• $7,9581
  • €9,4801
  • 463.238
  • 1325.47
25 Ocak 2020 Cumartesi 08:00 | Son Güncelleme:

Fabrikasyon değil doğal Angus üretimi mümkün

Fabrikasyon değil doğal Angus üretimi mümkün
- GÜLCAN TEZCAN / gulcantezcann@gmail.com

İlaçla değil doğal besiyle üretim modelini benimseyen Erzincan'daki Mehmet Ali Bey Palangası, Türkiye'nin et ihtiyacını yerli üretimle desteklemeyi amaçlıyor.

Tarıma paralel olarak sanat ve kültür programlarını da kademeli olarak hayata geçiren Palanga, yakın zamanda dünyanın sayılı özel mimari koleksiyonlarından birisi olma yolunda. Kısa sürede batıdan birçok akademisyen ve öğrencinin dikkatini çeken Palanga’daki çiftlik binaları uluslararası mimari ödülleri de kazandı. Son olarak ARKİTERA dergisinin oluşturduğu seçici kurul sanatçı Kutluğ Ataman’ın kurduğu Palanga’yı 2019’un en iyi işvereni seçti.

Ataman, bu yıl tarım topraklarının iyileştirilmesi konulu iki araştırma projesi başlattıklarının da müjdesini verdi. Amaçlarının ilk aşamada Türkiye’nin ve ileride çevre ülkelerin yüksek kaliteli ve sağlıklı protein ihtiyacını karşılayan bir üretim merkezi kurmak olduğunu söyleyen Ataman, Palanga’da “Sağlıklı toprak eşittir sağlıklı hayvan eşittir sağlıklı insan” felsefesiyle Angus inekleri yetiştirdiklerini kaydediyor. 

Ataman, “Tamamıyla açık meralarda üretilen Angus inekleri ağır kış şartlarında da ahır ihtiyacı duymuyor. Sadece doğal otla açık alanda yetiştirildikleri için kapalı tesislerde büyük sorun olan metan gazı salınımı ve buna bağlı olarak başta verem olmak üzere hastalıkların da önüne geçiliyor. Yetiştirilicikte antibiyotik, ensektisit ve doğal olmayan herhangi bir ilaç kullanılmadığından sağlık ve lezzet bakımından çok yüksek kalitede et üretilebiliyor. Yabani sarımsak, dağ kekiği, sütleğen bitkisi gibi Doğu Anadolu’ya ait yerel bitkilerle yetişen hayvanların eti, suni yöntemlerle üretilen tesis hayvanlarından daha lezzetli ve sağlıklı oluyor” diye konuşuyor. 

Palanga’da yakın zamanda tamamıyla doğal koşullarda üretilmiş kaz ve ördek üretimine de başlanacak. 2019 yılında 23 bin ağaç  fidesi diken işletme, şimdiye kadar yörede toplam 50 bin fidan dikti. Ataman, her yıl 10 bin fidan dikerek küresel ısınmaya karşı üzerlerine düşeni yapmaya çalıştıklarını belirtiyor. 

<p class='MsoNormal'>Fransa’da ortam çok gergin ve endişe duyuyoruz diyen Sirene,  sığınmacıla

“Fransa'da polis şiddeti olaylarını yayınlamak yasak olacak”

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'da 658 parça tarihi eser ele geçirildi

Azerbaycan ordusu 27 yıl sonra Kelbecer'e girdi