• $7,4831
  • €9,0525
  • 441.11
  • 1524.49
09 Ocak 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Genç tasarımcılar online yarıştı

Genç tasarımcılar online yarıştı
- ÜMİT TEMURÇİN / umittemurcin@gmail.com

Türk moda endüstrisinin tasarımcı ihtiyacına cevap vermek, genç, yenilikçi tasarımcıların önünü açma amacıyla Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EİB) tarafından Ticaret Bakanlığı'nın desteğiyle bu yıl 15. kez düzenlenen EİB Moda Tasarım Yarışması'nın koçluğunu başarılı moda tasarımcısı Özlem Erkan yaptı. Finalistlerden Zülal Açar birinci oldu. İkinciliği Selen Tavtın kazanırken, üçüncülüğü Ayşe Kaya elde etti.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş Ege Bölgesi’nin tasarım kültürünü geliştirmek, genç tasarımcılara kariyer imkânları sunabilmek, “Designed in Turkey” algısının geliştirilmesine katlı sağlamak amacıyla 2004 yılından beri düzenledikleri EİB Moda Tasarım Yarışmasıyla Türk moda endüstrisine yüzlerce tasarımcı kazandırdıklarını söyledi.

Ödül töreninde konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, tasarımların talebe şekil vereceğine inandıklarını, müşterinin bir sonraki isteğinin bu tasarımlarla şekilleneceğini düşündüklerini, genç tasarımcıların sektörde bir adım öne geçmeleri için tasarım yarışmalarının öneminin büyük olduğunu vurguladı. Biz bu noktada, hem insan kaynakları hem de altyapı ve doğal kaynakları ile öne çıkan İzmir’de, Ege İhracatçı Birliklerimiz tarafından düzenlenen bu yarışmaya özel bir önem veriyoruz” diye konuştu.

ÖZLEM ERKAN İLE TASARIM KOÇLUĞU

Moda Tasarımcısı Özlem Erkan koçluğunu yaptığı EİB 15. Moda Tasarım Yarışması’nın geçmiş yıllara nazaran pandemi nedeniyle farklı şekillendiğini ifade etti. Finalistlerin motivasyonlarını yüksek tutmak için ciddi bir çaba sarf ettiklerini benimle özel olarak paylaştı. Hatta başarılı şekilde online olarak hayata geçen bir organizasyon olmasına rağmen, genç finalistlere pandemi şartları elverirse canlı dev bir defile yapılacağı sözü verilmiş. Umarım finalistler bu fırsatı yakalar.

Tasarımcıların kıyafetleri dikim aşamasından başlanarak, fitting süreci, kıyafetlerin mankenler üzerinde 360 derece fotoğraf çekimiyle zenginleştirilmiş finalist videoları seçim öncesi jüri üyelerine izletilip ilk üç finalist belirlenmiş.

Yarışmanın birincisi Zülal Açar 18 bin TL’lik ödülün sahibi olurken, ikinci olan Selen Tavtın 13 bin TL ve üçüncülüğü kazanan Ayşe Kaya 8 bin TL para ödülünün sahibi oldu. Para ödülünün yanı sıra üç finalist yurtdışında iki yıllık yüksek lisans eğitimi hakkı kazandı.

<p>Siyaset Bilimci-Sosyolog Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin, Sosyal İşler'de Trump cephesinde yaşananları ve

'Küreselciler tarafından Trump'a karşı bir boğma hamlesi var'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, Milli Saraylar Resim Müzesi Açılış Programı'na katıldı

Seyirciler gösterinin bir parçası sandı! Korkunç gerçek sonradan ortaya çıktı