• $ 6,7094
  • € 7,357
  • 342.86
  • 89085.1
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Her mevsim dondurma

NİL ŞAHİN GÜRHAN

nil@nildiyet.com

Vitamin ve mineral zengini dondurmayı hem yazın sıcağında hem de kış mevsiminde tüketebilirsiniz. Üstelik bilinenin aksine dondurma boğaz ağrısına da neden olmuyor. 

 

Dondurma; süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum kaynağı bir yiyecektir. Sütün içerdiği bütün besin maddelerini içerir. Ayrıca A, B, C, D, E vitaminleriyle, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, çinko mineralleri bulunur. Bu vitamin ve minerallerin vücudumuz için katkısı epey fazladır. Örneğin A vitamini cilt ve göz sağlığımızı korumamıza katkı sağlar ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Süt ve taze sütten yapılan dondurma A vitamini kaynağıdır. Dondurmada bulunan B6 ve B12 vitaminleri metabolizmamızda görev alır. İçeriğindeki E vitamini ise antioksidan özelliğiyle vücutta zarar görmüş hücreleri onarır. 

TATLI TERCİHİNİZ DONDURMA OLSUN

Çocuklarda kalsiyum gereksinmesi günlük 1200 mg civarındadır. Peynirin 100 gramında 600 mg, sütün 100 gramında 120 mg kalsiyum bulunurken sütlü dondurmanın 100 gramında 80 mg kalsiyum bulunur. Yani gün içinde peynir, süt ve yoğurdun da yer aldığı bir beslenmeyle birlikte dondurma tüketilmesi kalsiyum ihtiyacını karşılarken önemlidir. Kalsiyumun yeterli miktarda alınması çocuklarda ve yetişkinlerde kemik ve diş sağlığıyla birlikte kalp kasının ve sinir fonksiyonlarının devamlılığı için çok önemlidir.

BOĞAZ AĞRISINA NEDEN OLUR MU?

Dondurma yemekle boğaz enfeksiyonları arasında direkt bir ilişki olduğuna dair bilimsel bir çalışma yoktur. Soğuk bir gıdanın tüketiminden sonra ağız içinde meydana gelen sıcaklık azalması nedeniyle boğazda bulunabilecek bakteriler vücudun direncinde azalmaya neden olabilir. Onun için dondurma yemeden önce ve yedikten sonra oda sıcaklığında su içmelisiniz. Ramazanda oruç tutarken iftar öğününden sonra dondurma sağlıklı bir tatlı kaçamağıdır. 

GÜVENİLİR OLSUN

Şerbetli ve yağlı tatlılara nazaran sindirimi kolay, kalorisi düşük, besin değeri yüksektir. Ancak sağlıksız koşullarda bozuk sütlerden hazırlanan dondurmalarda solunum ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olan Salmonella ve Brucella bakterilerinin üreme riski yüksek olur. Bu nedenle pastörize sütle hazırlanmış güvenilir markaların dondurmalarını tercih edin.

 


Nijerya'ya meteor düştü mü?

Nijerya'ya meteor düştü mü?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ajda Pekkan'dan lüks villasında korona harekatı

Türkiye'den İtalya ve İspanya'ya yardım malzemesi gönderiliyor