• $9,7268
  • €11,3466
  • 560.884
  • 1479.93
31 Mart 2012 Cumartesi 01:44 | Son Güncelleme:

Faytonlarımıza dokunmayın

Faytonlarımıza dokunmayın

İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), Adalar'ın simgesi faytonların bir kısmının kaldırılarak yerine elektrikli faytonların faaliyet göstermesine karar verdi. Ancak faytoncuların, esnaf ve Ada halkının yürüttüğü 'Faytonlarımıza Dokunmayın' kampanyası, elektrikli fayton projesini rafa kaldırmış gibi görünüyor.

İPEK CEYLAN ÜNALAN
ceylanipek@gmail.com

Denizi, doğası, huzurlu ortamı ve sakinliğiyle İstanbulluları cezbeden, keyifli bir vapur yolculuğuyla ulaşılabilen cazip kaçamak yerlerinden biri Adalar... Bu kaçışa eşlik eden ve onu zevkli hale getirense geçmişi 1830'a kadar uzanan, Adaların sembolü faytonlar... 
Ancak bugünlerde İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) hazırladığı rapor, faytoncuları da fayton sevenleri de tedirgin ediyor. Raporda Büyükada'daki 226 faytondan 86 tanesinin kamulaştırılacağı ve ilk aşamada 40 elektrikli aracın kullanılacağı belirtiliyor. Gerekçe; çevre kirliliği, yüksek fiyatlar  ve barınakların yetersizliği...
Ancak Adalar Belediyesi Başkanı Mustafa Farsakoğlu, doğal görüntüyü bozacağı gerekçesiyle elektrikli faytonlara karşı. Adaların doğal güzellikleri, özel konumu nedeniyle SİT alanı ilan edildiğini, iç ulaşımın dünyada eşi bulunmayan biçimde plakalı faytonlarla yapıldığını söyleyen Farsakoğlu, 277 faytonun onlarca aileye istihdam sağladığını da belirtiyor. Elektrikli taşıtların Ada trafiğine dahil edilmesiyle Ada'nın 4-5 metre genişliğindeki, bisikletlerin de geçtiği yollarında sıkıntı yaşanacağının altını çiziyor.
UKOME'nin önerisi elektrikli faytonlar, tek geçim kaynağı faytonculuk olan faytoncuları da düşündürüyor. 'Faytonlarımıza Dokunmayın' başlığıyla imza kampanyası başlatan Faytoncular Odası, kısa zamanda büyük bir kitleye ulaşmayı başarmış.
ELEKTRİKLİ FAYTON OLMAZ
Faytoncular Odası Başkanvekili İsmail Adnan Karsan 'Kampanyaya destek için Ada'ya gelenler var. Faytonların kaldırılması, yerine elektrikli faytonların getirilmesi istenmiyor' diyor.
Faytonların sayılarının azaltılmasının çözüm değil, çözümsüzlük getireceğini belirten Karsan'ın önerisi; etkin bir denetim mekanizmasıyla faytonların iyileştirilmesi.
Adalılar'ın, esnafın ve faytoncuların tepkilerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın cevabı şöyle: 'Esasında faytoncuların da talep ettiği şekilde, ahırlar yetmediği için sayılarının azaltılması söz konusu. Faytonlar kalktığı zaman elektrikli olur ya da olmaz bu ayrı bir tartışma konusu. Böyle bir şey olursa, esnafı da mağdur etmeyi düşünmeyiz. Halk ne istiyorsa o olur. 'Ada'da fayton azaltılmasın' deniyorsa veya 'elektrikli olmasın' deniyorsa, evet. Biz orada insanlar için varız.'
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın bu açıklamalarının ardından UKOME'nin nasıl bir adım atacağı Adalılar tarafından merakla bekleniyor.


 

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı