• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
26 Eylül 2020 Cumartesi 08:01 | Son Güncelleme:

Eşi benzeri olmayan yer: Pamukkale

Eşi benzeri olmayan yer: Pamukkale
- ZEKİ GÜMÜŞ / zeki.gumus@aksam.com.tr

Eylül ayıyla birlikte sonbahar kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Bu hafta sizinle doğayla tarihin buluştuğu, Türkiye'nin en çok bilinen yeri Pamukkale'ye gidelim istedim.

Denizli’ye 10 kilometre uzaklıktaki tarih ve doğa kenti Pamukkale, yaklaşık 2300 yıllık bir yerleşim yeri. Şifalı suları, travertenleri, tarihi kalıntılarıyla dünyada eşi benzeri olmayan bir yer. Pamukkale’ye pamuk ismini veren traverten, kimyasal reaksiyon sonucu çökelmeyle oluşan bir kayadır. Buradaki su kaynağı yıl boyunca 35-100 derece sıcaklıkta.

TURİZM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Termal kaynak antik dönemlerden beri kullanılıyor. Bu kaynak suyunun çökelmesi sonucu travertenler oluşmuş. Ayrıca Hierapolis Antik Kenti’nin kalıntıları Pamukkale’ye tarihi bir derinlik katıyor. Hierapolis, Bergama krallarından II. Eumenes MÖ.197’de kurmuş ve Bergama’ nın kurucusu Telephosos’un karısı Hiera’nın ismi şehre verilmiş. Kalıntılar arasında yer alan pazar yeri, mezarlar ve antik tiyatro özellikle görülmeye değer mekanlar arasında yer alır. UNESCO’nun Doğal ve Kültürel Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Pamukkale’de son 20 yıl içinde bakanlık ve belediyenin çalışmaları sonucu doğal güzellikler daha korunaklı olmuş ve olumlu sonuçlar elde edilmiş. Pamukkale’nin güzelliklerinin muhafaza edilmesi gelecek nesillere aktarılması ve turistlerin ziyareti için oldukca önemli.

KIRMIZI TERMAL SUYU

Bu aylarda Pamukkale ziyaretinde travertenleri görmenin yanı sıra en önemli etken, yanı başındaki Karahayıt Köyü’nün kırmızı şifalı sularıdır. Aslında buranın suyu Pamukkale termal sisteminin bir parçasıdır. Karahayıt Kaplıcaları, Pamukkale’nin sularıyla aynı etkidedir ve birçok hastalığa iyi geldiği tespit edilmiştir. Yılın her zamanında 60 derece çıkan Karahayıt’ın kırmızı renkli şifalı termal suyu ve termal çamuru sağlık turizmi için de önemli bir yer kaplıyor.

NERELER GEZİLEBİLİR?

Pamukkale’de ziyaret listenizde Hierapolis Antik Kenti, travertenler, Antik Havuz, Laodikya Antik Kenti ve Karahayıt mutlaka olmalı ve kentin içinde travertenlerin hemen üst tarafında antik çağlardan kalan eşyaların sergilendiği bir müze de bulunuyor. Burası da ziyaret listenize eklenebilir. Pamukkale’nin içine motorlu araçla giriş yasak. Kentin doğu ve batısında araç park yerlerine araçlar parkediliyor ve yaya olarak veya kiralanan elektrikli araçlarla kentin her tarafı gezilebilir.

KARAHAYIT’TA KONAKLAMA

Pamukkale’de Karahayıt Köyü’ndeki 5 yıldızlı ve butik otellerde veya pansiyonlarda konaklama yapılabilir. Bunların dışında 10 kilometre uzaklıktaki Denizli’de de konaklama için daha fazla seçenek bulunabilir. Pamukkale’de yemek bulma şansınız yok denecek kadar az. Sadece hafif sandviç tarzı yiyecekler bulabileceğiniz sınırlı sayıda büfe bulunuyor. Yemek işlerini Denizli’de yapmak daha mantıklı bir yol gibi görünüyor. Denizli’de ise kuyu kebabı veya Denizli pidesi tercih edilebilir.

Hediyelik eşya almak isterseniz, tekstil konusunda Türkiye’nin sayılı kentlerinden olan Denizli’den tekstil ürünleri özellikle havlu, bornoz, çarşaf, Buldan bezi ürünleri kullanım ve hediyelik için alınabilir.

Pamukkale’ye ulaşım havayolu ile Denizli-Çardak Havalimanı’ından sağlanıyor. 

<p>Şişli Ermeni Kabristanındaki anmaya Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Kült

Markar Esayan'a vefa... 'Bugüne kadar geri adım atmadı, Markar yalnız değildir'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi