…

x

ARZU AKYOL / arzu.akyol@aksam.com.tr

1970’lerin en sevilen yorumcularından biri olan Ersan Erdura’yla Küçükçekmece Gölü’ne bakan çalışma odasında geçmişten bugüne müzik yolculuğunu ve hayatı konuştuk. Anneannesinin, o daha 11 yaşındayken hediye ettiği ve tüm müzik yolculuğunun şahidi olan ilk gitarı da bize eşlik etti.  

Anneannesinin aldığı bu hediyeyle 11 yaşında müziğe başlayan Erdura, 12 yaşında ilk orkestrasını kurmuştu bile. Ve yine aynı dönem tanıdığı bir ses, Elvis Presley müzik tarzını belirledi. Ses ve fizik olarak çok benzemesi nedeniyle de ‘Yerli Elvis’ olarak tanındı. 1965 yılında Son Saat Gazetesi’nin düzenlediği yarışmada ‘En İyi Solist’, 1967’de Hafta Sonu Gazetesi’nin yarışmasında ‘Altın Ses’ oldu. Ardından gelen albümler;  1978 yılında ‘Türk Hafif Müziğinde Yılın Erkek Sesi’ dalında Altın Kelebek Ödülü’nü getirdi. Artık Tüm Türkiye’de tanınan biriydi... İşte bu yolculuğun en kritik noktasında bir karar verdi ve şöhreti değil istikrarı seçti. ‘Star’ olmak yerine, az ama öz bir kitleye, kendi inandığı müziği yapmayı tercih etti. Öyle bir istikrardı ki bu, bir otelin barında yaptığı ve mekânın kapanmasıyla nihayetlenen programı tam 16 yıl sürdü. 1968 yılında büyük aşkı Leyla Hanım ile evlendi. Üç kızı oldu. Leyla Hanım, hayatı boyunca en büyük destekçisi oldu. “Çok şaşaalı günler yaşadım. 25-30 bin kişiye konser verdim. Herkes gitti ama ailem kaldı.” Seçtiği düzgün ve istikrarlı yol ona çok paralar kazandırmadı ama hayatı boyunca kendi ayakları üzerinde durmasını sağladı. 64 yaşında, hâlâ şarkı söyleyerek hayatını sürdürüyor. Bu 50 yıllık emek, geçtiğimiz yıl Magazin Gazetecileri Derneği’nin (MGD) verdiği ‘Yaşam Boyu Meslek Onur Ödülü’yle taçlandırıldığında hayatının en mutlu anlarından birini yaşadı. Onu özleyenlere bir de müjdesi var Ersan Erdura’nın. Önümüzdeki kış sözleri kızına, besteleri kendisine ait 4 şarkıdan oluşan bir albüm hazırlıyor. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Kocaeli´de halk otobüsü şoförü, durakta tekerlekli sandalyede bekleyen engelli çocuğu ve annesini ar

Kocaeli´de halk otobüsü şoförü engelli çocuk için güzergahını değiştirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Emekli ocak ayı zam oranı na kadar oldu? SGK SSK BAĞKUR emekli maaşı ocak zammı...

En Çok Okunanlar