• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
31 Ağustos 2012 Cuma 01:27 | Son Güncelleme:

Gelin, damattan büyük sizce sorun olur mu?

Gelin, damattan büyük sizce sorun olur mu"

42 yaşındaki Meltem Cumbul ve 30 yaşındaki Alican Özbaş’ın evlilikleri bu haftanın gündemini belirledi... Tartışma yeni değil. Evlilikte kadın erkekten büyük olabilir mi, olamaz mı? Sokağa çıktık, farklı meslek ve yaş gruplarından kişilere sorduk. “Aşkın yaşı olmaz” diyen de oldu, “Oğlum, kendinden büyük kadınla evlenemez” diyen de…

Sibel ATEŞ YENGİN
sibel.ates@aksam.com.tr

Önce Meltem Cumbul’un gizlice evlendiği haberleri yayıldı. Ardından damat Alican Özbaş’ın Meltem Cumbul’dan 12 yaş küçük olması gündemi sarıp sarmaladı. İki yetişkin birbirini sevmiş ve bir yastıkta kocayıncaya kadar hayatlarını birleştirme kararı almıştı. Buraya kadar her şey normaldi. Bu durumda damadın ailesine de “Onlar erdi muradına biz çıkalım kerevetine” demek düşerdi. Ancak böyle olmadı. Damadın babası Erol Özbaş, bu evliliği onaylamadığını, aradaki yaş farkından dolayı oğlunun annesini özlemiş olabileceğini söyledi. Hatta daha da ileri giderek 5 yıl sonra Meltem Cumbul’un oğluna ‘yetemeyeceğini’ ifade edip oğlunu ‘enayi’ bulduğunu açıkladı. Ancak kendinin de bu açıklamayla benzer bir duruma düşmüş olabileceğinin farkına varmış olmalı ki zehir zemberek konuşmasının hemen ardından ‘aslında bu sözlerin bir anlık öfkeyle ağzından çıktığını’ söyledi. Üstelik bu kadar sert sözler sarfettiği Meltem Cumbul için de “Artık bizim gelinimizdir” diyerek evliliğe onay verdiğini açıkladı.

Biz de genç erkek-olgun kadın ilişkisinin toplumda nasıl karşılık bulduğunu araştırmak üzere sokağa çıktık. Çeşitli meslek gruplarından kişilere bu durumu nasıl karşıladıklarını ve ‘olgun gelin ya da genç damat siz ya da sizin çocuğunuz olsa’ diye sorduk. Ardından Doktor Cem Keçe’ye kadının ve erkeğin cinselliğinin hangi yaşlarda son bulduğunu, böyle açıklamalar yapan bir babanın aslında bilin altında ne söylemek istediğini sorduk. Cevaplar oldukça ilginçti…

Gelinim, oğlumdan 12 yaş büyük ve 7 yıldır birlikteler
Dilek Güngör/Psikolog
Erkeğin daha genç olmasını yadırgamıyorum. Benim oğlum da kendinden 12 yaş büyük biriyle evli ve 7 yıldır beraberler. Hayatın ne getireceği belli mi? Aynı yaşta olanlar ayrılmıyorlar mı? Neden erkekler 70’inde -Asil Nadir gibi- kendinden 40 yaş küçük bir kadınla evleniyor da kadınlarınki mesele oluyor. Tamamen erkek egemen toplum baskısı var! Eğer genç çocuk anne özlemindeyse, o zaman, yaşlı erkekler de torun sahibi olmayı mı özlüyorlar da, kendilerinden 40 yaş küçük kadınla evleniyorlar?

Meltem Cumbul çekici bir kadın, ilişkilerde deneyimli olabilir ve bir erkeğin isteklerini daha iyi algılayabilir. Erkekler de artık ‘bilen kadın’ istiyor. Ayrıca birçok erkek cinsel anlamda kadını tatmin etmiyor. Sigara, içki erkeğin cinsel gücünü yıpratıyor. Bu nedenle de kadınlar artık rahatça kendinden küçük erkeği seçebiliyor. Bazı kültürlerde kadının yaşça büyük olması tercih bile edilir. Mesela anneannem dedemden büyüktü, 60 yıl evli kaldılar. Büyük dedemin karısı ondan 17 yaş büyükmüş. Yörük kültüründe hatta Kürt kültüründe de, yani göçebe kültürde kadının büyük olması normal ve tercih edilir; çünkü kadın çekip çevirendir.

