• $13,394
  • €15,2299
  • 793.705
  • 2030.89
3 Ağustos 2013 Cumartesi 04:27 | Son Güncelleme:

Hep şanslı bir oyuncu oldum

Hep şanslı bir oyuncu oldum

Gökçe Yanardağ. Hayır, Arzu Yanardağ’la hiçbir ilsi yok, sadece soyadı benzerliği… Eski Türkiye Güzeli Gökçe Yanardağ bu sıralar Kanal D’de Emre Kınay ile birlikte ‘Güneşi Beklerken’ adındaki bir gençlik dizisinde, kendi gibi, eski manken Tülin karakterini canlandırıyor. Yanardağ ile konuştuk; ortaya yemek yemek ve fotoğraf çekmekten ilham alan bir oyuncu portresi çıktı.

ZEYNEP BAKIR
zeynep.bakir@aksam.com.tr
Fotoğraf: Uygar TAYLAN

İYİ Kİ İKİ YIL BEKLEMİŞİM

‘AŞK ve Ceza’ bittikten sonra kendimi iki yıl dinlendirmeye almıştım. Her gelen projeyi kabul etmeyeceğimi baştan kafaya koydum. ‘Güneşi Beklerken’ uzun zamandır istediğim şehirli, dinamik bir diziydi. Eskiden ünlü bir basketbolcuyken geçirdiği sakatlık yüzünden ününü ve başarısını kaybetmiş, şimdilerde lisede beden eğitimi öğretmenliği yapan Cihan’ın (Emre Kınay) eşi Tülin’i canlandırıyorum. Tülin de zamanının Türkiye Güzeli seçilmiş, güzelliğini doya doya yaşamış ama o gençlik ve güzellik elinden gittiğinİ bir türlü kabullenemeyen hırslı bir kadın. Tülin de benim gibi eski manken. Ama o eski ününü, güzelliğini arıyor. Bu yüzden de yaşamı mutsuzluk ve mücadeleyle dolu. 

GENÇLİK SİZİ BIRAKIR 

Canlandırdığım karakteri anlayabiliyorum çünkü etrafımda da böyle karakterler görüyorum. 1996’da Türkiye Güzellik yarışmasına katıldım ve dördüncü seçildim. Japonya’ya gittim. Miss International’da da ilk 10’na girdim. Ama bunun şaşaası bir yıl sürdü. Çünkü bir yılın ardından yeni güzeller geldi ve sizin güzelliğinizin önüne ‘eski’ unvanı yerleştirildi. İlk o zaman anlamıştım bunun daimi bir şey olmadığını. Mankenlik sizin değil, onun sizi bıraktığı bir meslek. Gençlik, güzellik, dirilik bir zaman sonra sizden kopar. O sırada yerlerine bir şey koymadıysanız Tülin kadar geçmişle bağını koparamayan biri haline gelirsiniz. 

BEKLEMEK ZORDUR AMA ŞARTTIR 

Kaderci bir insanımdır ve sabretmesini bilirim… Oyuncuların yeni bir karakter beklerken yaşadıkları zordur. Eğer koşullar da iyi değilse daha da uzar o bekleme süresi. “Bir gün unutulabilirim” düşüncesi de gelebilir, “İyi oyuncu değil miyim?” de… Ama bunların hepsi beklemenin olumsuz halleri. Eskiden çok daha fazla dizi çekiliyordu, bugün eskiye oranla daha az dizi var. Bu da oyuncu piyasasında bir gerginlik yaratıyor elbette. 

ŞEHİRLİ KADINIM 

‘Sıla’da oynadığımda şehirli bir kadını canlandırıyordum ancak konu Mardin’de geçtiğinden yarattığı atmosfer şehirli değildi. ‘Aşk ve Ceza’da Vanlı bir ailenin kızını canlandırdım ve o hikâye gerçekten ağır bir dramdı. Bekleme sebebim şehirli ve dinamik bir senaryonun içinde olma isteğiydi. Oyuncu olarak başka başka yanlarımı da gösterebilmem gerek. Bir süre sonra hep ağlayan, hem dramların kadını oluyorsunuz ki oradan bir daha çıkma şansınız olamayabiliyor. 

ÖNEMLİ SAHNELERE ÇALIŞMAM 

Şansıma hep güzel işler denk geldi. Ama ben de o güzelliği devam ettirebilmeyi becerdim. Doğru insanlarla çalışmak şans işidir ve hayatınızı kolaylaştırır. İyi bir yapımcı, işini iyi bilen bir yönetmen, montajcı, müzik sorumlusu sizin yaptığınız işi daha da parlatır ve ortaya harikalar çıkarır. Kötü bir ekipse yapacak bir şey yoktur. 
Ben bir set çalışanı olarak görürüm kendimi ve işimi titizlikle yapmaya özen gösteririm. Sete asla gecikmem, devamlılığımı ben de takip ederim. Hızlı ve pratik hazırlanırım. Ezberimi sağlam tutarım… Bunlar setin akışını hızlandıracak önemli detaylardır. Kendi içimde de bazı notlarım vardır; mesela ağır ve önemli sahne varsa ona daha fazla çalışmam. Çok çalışırsam doğalı bozarım ve stres yüklenirim. Ağlamam gereken sahnelerim varsa o gün yemek yemem. İçimden ruh halimi kötüleştiririm ama dışarıdan bu fark edilmez. Yemek benim için hayatın mucizelerinden biridir o yüzden (gülüyor). 

OSCAR SIRASI BİZDE 

Bu aralar Osmanlı temalı işler başladı. Çok seviniyorum… Bence geç bile kalındı. İrlanda’nın tarihini bile tüm dünyaya izletip Oscar aldılar. Bizim koca bir imparatorluk tarihimiz ve içinde ne kahramanlar, ne ihanetler, ne kadınlar var filmlere konu olabilecek. Tarihiyle Oscar almak sırası bize gelmiş olabilir. 

EN GÜZEL KARARIM TAŞINMAK OLDU

Bir süre önce Avrupa Yakası’nın keşmekeşinden bunaldığımı ve daha fazla stres duyduğumu fark ettim. Caddebostan’a taşındım. Avrupa Yakası’na geçtiğimde tüm işlerimi bitirip çarçabuk vatan toprağına geçmeye çalışıyorum. Eve gidiyorum, üstümü değiştiriyorum, makyajımı siliyorum ve Caddebostan Sahili’nde denize giriyorum. Sizce bu lüks İstanbul’da başka nerede olabilir ki? İlk taşındığımda biraz zorlandım hatta ‘burası neden bu kadar sessiz, huzur evi gibi’ demişliğim de var. Meğer insanın gerçekten ihtiyacı olan şey sessizlikmiş...

İŞTE HAYAT: YEMEK, FOTOĞRAF ÇEKMEK VE GEZMEK 

Benim doyma güdüm yok sanırım. Tabii yemek güzelse… Hüzünlü bir şey yaşadığımda lezzetli bir yemek beni üzüntülerden, kederlerden uzaklaştırabiliyor. 
Benim gibi olanlar için her iki yakada da gitmekten hiç bıkmayacağım lokantalar önerebilirim. Mesela Karaköy’de Rıhtım Caddesi’ndeki Karaköy Lokantası hiçbir yerde yiyemeyeceğiniz mezeler ve ahtapot ızgara yapar. Gerçekten abartmıyorum, öylesini Ege’de bile bulamazsınız. Gidin, favasını, humusunu, ahtapot ızgarasını deneyin. Benim de kulaklarımı çınlatın (gülüyor). 
Diğeri de Suadiye Oteli’nin karşısındaki Galatalı Meyhane. Eğer bir meyhane geceniz olacaksa orası biçilmiş kaftan. Mezeleri, ana yemekleri “ımmm ımmm” diyerek yiyorum. Hazır önerilere başlamışken, tatil zamanında tatil yerleri de önerebilirim. Doğa canavarıysanız eğer Artvin’de Camili’nin vahşi doğasını görmek ve orada daha önce yemediğiniz kadar lezzetli balları yemek mümkün. Ve bir de Trabzon Çamlıhemşin’de Moyy Otel var. Eğer kreatif yerler seviyorsanız yaylanın ortasında bir sanat yapmışlar. Kesinlikle görülmeli…

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!
Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Ticaret Bakanlığı satışa çıkardı... İhalelerde büyük artış!
Ticaret Bakanlığı satışa çıkardı... İhalelerde büyük artış!

Ticaret Bakanlığı satışa çıkardı... İhalelerde büyük artış!

Kritik eşiği geçip rekor seviye ulaştı: 1 milyar dolarlık ihracat! Türkiye dünyanın 6. büyük üretim merkezi
Kritik eşiği geçip rekor seviye ulaştı: 1 milyar dolarlık ihracat! Türkiye dünyanın 6. büyük üretim merkezi

Kritik eşiği geçip rekor seviye ulaştı: 1 milyar dolarlık ihracat! Türkiye dünyanın 6. büyük üretim merkezi

<p>New York Belediye Başkanı Eric Adams. tezgâhın gece geç saatlerde açık olduğunu belirtti. Manavla

New York Belediye Başkanı, Türk manavını seçti

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında

Dünyanın en güçlü hava kuvvetleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada?