• $9,3236
  • €10,846
  • 533.247
  • 1431.73
21 Temmuz 2018 Cumartesi 00:01 | Son Güncelleme:

Fazla kilolarımızı vermek kadar korumak da önemli

Fazla kilolarımızı vermek kadar korumak da önemli

NİL ŞAHİN GÜRHAN

nil@nildiyet.com

Diyet yaparken en önemli amacımız fazla kilolarımızdan bir an önce kurtulmak. Oysa sonrası da en az kilo verme süreci kadar önemli. 

Peki, verdiğiniz kiloların kalıcı olması ve emeklerinizin boşa girmemesi için neler yapmalıyız?

Diyete başlarken çok kararlı olmalı ancak kör aceleci olmamalıyız. Amacımız fazla kilolarımızı sağlıklı diyetlerle, en doğru zamanda vermek olmalı. ideal kilomuza geldikten sonra da, kendimize zaman ayırmaya devam etmeli, verdiğimiz sabır dolu mücadelenin önemini unutmamalıyız. Koruma programı kilo verirken uyguladığımız diyet gibi yeterli ve dengeli beslenmekle sağlanır. Vücudumuzun ihtiyacı olan temel besinleri her gün beş veya altı öğün şeklinde düzenli olarak alınması gereklidir. Bu temel besinler; Protein grubu yiyecekler.

Bu yiyecekler :et, peynir, yumurta.

Kalsiyum içeren yiyecekler: Bu gruba süt ve yoğurt dahil edilir. 

Ekmek ve tahıl ürünleri : Bu gruptaki yiyecekler karbon hidrat ağırlıklı ve B grubu vitaminlerinden zengin yiyeceklerdir.

Sebze Grubu yiyecekler : Çiğ sebze ve salatalar, sebze yemekleri

Meyve grubu yiyecekler: Bir çok vitamin, mineral ve lif yönünden son derece zengindir. Ve ayrıca karbon hidrat içerirler.

Yağ: Yemeklerde mümkün olduğunca az olmalı, katı yağlardan kaçınılmalı, sıvı yağ kullanılmalı, ayrıca az miktarda yağlı kuru yemiş (fındık, fıstık, ceviz, badem vb.) tüketilmelidir. 

Şeker ve şekerli yiyecekler. 

Bu gruptaki yiyecekler mümkün oldukça az tüketilmelidir.

KORUMA PROGRAMINI ÖNEMSEYİN

Diyet esnasında yaptığımız  aktivitelerimize devam ederek düzenli sporumuzu yapmalıyız. Kısacası aldığımız enerjiyle harcadığımız enerji arasındaki dengeyi korumalıyız. Düzenli tempolu yürüyüş, yüzme, bisiklete binmek, kültürfizik yapmalı ayrıca ev ve iş hayatımızda hareketlerimizi arttırabiliriz. Sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığımızı bir yaşam felsefesi olarak benimsemeliyiz. Yaşadığımız sürece sağlıklı ve zinde kalabilmek hatta uzun yaşayabilmek için sağlıklı ve düzenli beslenmeliyiz. Bu nedenle her zaman koruma ve kendimize bakma modunda olmalıyız. Uyguladığımız diyet bizim metabolizmamıza, yaşam tarzımıza, çalışma yaşamımıza uygun, bize (kendimize özgü) özel olarak bir uzman tarafından hazırlanmış olursa; diyetin uygulaması esnasında sağlıklı beslenme hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip oluruz. Edindiğimiz bu bilgi ve alışkanlığı fazla kilolarımızı verdikten sonra da uygulamaya devam etmemiz kolay ve kendiliğinden olur. Ancak bu sayede fazla kilolardan sürekli kurtulmuş olarak yaşamamız mümkün olur. 

Kilo veren kişilerin en çok yaptığı hatanın başında koruma programı uygulamaması gelmektedir. Fazla kilolarımı verdim artık rahatım düşüncesiyle kendini bırakması ve eski yaşam alışkanlıklarına ve beslenme tarzına dönmesidir. Kilo alma nedenlerinin hayatımızda tekrar yer bulması kilo alınmamızı kaçınılmaz kılar. Bir süre sonra kilolar tekrar geri alıp, tekrar başa dönmüş, kilo ver al şeklinde bir kısır döngüye mahkum olmuş oluruz. Özetle, sağlıklı beslenme ve diyet programında öğrendiğimiz her şeyi sadece fazla kiloları vermekte değil, sonrasında koruyup ömür boyu sağlıklı kilomuzda kalmak için de kullanabiliriz. 

<p>Makyaj insanı güzel gösterdiği gibi hiç istemediği şekilde de gösterebilir. Çünkü güzel gösteren

En sık yapılan 5 makyaj hatası nelerdir?

Çobanlıkla başladığı hayvancılıkta çiftlik sahibi oldu

Edirne'deki Omurgasızlar Müzesi'nde 2 bin böcek türü sergileniyor

MTA Yerleşkesinde patlama oldu