Meltem’in kayınpederine gelince, o dünü düşünerek depresyon yaşıyor bence... Geçmişte o da Ajda Pekkan ile birlikteymiş, magazin basınında yazdığına göre. Geleceği düşünerek de kaygı ve endişeyle bugünü yaşayamıyor! Şu anda Meltem ve genç eşi mutlu! Önemli olan bu… İnsanlar ‘ileride ne olur’ kaygısıyla, olmayan bir durumun derdiyle, olan mutluluğu, gerçeği kaçırıyor. Meltem’in ilişkisi bir gün bitebilir de bitmeyebilir de. Ama olumsuz, kıskanç bir anlayış, baskı ve dedikodularla, toplumsal yaş ayrımcılığı dolayısıyla güç kaybedip tartışmaya başlarlarsa ilişki yıpranabilir tabii. Üzerlerinde toplum ve mahalle baskısı var. İnsanlar kıskançlıklarından, mutlu insanların hayatlarını bozmaya çalışıyor. Bu, son derece sadist bir toplum anlayışı…

Hiç evlenmemek en iyisi
Hasbiye Günaçtı/Aktivist-feminist
Kadına dayatılan yaş kriterinin göreceli bir dayatma olduğunu düşünüyorum. Erkek egemen sistem, kadın doğurganlığının merkeze konulduğu heteroseksist ilişkilerde erkeğin yaşlı olmasında bir sakınca görmezken, genç erkeğin kendinden büyük kadınla ilişkisini, -dayattığı sistemin neresine koysa işine gelmediğinden- el altından kadını aşağılayarak, genç erkekle evlilikten uzak tutmak istiyor. Güçlü ve buna direnen kadınların yanında olmak, aslolanın karşılıklı irade ve istek olduğunu vurgulamak gerek ki bana kalsa hiç evlenmesinler, ayrı ayrı birlikte yaşasınlar ve evliliği üretmesinler derim; o başka bir mevzu. Ayrıca olgun erkekle genç kadın evliliği aslında kadını mağdurlaştıran, yaşlı erkeğin toplumsal mastürbasyonuna yol veren bir durumdur.

Kendimden büyük kadınla evlenmem; saçma!
Fatih Üsküp/Gazete bayii
Kadının erkekten yaşça büyük olması çok saçma. Erkeğin kadından daha büyük olması gerek. Erkek de en fazla 10 yaş büyük olmalı.

Konu açıldığında kendimi kötü hissediyorum
Benan Ateş/Sosyal Danışman 
Kendimden 9 yaş küçük biriyle 16 yıldır beraberim. Ancak biz yaş farkını dert etmezken ilişkinin başında arkadaş çevremden bazıları bu nedenle ilişkimin çok fazla sürmeyeceğini söylemişti. Oysa hâlâ çok iyi anlaşıyoruz ve çok mutluyuz. İki kişi mutlu olduktan sonra yaş farkı hiç önemli değil. Kadın üzerindeki toplumsal baskı o kadar yoğun ve içimize o kadar çok işlemiş ki yaş konusu açıldığı zaman kendimi kötü hissetmekten alamıyorum.

Hayat zaten zor gençler daha eğlenceli
Ayla Şeşan/Reklamcı
Bizim gibi toplumlarda kadın erkekten genç, güzel, sağlıklı olmalı; sağlıklı çocuklar doğurmalı. Kocaya ve çocuklara baktığı gibi evin yaşlılarına da bakmalı. Çünkü bu genel anlayışa göre çocuk doğurmayan kadın, kadın değildir. Erkek kadından genç olursa ideal eş olamaz. Bence aşk bu! Genç ya da yaşlı erkeğe âşık olunabilir. Kadın kendinden yaşlı erkeği nasıl tercih ediyorsa, genç olanı da edebilmelidir. Toplum baskısına rağmen bunu kamuoyuna açıklayabilen tanınmış kişilerin bu tür ilişkileri daha da anlamlı. Demek ki gerçekten bir aşk var ki kadın bunu göze almış diye düşünüyorum. Bir de kadının ruhu, kişiliği kendinden daha gençlerle uyum gösteriyor da olabilir. Bu da çok normal. Hayat zaten zor, gençler daha eğlenceli.

Önemli olan kimya…
Ayfer Candemir/Kimya Mühendisi
Önemli olan kimya meselesi aradaki yaş farkı değil. Aşkın ne yeri, ne zamanı, ne dili, ne de dini var. Önemli olan düşünsel ve ruhsal anlamda iletişim kurabilmek. Yaş farkını dert edeceğimize kendimizi özgür bırakıp hissettiğimiz gibi yaşama refleksi edinmeliyiz. Erkek kendinden küçük kadınlarla birlikte olabiliyorsa kadın neden genç bir erkekle birlikte olmasın? Hayata bir kere geliyoruz.

Erkekler geç olgunlaşıyor
Necdet Demirok/Emekli
Erkekler daha geç olgunlaştığı için kadının yaşça büyük olması bazı sorunlara neden olabilir. Önemli olan kişiler birbirlerini ne kadar tamamlıyor, ruh ve beden uyumunda ne kadar başarılı olabiliyor ve yaşam bütünlüğünü kucaklayacak azami müşterekleri var mı? Eğer bunlar sağlanıyorsa yaşın önemi kalmıyor. Yaşça küçük olan, büyüğün olgunluğundan, hayat tecrübesinden yararlanmak isterken, büyük olan da diğerinin dinamik yapısına hayran olabilir. Yaş farkından çok, kişilik özellikleri daha önemlidir. Yaş farkıyla birlikte gelişim seviyesinin aynı olup olmadığı da önemli bir noktadır. Birbirine yakın yaşlarda olan insanların hayata bakışlarında derin uçurumlar olabiliyor. Doğru soru şu olmalıdır: “Ben neden bu seçimi yapıyorum, eşim benim hangi duygusal ihtiyaçlarıma hitap ediyor ve uzun yıllar sürecek bu durum bana iyi gelecek mi?”

Hint felsefesinde kadın, genç erkeği eğitir
Ateş Yaylıoğlu/Eskrim eğitmeni
İlişkilerde erkek ya da kadın, yaş farkının olmasında hiçbir sakınca görmüyorum. Herkes yaş farkı olan ilişkilere, ilişki sonsuza kadar sürecek varsayımı altında bakma eğiliminde. Oysa istatistiklere bakıldığında ilişkilerin mutlu olduğu dönem ortalaması en çok 3-5 sene değil mi? Bu nedenle kadının daha erken yaşlanıyor olması sorun yaratmayacak, aşk zaten tükenmiş olacaktır. Uzun süreli ilişkilerde durum ‘orta yaşlı erkek-daha yaşlı kadın’ ilişkisine evrildiğinde, ilişkideki mutluluğu kadının erkeği hâlâ duygusal açıdan besleyip besleyemediği ve erkeğin kadından bekledikleri belirler. Bugüne kadar Marguerite Duras gibi birçok sanatçı kadının ölüme yaklaşırken yanlarında genç sevgililerinin olması tesadüf olmasa gerek. Ayrıca Hint felsefesinde orta yaşlı kadının genç erkeği eğiteceği, genç erkeğin de orta yaşlı kadının ihtiyaçlarını karşılayacağı ve uygun bir çift olacakları düşünülür.  

Aldatmalara neden olur
Mehmet Hekimoğlu/Sigortacı
Kadınla erkeğin arasında en fazla beş yaş olmalı, aradaki yaş farkının çok olması tehlike arz edebilir. Yıllar geçtikçe kadın ya da adam yaşlanacak dolayısıyla partnerlerin istekleri karşılanamaz hale gelecek ki bu da tarafların birbirini aldatmasına neden olur.

Oğlumun kendinden büyük biriyle evlenmesini istemem
Tezcan Hekimloğlu/Ev hanımı
Kadın, erkekten yaşça büyük olmamalı. Böyle ilişkileri onaylamıyorum. Oğlum kendinden yaşça büyük biriyle evlenmek isteseydi kesinlikle buna karşı çıkardım. Mutlaka ileride sorunlar çıkacak, aldatma olacaktır.

Âşık olsam da evlenmem
Aydın Çam/Garson
Sanatçılar arasında yaş farkı önemli değil. Seda Sayan’ın da, Bülent Ersoy’un da, Halis Toprak’ın da kendinden genç eşleri, sevgilileri oldu. Sanatçının parası var, 50 yaş büyük olsa da olur. Halk arasında böyle şeyler normal değil. Davul bile dengi dengine çalar. Yaşlı erkeklerin de kendinden küçük genç kızlarla birlikte olmasını onaylamıyorum. Âşık olsam da istemem; zaten ailem de istemez.

ÜNLÜ KADINLAR YAŞA DEĞİL, AŞKA BAKIYOR
‘GELİN hanımın yaşı damattan büyük’ tartışması gündemimize ilk kez gelmiyor. Zira ünlüler dünyasında pek çok örnek var...

Seda Sayan’ın aşkı çoğunlukla kendinden küçük yaştaki erkeklerde aradığını biliyoruz.

Sevil Atasoy, Zerrin Özer, Hatice Aslan, Nermin Bezmen, Bülent Ersoy hatta bu konuda  çok konuşulan Pınar Altuğ...

Tolga Savacı kendinden 10 yaş büyük Nermin Bezmen’le sevgili olduğunda çıkan dedikodulara; “İnsanlar yapmaya cesaret edemediği şeyleri yapanları çekiştirir” demiş, Nermin Bezmen ise; “Benim en büyük gıdam aşk! Yemek de, içmek de istemem. İnsanının yüreğini, beynini doyurur” diyerek konuya nasıl baktığını ortaya koymuştu. Hatice Aslan ise genç sevgilisi Kenan Ece’yle birliktelikleri ardından “Kalıplara takılıyoruz, ‘Gerçekten birbirlerini seviyorlar mı?’ diye kimse sormuyor” diyerek olaya aşktan yana bakmak gerektiğini tekrar etmişti. Kendinden 23 yaş küçük sevgilisiyle yakında evleneceğini açıklayan Nilgün Belgün ise konuya belki de en samimi açıklamayı getiren ünlülerden; “Aşkın yaşı olur mu? Hem gelinlik giyeceğim hem de kır düğünü yapacağım.”

ERKEKLER HER YAŞTA CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEYE MUKTEDİR ALGISI YANLIŞ!
Cem Keçe / Psikolog

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği başkanı Cem Keçe, yaş farkı olan evlilikleri cinsel açıdan değerlendiriyor ve şimdiye kadar karşılaştığı vakalardan edindiği deneyimlerle konuya açıklık getiriyor:

“Yaş farkından dolayı yaşanabilecek sorunların en önemlilerinden biri çiftler arasındaki cinselliktir. Erkekler, cinselliğin durduğu bir dönem olmasa da azaldığı bir andropoz dönemi yaşar. Kadınlar ortalama 48 yaşından sonra menopoz dönemine girer. Kadının yaşça büyük olması bir ve birden fazla çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için ciddi sorunları beraberinde getirecektir. Erkeklerin andropoz döneminde ve sonrasında çocuk sahibi olmaları mümkünken, kadınların menopoz sonrası çocuk sahibi olmaları mümkün değildir. Bu durum ilişkilerde ciddi tartışmalara neden olabilir.

Ancak menopoz, andropoz üreme dışında cinsel performans olarak hem kadınların hem de erkeklerin cinsel hayatlarını olumsuz etkiler. Menopoz kadınlarda cinsel isteksizlik, vajinal kuruluk ve geç orgazm olma gibi cinsel işlev sorunlarına yol açarken; erkeklerde sertleşme sorunları ve cinsel isteksizliğe yol açabilir.

Sanki toplumun genelinde, ‘Erkekler her yaşta penis-vajina birlikteliği içeren cinsel ilişkiye girmeye muktedir!’ gibi bir algı var.  Ancak bu doğru bir algı değildir. Çünkü menopoz döneminde penis-vajina birlikteliği içeren cinsel ilişkiye girmeye muktedir olan kadındır. Oysa yaşlanma ve andropozla birlikte erkeklerde sertleşme refleksi yavaşlar, çok zorlaşır.

“Oğlum annesini özledi” diyen bir baba aslında ne demek ister?
Genç erkeklerin olgun kadınlarla kurduğu ilişkilerde, bilinçdışı olarak, ölüm nedeniyle kaybedilen, ayrılıklar nedeniyle görüşülmeyen veya çocuklukta yeterli sevgi vermeyen bir anne özleminin izlerine rastlamak mümkündür.

Ayrıca genç oğulları olgun kadınlarla evlilik yapan babalar, oğullarının yaptığı evliliği onaylamayabilirler, onları kıskanabilirler veya bilinçdışı olarak oğullarının yerinde olmak isteyebilirler.

Ancak tüm bunlar karışık ve çözümlenmesi çok zor olan duygulardır.”

<p>Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, lekelenmeme hakkının önemine dikkati çekerek '300 binin üzerinde so

300 bin kişi 'leke'den kurtarıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı