• $8,3672
  • €10,234
  • 502.297
  • 1459.57
01 Mayıs 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Evde bitki yetiştirmek isteyenlere 5 öneri

Evde bitki yetiştirmek isteyenlere 5 öneri
- İPEK TANIR / cumartesi@aksam.com.tr

Tam kapanma kararı sonrası evde kalacak olanlara iyi gelecek hobilerin başında çiçek, sebze ve meyve yetiştiriciliği geliyor. Bahar mevsiminin nimetlerinden yararlanmanın tam zamanı. Peki evde çiçek bakımının püf noktaları neler?

Evde ya da işyerinde çiçek, bitki hatta küçük sebze ve meyveler yetiştirmek, bakımlarını yapmak pandemi süreciyle birlikte son zamanların en dinlendirici uğraşları arasında yer alıyor. İkinci kez tam kapanmaya gidildiği bu günlerde de belki bir çokları için bitkiler her anlamda nefes alma imkânı sağlayacak. Üstelik bahar mevsimi çiçek yetiştiriciliği için en uygun dönemlerden biri.

Pandeminin stresinden uzaklaşmak, evde ya da ofiste kalınan zamanda keyifli bir hobiyle vakit geçirmek isteyenlerin sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Ancak çiçeklerin ve diğer farklı bitkilerin solması, hayat sürelerinin kısa olması, canlılıkları ve parlaklarıyla ilgili sorunlar, bu dinlendirici ve keyifli uğraşın önde gelen sorunları olarak dikkat çekiyor. İlk kez çiçek yetiştirenler için çok zor ve zahmetli görünse de bitkilerle iletişimin dilini çözenler için bu uğraş hobi olmanın da ötesine geçebiliyor.

EVDE DAHA FAZLA BİTKİ YETİŞTİRİLİYOR

Bitki besleme ürünleri sunan Bacteco'nun Tarım Danışmanı Harun Karakuş, pandeminin yalnız çiçek değil, sebze-meyve yetiştiriciliğine ve evde tarıma da ilgiyi artırdığını söylüyor. Karakuş, aynı yönelimin dünyada da olduğunu şöyle ifade ediyor: "Geçtiğimiz yıl İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, pandemi döneminde televizyon seyretmenin ardından evde yapılan ikinci en popüler aktivite, bitki yetiştirmek ve evde tarım yapmak olarak öne çıkıyor. Bitkilerin yemek pişirmenin bile önüne geçtiği görülürken, Amerika ve Kanada'da yürütülen bir başka araştırma, her iki kişiden birinin (ankete katılanların yüzde 51'i) pandemi döneminde evinde en az bir tür meyve ya da sebze yetiştirdiğini gösteriyor. Bu kişilerin yüzde 17,4'ü pandemiyle birlikte evde ilk kez sebze ya da meyve yetiştirmeye başladığını söylüyor."

ÇİÇEK BAKIMI İLE İLGİLİ 5 PÜF NOKTASI

Harun Karakuş, evinde veya işyerinde minik bir bahçe düşleyenlerin yanı sıra, balkonunda organik meyve veya sebze yetiştirmek ya da evde tarım yapmak isteyenlere özel önerilerini şöyle paylaşıyor:

YETİŞTİRMEK İSTEDİĞİNİZ BİTKİYLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİ EDİNİN

Eğer toprak ve bitki yetiştiriciliğiyle ilgili deneyiminiz yoksa öncelikle bitkileri ya da yetiştireceğiniz sebze ve meyveleri tanıyın. Çünkü her bitkinin, sebzenin ve meyvenin kendine özgü iklim, toprak ve yetiştiricilik özellikleri var.

GEREKLİ KOŞULLARI OLUŞTURUN

Yetiştirilecek bitki, meyve ya da sebze için gerekli ortam ve koşulların sağlanması önemlidir. Kökleri ve yaprakları için uygun ışığın sağlanması, mekanın düzenlenmesi, uygun büyüklükte saksı ya da alan kullanımı, güneşi çok sevmeyen bitkiler yetiştirilecekse şemsiye ya da tente kullanılması, toprağın nemli kalmasının sağlanması gibi noktalar, öncelikle dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor.

DOĞRU TOPRAĞI SEÇİN

Yetiştirilmek istediğiniz bitki için toprak verimli, fazla suyun tahliye edilmesi için iyi drene edilmiş ve besin elementleri bakımından zengin olmalıdır. Uygun toprağı, bahçe ürünleri satan mağazalardan kolayca temin edebilirsiniz.

SABIRLI OLUN

Her yaşta zevkle yapabileceğiniz bu rahatlatıcı hobiye, yetiştirmek istediğiniz bitki, sebze ya da meyvelere zaman ayırın, sabırlı olun. Büyümelerinin her aşamasını gözlemlemek ve ortam koşullarının devamlılığını sağlamak oldukça önemlidir. İlk denemelerde başarısız olmanız sizi yıldırmasın.

BİTKİLERİN HAYAT SÜRESİNİ UZATAN FORMÜLLER KULLANIN

Bakım setleri ve ürünleri, bitki yetiştirirken yaşadığınız sorunlara birkaç günde ve gözle görülür çözümler sunar. Formüllerinde bulunan maddeler ve vitaminler sayesinde, bitkilerin besin ihtiyacının tamamını karşılar. Bitkilerin hayat süresinin uzamasını, yapraklarının daha yeşil ve sağlıklı olmasını, canlılık ve parlaklarının artmasını sağlarken, aynı zamanda zararlı böceklerin de bitkinlerden uzak durmasına yardımcı olur.

  • çiçek bakımı
  • bitki yetiştirme
  • hobi
<h3> Kalp sağlığınız için yapmanız gerekenler:</h3><p>✔️ Beslenmeye dikkat edin.</p><p

Kalp sağlığımızı nasıl koruyabiliriz?

Siyah-beyaz mutluluk... Beşiktaş'ta kupa sevinci

İstanbul'da kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu yaşandı

Rus donanmasına ait savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti