• $ 5,9528
  • € 6,5591
  • 302.448
  • 120150
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Gezginlere öneriler: Suyu matarada taşıyın sandviçle beslenin

Tatil değil, gezi planı yapan ve sırt çantasını hazırlayanların uzun yolculuklara çıkma mevsimi geliyor. İlk defa ‘sırt çantalı gezgin’ olup Interrail ile Avrupa macerasına çıkacaksanız hazırladığımız kılavuzu okuyun…

Eylül, gezginlerin yola çıkmayı sevdiği aylardan biridir... Yola çıkmak için son işlemlerini tamamlayan, çantasına ne koyacağına dair notlar alan epey eş-dost görüyorum etrafta… Bunlara Barış Bakır’ın yazdığı ve bu ay yayınlanan ‘Sırt Çantamda Avrupa’ isimli kitap da eklenince ‘yeni başlayanlar için seyahat motivasyonu’ haberi yapmak farz oldu. 
Hem Barış Bakır’ın kitabında hem de sadece Türkiye içinde 85 bin kilometreden fazla yolu ardında bırakmış gezginliğiyle tanınan ve bunları bir blog’da paylaşan Erdem Gürses’in anılarına bakınca insan yollara düşme hayalleri kurmadan edemiyor. 

ÇANTALAR SIRTA!

Daha önce sırt çantasını takıp tek başına seyahate çıkmadıysanız bu haberi sizin için hazırladık. Özellikle de yaşınız 26’dan aşağıdaysa bu fırsatı kaçırmayın ve hayatınızın en enerji dolu döneminde sırt çantanızı, sırtlanın. 
Sırt çantalı gezilerin bin bir rotası var ancak biz bu defa içlerinde, kendi içinde en ‘güvenli’, en ‘rahat’ olanı yani Interrail maceralarını seçtik. 

YOLA ÇIKMA KORKUSU 

Barış Bakır’ın da kitabında yer verdiği konulardan biri, güvenlik. Tek başına çıkılacak yol tedirginlik yaratabilir ve normaldir. Özellikle de yurtdışına çıkıyorsanız. Temel prensip hem korkusuz olmanız hem de yeteri kadar korkmanızdır. Yoldan, etrafınızda sizi koruyacak kimse olmamasından, tanımadığınız kişilerle bir arada olmaktan korkmamalısınız. Yola çıkar çıkmaz her şeyin yolunda gideceğini de düşünerek büyük hayaller kurmayın. Ama bu olumlu cesaretinizin de sınırları olsun. Gereksiz riskler almayın. Güvenilmez bulduğunuz insanların peşinden gitmeyin. Türk insanı bu konuda yeterince deneyimlidir ancak aşırı ilgili ve iyilik perisi kişilerden de uzak durmakta fayda var. Avrupa insanının bizim kadar yardımsever ve ılıman mizaçlı olmadığını düşününce fazla ilgi de şüphe yaratmalı. 

PASAPORT İŞLEMLERİ, VİZE ÇİLESİ 

Pasaport çıkarmak yorucu bir işlem değil. Yalnız pasaport almak için harç parası ödemeniz gerekiyor. 200 TL’den 500 TL’ye kadar uzanan bir süre ve ücret skalası mevcut. epasaport.egm.gov.tr internet adresinden hem başvurunuzu yapabilir hem de tüm detayları öğrenebilirsiniz. Başvuru tarihinizden dört gün sonra pasaportunuz elinizde... 
Keşke vize işlemleri de bu kadar kolay olabilse; ancak maalesef değil. Vize işlemlerine seyahate başlamadan bir ay önce başvurmalısınız. Sırt çantalılar için vize almak, otel rezervasyonu yaptıran ‘turist’ ziyaretçilere göre bir miktar daha zor. Ama hemen yılmayın! Avrupa yolculuklarına çıkmak için Schengen Vizesi almalısınız. Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İsveç, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’ı kapsıyor. Bu ülkelerin hepsine gidebilirsiniz ama bu kural sadece teoride geçerli; gideceğiniz ülkeden vize almanız en kolay yöntem olacaktır. 

DERLİ TOPLU GİYİNİN

Seçtiğiniz ülkenin konsolosluğuna giderek hangi evrakın istendiğini öğrenin ve listenizi hazırlayın. Genellikle, gideceğiniz ülkeden bir otel rezervasyonu isterler. Bunun için internette bulabileceğiniz bir otelden ‘göstermelik’ rezervasyon yapmanız yeterli. İş, tüm evraklarınızı tamamlayıp vize memurunun karşısında oturduğunuzda başlıyor. Ne yazık ki bu görüşmelerin bir standardı yok. Vize görüşmesi yaptığınız kişinin üstünlüğünü baştan kabul edin ve sonuna kadar pozitif olun. Her şey sorunsuz giderse 5 iş günü içinde vizeniz hazır olacak. Bu arada derli toplu giyinmeye özen gösterin. 
Bu macera dolu seyahat için rotanızı önceden belirlemeniz; hangi ülkelere uğrayacağınızı düşünmeniz; yolculukla geçecek kaç gününüz olacağını hesaplamanız gerek. Böylece 5 çeşit olan global Interrail biletinden hangisini seçeceğinize karar verebileceksiniz. 
Tüm biletler birinci ve ikinci mevki diye ayrılırken 26 yaş altı, 26 yaş üstü ve 60 yaş üstü olarak üçe bölünmüş. 26 yaşın altındaysanız şanslısınız fiyatlar gayet cazip. Bunun nedeni, Interrail’in gençlerin yaşadıkları Avrupa kıtasını tanıması için teşvik amacıyla kurulmuş olması. Daha sonra yaş sınırını kaldırdılar, böylece herkes rahatlıkla seyahat edebilir oldu. Yılda 200 binden fazla Interrail bileti satıldığını da söyleyelim. 

ROTANIZI BELİRLEYİN 

Yola çıkmadan önce, işin en keyifli kısmı rota belirlemek ve gidilecek ülkelerde görmek istediğiniz yerleri not alıp ulaşım hakkında fikir sahibi olmaktır. Öncelikle, hangi ülkeleri gezeceğinizi belirleyin. Sonra da o ülkelerde hangi şehirlere gideceğinizi saptayın. Ardından daha ayrıntılı planlara girin. Bu ayrıntılı bilgiler için maps.google.com iyi bir kaynak olacaktır. Demiryolları için hazırlanmış en iyi kaynak da Alman Demiryolları’na ait bahn.de adresli internet sitesi. Avrupa’nın tüm demiryollarının hareket saatlerini görebilirsiniz. 

ROTA İÇİN İPUÇLARI 

İlk defa yapacağınız bu gezinin daha anlamlı olması için bir tema belirleyebilirsiniz. Sanat mı ilginizi çekiyor; yoksa tarih mi? Sadece Avrupa’nın değerli müzelerini görmek ya da önemli yazarların kahve içtiği kafelerde oturmak isteyebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Belirlediğiniz bir temanın izini sürmek ve notlar biriktirmek döndüğünüzde sizi daha da mutlu edebilir. 
Gideceğiniz yerler hakkında daha önce gitmiş, denemiş kişilerden bilgi alabileceğiniz en profesyonel kaynaklardan biri, virtualtourist.com adresi… 

PARAYI KULLANMA SANATI 

Yolculuğa çıkmadan önce, bütçe planı da yapmanız gerek. Bunun en basit yolu, yol masrafları çıktıktan sonra kalan parayı tatil zamanınıza bölmek ve günlük harcamanızın üst limitini belirlemek… Gezdiğiniz ülkelerin ekonomik yapıları da önemli elbette. Örneğin İtalya ve Fransa, Yunanistan’a göre pahalı ama İngiltere ve İrlanda da Fransa ve İtalya’ya göre pahalı. Balkan ülkeleriyse Türkiye’ye oranla daha ucuz… Bu tabloya göre ortalama günlük harcamalarınızı belirlemeniz gerekecek. Barış Bakır’ın kendi seyahatleri için bulduğu formül şöyle: Batı Avrupa ülkeleri için günlük 40 ile 60 euro; Doğu Avrupa için 30 ile 50 euro.  Hesap kadar, var olan paranızı korumak da önemli. Pasaport, bilet ve paranızı saklayabileceğiniz içlik cüzdanlarından edinin. 
Sırt çantalılara başlayacakları macera için öneriler yazmakla bitmez. Bu yüzden önerdiğimiz internet sitelerine, Barış Bakır’ın son kitabı ‘Sırt Çantamdaki Avrupa’ kitabına ve Erdem Gürses’in erdemgurses.tumblr.com adresindeki blog’una göz atabilirsiniz…  

ÖNCEDEN REZERVASYON YAPTIRIN
UCUZ YEMEK: Restoranlar, bu gezgin ruh için fazla lüks. Avrupa’da en güzel karın doyurulacak yerler şarküterilerdir. Sandviç yaptırın! 
“Avrupa’da su bile pahalı” sözü doğru ve yerindedir. O yüzden çantanızdan mataranızı eksik etmeyin ve çeşmelerden doldurduğunuz suları kana kana için. 
KONAKLAMA: Seyahatiniz mayıs-eylül ayları arasındaysa konaklama konusunda yoğunluk nedeniyle sıkıntı çıkabilir. O yüzden hostelz.com ve hostelbookers.com internet adreslerine bakın, hatta belirlediğiniz yerlere önceden rezervasyon yaptırın. Bir başka güzel formülü de sizin gibi seyyah kişilerin evlerinde sizi misafir etmeleri. Bunun için de en güvenli adreslerden biri couchsurfing.org internet sitesi.


<p>Caspian Airlines´a ait bir yolcu uçağının neden acil iniş yaptığı bilinmezken olayda ölen ve yara

İran´da Bir Yolcu Uçağı Şehir Merkezindeki Karayoluna Acil İniş Yaptı

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Çin'den korkutan görüntüler gelmeye devam ediyor!

Anadolu'nun en büyük 'millet bahçesi' açılışa hazır