• $8,2637
  • €9,7317
  • 498.45
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
17 Ekim 2020 Cumartesi 07:01 | Son Güncelleme:

Erkekler de diyet yapar - yapmalı

Erkekler de diyet yapar - yapmalı
- NİL ŞAHİN GÜRHAN / nil@nildiyet.com

Diyet; sağlıklı bir yaşam için genç-yaşlı, kadın-erkek fark etmeksizin diyetisyen tarafından kişiye özgü hazırlanan beslenme programıdır. Kadınların yağ oranları erkeklere kıyasla daha yüksektir. Metabolizma hızının düşük oluşu, regl dönemleri, doğum gibi hormon seviyelerinin değişmesi durumunda kilo kontrolü de zor olur. Bu yüzden genelde sadece kadınlar zayıflamak için diyet yapar görünür.

Gün geçtikçe yaşam şartlarının değişmesi ile birlikte fazla kilo kadın erkek fark etmeksizin hepimizin sağlık problemi haline geldi. Bununla birlikte fazla kilolarımızdan kurtulmak genç yaşlı hepimizin sağlığı için kaçınılmaz bir gereklilik oldu .

2015 yılında yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 2025 yılında erkeklerin yüzde 18’i kadınların ise yüzde 21’i obez kişilerden oluşacak. 2015 yılında yapılan bir başka araştırmaya göre dünyada obez kişilerin sayısı 700 milyon civarında. Dünyada 20’li yaşlardaki kadın ve erkeklerde son 11 yıla baktığımızda obezite derecesi yüzde 40 oranında artış göstermekte. Ülkemiz nüfusunun yüzde 30.3’ü obez kişilerden oluşuyor. Kadınlar daha çok estetik için kilo vermek istiyor ancak artan bilinçle birlikte bu algı ufak ufak kırılmaya başladı. Artık bir çok kadın ve erkek diyet yapmanın temelinde sağlık olduğunu kabul ediyor.

Kadınlar doğum yaptıkları için vücutları yağ depolamaya daha yatkın. Kadınlara kıyasla erkeklerin kas ve kemik ağırlığı yüksek. Kadınlarda ideal yağ yüzdesi yüzde 15-22 arasında değişirken, ideal kilosunda olan sağlıklı yetişkin bir erkeğin vücudundaki yağ yüzdesi ise yüzde 8-15’dir. Erkeklerde yağ yüzdesinin yüzde 8’in altına düşmesi kısırlığa kadar götüren ciddi sağlık problemlere sebep olabilir. Günümüzde moda olan üçgen vücutlu, yağsız, kas kütlesinden ibaret vücut tiplerine sahip olmakla sağlıklı olmazsınız. İdeal aralıklarda yağ seviyenizi tutarak vücut çalışabilir, istediğiniz görüntüyü sağlıkla elde edebilirsiniz. Bunun içinse fazla kilolardan kurtulmalı, düzenli beslenmeli ve spor yapılmalısınız.

Erkeklerde fazla kilolar genellikle göbek bölgesinde yoğunlaşır ve elma tipi dediğimiz kilo şekli oluşur. Göbek bölgesinde oluşan bu tarz yağlanma bir çok hastalığı beraberinde getirir. 

<p>Editör: Ezgi Aşık <a href='mailto:ezgi.asik@turkmedya.com.tr'>ezgi.asik@turkmedya.com.tr</a></p><

Kısa çalışma ödeneğinden kimler nasıl yararlanabiliyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Pençe-Kaplan Operasyonunda çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi

Cumhuriyet'in 97. yılına özel Milli Mücadele Sergisi yarın açılacak