• $12,8731
  • €14,5394
  • 736.489
  • 1808.79
26 Haziran 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Etnik desenler ve kültürel miraslar

Etnik desenler ve kültürel miraslar
- ÜMİT TEMURÇİN / umittemurcin@gmail.com

Anadolu motifleri ve dokuma tekniklerinin Türkiye Dokuma Atlası gibi özel bir proje ile temellerinin sağlamlaştırılması ve sonrasında bu eserlerin moda ve tasarım dokunuşları ile tekrar parlayacağını düşünmek beni çok heyecanlandırdı.

Anadolu'nun yöresel dokumalarını ilk kez bir araya getirerek geçmişin asırları aşan dokuma hafızasını gün yüzüne çıkaran 'Türkiye Dokuma Atlası' projesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kapılarını açtı. Cumhurbaşkanı'nın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen Türkiye Dokuma Atlası Projesi geleneksel dokumalara yeniden hayat verme ve onları uluslararası alanda tanıtarak ticarete kazandırmayı amaçlıyor.

Türkiye'nin yöresel dokumalarını ilk kez bir araya getiren, Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen "Dokuma Atlası Sergisi" Cumhurbaşkanlığı Beştepe Sergi Salonu'nda düzenlenen törenle açıldı. Olgunlaşma Enstitülerinin yenilenme çalışmalarının bir ürünü olarak hazırlanan "Türkiye Dokuma Atlası Projesi", Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı İstanbul Sabancı Beylerbeyi Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yürütülüyor. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği'nin destekleri, Marmara Üniversitesi'nin katkılarıyla yürütülen projeye, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Ticaret Bakanlığı da katkı veriyor. Projenin ilk etkinliği olarak gerçekleştirilen serginin danışmanlığını Prof. Dr. Hülya Tezcan, Prof. Dr. Aydın Uğurlu ve Prof. Dr. Mehmet Akalın, koordinatörlüğünü Ayşe Dizman ve küratörlüğünü de Güneş Güner yapıyor. Sergide, bölgesel rotalar izlenerek Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden bir araya getirilen 150'yi aşkın dokuma türü yer alıyor. Ayrıca sergide Yusuf İyilik'in koleksiyonundaki Osmanlı kumaşlarından parçalar da bulunuyor. 22 Eylül tarihine kadar açık olacak sergi üç ay boyunca haftanın altı günü ziyaret edilebilecek.

DİOR BODRUM'DA

Dior'un Maria Grazia Chiuri tarafından tasarlanan Cruise 2022 Koleksiyonu oldukça başarılı bir show ile modaseverlere sunuldu.

Koleksiyonun büyük kısmında insan bedeni, beyaz takımlara bürünüyor: Marlene Dietrich'in giydiği gibi, klasisizm ve özgürlük arasında dengelenen, sartoryal mimariye sahip beyaz takımlar. Helenize edilmiş "oversized" kazayağı deseni ile Dior'un ikonik hezeran motifi "cannage" ise, yeni soyutlamalara ulaşıp yıldız gibi parlıyor. Bedenin kısıtlamalar olmaksızın performans göstermesinin manifesto olarak benimsendiği koleksiyon, Atina Panathinaiko Stadyumu'nda miras ile modernitenin birlikteliğini sundu.

Dior'un, dünyanın çok özel tatil destinasyonlarında açılan yazlık mağazaları arasında konumlanan Bodrum pop-up mağazası, yeni Dioriviera Kapsül Koleksiyonu'na ev sahipliği yapıyor. Koleksiyondan seçilen özel ürünler dünya çapındaki resort destinasyonlarının yanında, Bodrum'da kapılarını tekrar açan pop-up mağazada, bu yıla özel sürprizlerle sunuluyor.

Son bir sürpriz olarak, Kim Jones tasarımı Dior Erkek Sonbahar 2021 Koleksiyonu'ndan seçilen ürünler, Türkiye'deki Dior mağazalarında ilk kez keşfedilmeyi bekliyor.

'Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek'... Tarihi proje için geri sayım
'Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek'... Tarihi proje için geri sayım

"Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek"... Tarihi proje için geri sayım

Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı
Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı

Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı

Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu
Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu

Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu

<p> </p>

Muhalefet liderleri Abdullah Gül'ün kapısını neden çaldı?

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor